Над 1000 камиони, коли, джипове, кораби и друга техника от Българската армия ще бъде качена за продажба на стоковата борса, научи "Сега". Става дума за бойни единици, които са свалени от въоръжение от редиците на армията.
През миналата година ненужните машини на войската бяха продавани на търгове с тайно наддаване от закритата вече Изпълнителна агенция "Държавна собственост на МО". В момента агенцията се разследва от прокуратурата заради съмнения за нагласени конкурси и замени на военни имоти срещу евтини жилища. Тъй като вече агенцията не съществува, Министерство на отбраната е решило да продаде техниката през стоковата борса, където също се наддава чрез търг.
Над 300 са различните видове камиони - ЗИЛ, ГАЗ, МАЗ, КРАЗ, УРАЛ, Шкода и Мадара. Желаещите могат да се сдобият и с електроагрегати, булдозери, електрокари, стругове за метал и дърво, автоцистерни, походни кухни, бормашини, ремаркета и др.
До края на януари от въоръжение са били снети и 13 кораба и един речен катер БМК-130, за които също ще може да се наддава на стоковата борса. Желаещите ще трябва да следят емисиите на тържището и да се осведомят за началните цени. Преди години УАЗ-ките почваха от 500-600 лв., но по време на търговете стигаха и до 2000 лв. Камионите с висока проходимост са изключително популярни в дърводобивната промишленост, тъй като стигат до непроходими местности.
Още по-интересна е съдбата на около 250 броя тежка бронирана техника. 80 танка Т-55 и 22 - Т-72, 45 артилерийски системи и над 60 верижни и колесни БТР-и също са с отпаднала необходимост от армията. Свалени от въоръжение са и 19 МиГ-21 и два СУ-22. Те няма да се продават на борсата, но от МО не успяха да отговорят каква ще е тяхната съдба.
Преди няколко месеца "Сега" разкри, че има доста добър пазар на бойна техника втора употреба. През януари руска фирма бе закупила 60 броя МТЛБ (многоцелеви транспортьор лек брониран). Машините бяха предназначени за Сибир, където са продавани на частни лица за транспорт.
Сделката е суперизгодна, тъй като наши фирми предвидливо са изкупили в предни години големи количества верижни и колесни машини от Българската армия на цени около 1000 лева за бройката. Десетина фирми се занимават само с изкупуване на военна техника, твърдят запознати. Техните сделки задължително минават за разрешение от междуведомствена комисия, тъй като се водят или бойна техника, или за стоки с двойна употреба. Резултатите от сделките обаче минават под гриф "търговска тайна".
Над 1500 руски танка бяха съкратени от армията ни през последните години. Общо 2400 единици тежко въоръжение пък отиде за унищожаване.
През миналото лято от Генералния щаб обявиха, че са предложили на Министерски съвет да вземе решение 13 напълно изрядни и годни за употреба руски танка Т-72 ще бъдат продадени на страни, които са извън ембарговия списък на ООН.











