Бизнес сградата с хотелски комплекс на бул. "Скобелев" в центъра на столицата, известна като военното НДК, може в обозрими срокове да реши сериозните битови проблеми на Софийския районен съд и Софийската районна прокуратура. Това обясниха висши магистрати пред "Сега".
Идеята на магистратите е във военното НДК да се настани новата Съдебна палата. Армията няма нужда от този мегакомплекс. Военният министър Николай Цонев вече обяви, че МО смята да го продаде. По думите на Цонев, сградата, в която държавата наля над 20 млн. лв., може да се продаде за около 100 млн. лв.
Близо два пъти повече - 184 млн. лв., реши да плати Министерството на правосъдието на фирма "Енемона", за да събори сграда на бившето ГУСВ на бул. "Цар Борис III" и да построи там нова Съдебна палата. В края на м.г. от "Енемона" са отговорили на запитване на МП, че ще свършат поръчката за 42 месеца, тоест 3 години и половина. Вторият в класирането - ДП "Строителство и възстановяване" (бившето ГУСВ), предлага прогнозна цена от 207 млн. лв. и иска три месеца повече за работа.
Идеята на магистратите е в замяна на военното НДК МО да получи няколко сгради в центъра на София, които сега се ползват от СРС, СРП, Националния институт на правосъдието, Висшия съдебен съвет и Инспектората към него. "В момент на криза е по-лесно да продадеш няколко по-малки имота, отколкото един огромен. А и държавата ще спести пари", разсъждават магистратите. Окаяните условия, при които работят районните съдии и прокурори в София, са известни на изпълнителната власт от години. Нито едно правителство досега не се нае да ги реши докрай. СРС например гледа около ? от първоинстанционните дела в страната.
Заради специалните мерки за сигурност при изграждането на новата Съдебна палата е обявена специална обществена поръчка, която не върви по общия ред, описан в Закона за обществените поръчки.
Преди години козлодуйската фирма "Енемона" ремонтира и действащата Съдебна палата по поръчка на тогавашния председател на Върховния касационен съд Иван Григоров. Около избора на фирмата тогава се развихри скандал, след като Сметната палата излезе с одит, че макар и да възлага специална обществена поръчка, Григоров е трябвало да проучи и други оферти.
"Енемона" е просперираща фирма и затова доста висши представители на властта предпочитат да инвестират, като купуват акциите й на борсата. От декларациите пред Сметната палата миналата година стана ясно, че акции от "Енемона" притежават военният министър Николай Цонев, зам.-министърът на финансите Димитър Ивановски и бившият зам.-министър на отбраната Радослав Бозаджиев. По закон няма ограничения за сделки на борсата от лицата на висши постове в държавата.
Пак плачат за Тодор Живковите "дворци"
Ако поискат двореца на Царя ще е по добре, но е стар и нефелен.
Абе без цар или без господар по зле, ама за нас апашите по-добре