Германският парламент иска да се замрази отделянето на средства за Румъния, както и в случая с България, от чиито реформи в съдебната система също не е доволен. Резолюцията беше инициирана от Комисията по правата на човека в Бундестага и се базира на доклад на Евросъюза. Наскоро Европейската комисия също заплаши да замрази парите за Румъния, защото парламентът в Букурещ блокира юридическото преследване на политици. Брюксел вече наказа заради корупционни схеми съседна България, която м.г. изгуби по този начин 220 млн. евро, а други 340 милиона остават замразени. Действията на германския парламент няма да имат пряко отражение върху двете страни, но са препоръка, с която в ЕС ще се съобразят в мониторинговия доклад по глава "Правосъдие". Той ще бъде изготвен от Европейската комисия през юли, след което най-вероятно Брюксел ще продължи мониторинга върху съдебната система в България и Румъния, посочва "Ромъния либера". Резолюцията не се отнася само до тези две страни, но и до страните - кандидатки за членство в ЕС - Турция, Хърватия и Македония, се казва в документа.
Европейският съюз може да започне наказателна процедура за околната среда срещу Румъния заради десетките сметища, които не са били премахнати или не са изпълнявали европейските стандарти, предаде междувременно румънското електронно издание Зиаре. За да избегне финансовите санкции, които може да достигнат 72 млн. евро на година, Румъния има на разположение два месеца, в които трябва да закрие 65 от общо 236 сметища в големите градове, които не изпълняват нормите на ЕС. Властите в Букурещ се бяха ангажирали да ги почистят поетапно в интервала 2007 - 2017 г. В последните две години Румъния е успяла да изгради с европейски пари само 18 сметища съгласно нормите на европейската общност и е закрила само 11.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
Новият турски външен министър Ахмет Давутоглу отхвърли всякакви алтернативи на пълното членство на Турция в Евросъюза. "Всичко, което искаме, е ЕС да спази обещанията си. Предлагането на алтернативи на членството е неуважение не към нас, а към самата европейска култура", заяви Давутоглу на среща с европейските посланици в Анкара, съобщиха местните медии. Така той отговори на предложението френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел, които поискаха "привилегировано партньорство" на Турция в ЕС, а "не" на нейното пълноправно членство в съюза.