:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,379
Активни 744
Страници 23,282
За един ден 1,302,066

Черните прогнози за бюджета вече се сбъдват

Приходите в хазната падат, излишъкът бързо се топи
Песимистичните прогнози за очертаваща се сериозна дупка в хазната тази година започнаха да се сбъдват. За първите три месеца бюджетът е събрал с 344 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на 2008 г., което е спад с 5%. Бюджетният излишък също се топи. За първите три месеца той е 514 млн. лв., а по същото време миналата година беше 1.664 млрд. лв.



Това сочи доклад на министъра на финансите Пламен Орешарски, който той днес ще внесе за разглеждане в Министерския съвет. Цифрите показват, че целта от 3% бюджетен излишък със сигурност няма да бъде постигната, а ако нещата продължават така, може и да няма никакъв излишък.

Основният проблем идва от най-важния данък в държавата - ДДС. От него са събрани с 245 млн. лв. по-малко. Причината е рязкото свиване на вноса - той е с 35% по-нисък от първите три месеца на м.г., а също и спадащият износ. "По-ниските приходи са и заради драстичното намаление на цените на петрола, металите и други основни суровини на международните пазари в резултат на кризата", отчита Орешарски. В началото на м.г. цените на петрола гонеха рекорди, което беше добре дошло за бюджета.

Още в края на април шефът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов заяви, че оптимистичната прогноза на агенцията е да събере с 1.9 млрд. лв. по-малко от планираното. За да компенсират частично дупката в приходите, данъчните предвиждат извънредни мерки за събиране на просрочени задължения на граждани и фирми, чрез които да набавят около 400 млн. лв. Песимистичните прогнози са, че в приходната част на бюджета ще се очертае огромна празнина в размер между 4 и 6 млрд. лв., което налага спешно съкращаване на разходи. Планираните приходи са около 21 млрд. лв.

Постъпленията от акцизи върху горивата също намаляват, става ясно от данните на Орешарски. От януари до март т.г. са събрани 388 млн. лв., което е с 44 млн. лв. по-малко от м.г. Събраните мита също са с 8 млн. лв. по-малко, което се дължи на намалелия внос на автомобили и алуминий.

Приходите от данък печалба са паднали сериозно - с 13.5%.

Само при данъка върху доходите на физическите лица нещата стоят по-добре - отчита се увеличение с 56 млн. лв. От този налог през първите три месеца са постъпили общо 476 млн. лв.

Към социалните фондове, основно НОИ и НЗОК, са постъпили 1.27 млрд. лв., което е с близо 80 млн. лв. повече от м.г. Трябва да се има предвид обаче, че увеличението идва основно от увеличената от 6 на 8% здравна вноска и вдигнатите с около 1/4 осигурителни прагове.

Няма как приходите да са добре при положение, че БНБ очаква спад на икономиката до 2%, а бюджетът е планиран на ръст от 4.7%. Икономическият министър Петър Димитров вчера каза, че НСИ за пръв път от 12 години насам ще отчете спад на икономиката на страната, но в същото време гордо обяви, че с това лошите новини за икономиката за тази година ще свършат. Според него през март вече били видни признаци на оживление и краят на кризата се виждал.

Междувременно вчера НСИ обяви, че инфлацията за април е 0.7%, а от началото на годината - вече 1.3%. Много експерти намират този процент за твърде висок за страна, чиято икономика по всичко личи е в рецесия. Според данните на НСИ инфлацията за април се дължи преди всичко на поскъпването на алкохола и цигарите, което е било 13.2%, докато цените на хранителните стоки са останали на равнището си от предишния месец.
68
4264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
68
 Видими 
14 Май 2009 01:50
Основният проблем идва от най-важния данък в държавата - ДДС. От него са събрани с 245 млн. лв. по-малко. Причината е рязкото свиване на вноса - той е с 35% по-нисък от първите три месеца на м.г., а също и спадащият износ. "По-ниските приходи са и заради драстичното намаление на цените на петрола, металите и други основни суровини на международните пазари в резултат на кризата", отчита Орешарски. В началото на м.г. цените на петрола гонеха рекорди, което беше добре дошло за бюджета.

Мечкарю, сещаш ли се аз кво ти виках преди неколко седмици???? Но да, тя простотията не ходи по говедата.....
14 Май 2009 05:14
Господа и другаре (и другарки),


Положението е сериозно. Положението е много сериозно. Трябва да си го изкажем:


След като и Германия реши да приключи 2009 с бюджетен дефицит от 5%, значи ще настане малко глад, а може и мор. Само със затягане на колани този път няма да се мине.


Купувайте си тиранти.
14 Май 2009 06:19
Както разбрахме от др. Станишев кризата някъде я има, другаде не.
Според Хърсев първи излизаме от кризата, щото дъното е било на 9 март - споменавам го за тея, дето не са разбрали
Банките вече разбраха, че освен от депозити, могат да печелят и от кредити та ги отпушиха, с което икономиката ни тръгна смело на напредека
Отрицателното салдо в търговията го топим без да се замислиме
Единствено ни претеснява Европата, дали ще успее да поеме продукцията ни, щото е със свито потребление
14 Май 2009 06:25
Абе, нали кризата ни беше подминала.Тия от Парламента не носят ли отговорност за изявленията които правят."Нямало криза в България""Хазната била пълна""Имало резерви""Всичко било под контрол".А се краде ДДС с торби.Трябва да се гласува закон:За кражба на ДДС-минимум 20г ефективно.Недопустимо е парите на съсипания народ да се преливат в сметките на мошениците.
14 Май 2009 08:48
Стига с тези много години в затвори!! Къде ги тези затвори?Препълнени са!И в тях са главно кокошкарите… Ако се построят 50 нави затвора по „европейските” изисквания, то всички цигани ще направят престъпления, за да влязат в тях.Какво лошо-храна, спане, телевизия, компютри, фитнес, къпане, винаги изпрани, подстригани.Може и секс зали да им бъдат предоставени.....
14 Май 2009 08:49
На фесовете и подчинените им продажни комунета въобще не им пука.Продължават нагло да разграбват.
14 Май 2009 08:57
Ами сега? Какво ще крадете другарье? Я по-добре вземете сдайте властта, и без това там няма нищо вече. Както се получава винаги след управление на БКП/БСП. Защо завършвате винаги по един и същи начин - със сакралния въпрос "какво ще ядем?"
P.S. Онези 116 млн. евро, дето ги обещаха от ЕС и дето премиерчето им се кефеше, нещо взеха да избледняват, май...
14 Май 2009 09:06
Положението май не е чак толкова лошо, както се представя.
Ако успеем да изкараме годината с излишък, ще запазим стабилността в развитието си.
Това Правителство направи каквото можа/а то не е много/, за да я запази.
Да видим какво ще постигне следващото...
14 Май 2009 09:14
Не е лошо Орешарски да ме чете от време на време. Достатъчно съм писал, че увеличените приходи през предходните години се дължат най-вече на инфлацията, високите цени на петрола и свръхпечалбите в строителния и банков сектор. А някои си въобразяваха, че с намаляването на данъчните ставки, ще се увеличат приходите. Наивници ! Това е само на теория, истината е, че кривата на Лафер няма нищо общо с реалността. И да не се заблуждаваме, че увеличените приходи от данъка върху доходите през тази година се дължат на ставката от 10 %, както твърдяха разни неолиберали и някакви си "старши икономисти" от Соросови фондации при въвеждането и. Те се дължат главно на отпадането на облекчението за дарения. Исканията за възстановяване на надвнесен данък по годишни декларации за 2008 г. са спаднали 15 - 20 пъти.
Увеличените акцизи на цигарите и др. продукти няма да доведе до повече приходи, а до по-голяма контрабанда.
Що се отнася до мерките за събиране на повече приходи, ще видим какви ще ги измислят на стратегическата среща на ръководството на НАП днес и утре в Банкя.

14 Май 2009 09:19
Кво стана сега, тая година пенцийките ще ходят ли пак на море или първом да гласуват пък после ша видим?
Отсега виждам червени билборди за следващите избори: "БСП увеличи пенсиите и прати пенсионерите на море, Бойко Борисов им отне увеличението и почивките"
14 Май 2009 09:45
Някой да не вземе да си помисли че на управляващите им дреме че Бюджета е продънен! Те така го планираха, а Орешарски сега само съобщава факти. Даже тея престъпници се кефят че са натресли на следващото Правителство БОКЛУКА си! Трябва да се потърси отговорност за безотговорния халваджийски Бюджет и харчове!!! А най-здраво ще го отнесат бедните ....... ама точно пък те ще гласуват за любимите си цоциалисти
14 Май 2009 09:50
Правителството по "партизански" , че обсъжда доклада на Орешарски, защото не е включен в дневния ред на днешното заседание
14 Май 2009 10:19
Крайно време беше комбинацията от лошо управление, престъпно пилеене и поощрително беззаконие да почне да дава плодотворните си резултати.
14 Май 2009 10:26
БирникЪ, ей го де е Банкя свирни на Андрешко, мятай се на каруцата и наливай акъл на място.
14 Май 2009 10:43
А някой от вас погледна ли отчетът за изпълнение на закона за бюджета преди да започне да се прави на умен по страницата на форума или сте на варината Чукча не читатель, Чукча сам писатель!

За какъв чеп да се учите тепърва да четете след като Иван Костов е казал, че бюджета се дъни и вестник Сега го е повторил!


14 Май 2009 10:50
Бюджетният излишък също се топи. За първите три месеца той е 514 млн. лв., а по същото време миналата година беше 1.664 млрд. лв.
Това изречение е достатъчно доказателство за тоталното безхаберие на авторите на статията. Те очевидно не са наясно дори с простичката подробност, че всяка финансова година излишък/дефицит започва от 0.
А очевидно не четат и други вестници - иначе щяха да знаят че ЕС започва процедура срещу Литва, Малта, Полша и Румъния за дефицит надхвърлящ 3% от БВП. Даже може би щяха да са прочели, че във Франция дефицитът за миналата година е 5.4%, а в Испания 6.2%.
14 Май 2009 10:57
БирникЪ


Очевидно ти виждаш данните по-добре. Но дори и от птичи поглед, мене ме смущава че


1. Прекалено много зависим от косвените данъци (най-вече ДДС) и това ни прави по-уязвими към капризите на икономическия цикъл.


При ДДС-то данъчният мултипликатор е единица - т.е., един процент намаляване на продажбите води до точно един процент намаляване на приходи от ДДС и държавата не може да направи нищо стимулиращо. При преките данъци (върху доходи и печалби) този спад има период на забавяне. През това време може да се провежда активна политика, която въздейства върху склонността на данъкоплатците към спестяване, потребление и алтертативен труд, а при фирмите - върху склонността им да се преструктурират и диверсифицират продукцията и/или пазарите.


Ако тези склонности се пребалансират сполучливо, данъчният мултипликатор може да бъде по-малък от единица - т.е., един процент намаляване на доходите (печалбите) ще се отрази в по-малко от един процент намаление на плащаните данъци. Така с активна и диферинцирана данъчна политика държавата би могла да стимулира промяна в поведението на икономическите агенти, така че кризата да ги преориентира по-бързо към по-печеливши дейности. С косвени данъци като ДДС и акцизите това не може да се постигне.


2. Ниските преки данъци за граждани и фирми изглеждат привлекателни на пръв поглед, но високите пенсионни и здравни осигуровки са лошо прикрит допълнителен данък, който е тромав и не може да се използва за стимулиране.


3. Така обявени, ниските преки данъци ни правят уязвими към критики от други страни-членки на ЕС, защото сега сме на етап, когато претендираме за пари на данъкоплатци от държави с много по-високи преки данъци. Това предизвиква все по-силни гласове в общността за нуждата от данъчна синхронизация.


Като резултат, нашата способност да стимулираме икономиката с активна фискална политика е ограничена най-вече до размера на преките данъци, който е незначителен. Самостоятелна монетарна политика, както знаем, ние нямаме. Добре дошли в икономическото бездържавие!
14 Май 2009 11:05
Казано е:
Ако искаш турчин да ти свърши работа-похвали го, погъделичкай му самочувствието...
Ако искаш циганин да ти свърши работата- бой, само бой му е майката...
Ако искаш българин да ти свърши работа-бръкни му в джоба, резни му от паричките, той от друго не разбира...
Така, че да оставим финансовата криза да повилнее и да си свърши работата, за добро е!!!
14 Май 2009 11:17
"След месец ще бъдат готови първите пет километра на автомагистрала „Люлин". Това съобщи зам.-министърът по транспорта Весела Господинова, цитирана от БНР."
Отсечката ще бъде отворена за движение в края на лятото.
Отлага се строителството на Тракия в неопределено бъдеще.
Тъжна картинка на фона на стотиците километри, построени според Румен Петков от настоящето правителство.
За какъв бюджет иде реч, като никой не може да обясни дека се дена излишъка
14 Май 2009 11:21
В началото на м.г. цените на петрола гонеха рекорди, което беше добре дошло за бюджета.

По тази логика започвам да мисля, че което е добре за бюджета, не е добре зо моя и на семейството ми бюджет...
Нима наистина управниците ни са очаквали цените на горивата да продължат да растат и да пълнят все повече бюджета... Интересно, в САЩ как се оправят с тези ниски цени на горивата?... Не е ли по-правилно да се приеме, че данъците върху литър гориво са разумна фиксирана сума, като най-ниска да е за дизела, и тази сума да не се влияе от промяната в цената - така хората ще са по-малко ощетени и очакваните приходи ще са ясни... Сега излиза, че държавата се облагодетелства от нещастието на хората да плащат растящи цени, които процентните данъци вдигат още повече...
14 Май 2009 11:26
А нема се притаснявате. Е на вчера стана ясно, че кризата подмина българските ИТ компании. Все пак избори идват. От няколко дни само оптимистични данни и стъкмистики се въртят във форума.
Е на, неотдавна разбрахме, че вече вилаета Булгаристан излязъл от кризата. А пък преди това се пишеше, че не е сигурно дали е дошла кризата, обаче ако не е влязъл как пък е излязъл?
Сергея го каза миналата година - остров на съкровищата, пардон на стабилността сме. Така де, сталбилно кофти матриал и трупаш съкровища.
Та смело .. гнусни ръчички на тъпи главички пускат бюлетинки за политическа помия, фекалия, османски терористи - лелки и чички.

А някои се шашкат къде и как било с излишъка. Със същият ентусиазъм може да питате за ката бюджет от 1989 и външния дълг от 80-те до сега и че ви се завие свят колко десетки милиарди са в кънда на дивия.

Да кофти матриала е кофти.
14 Май 2009 11:29
elektorat4e


Немой се пеняви, все пак ти си на форума на един анти-всичко вестник: анти-правителство, анти-догма, анти-авторитети, че понякога и анти-действителност. Но опозиционно настроените хора, дори и когато гледат истината през малко крив макарон (както тази статия), пак са интересни - като знаеш и техните мнения винаги можеш да си свериш часовника по-добре.


Иначе си прав, че на фона на катаклизмите в Европа и отвъд ние падаме по-меко - дори е спорно дали изобщо падаме. Но това не е голямо успокоение, защото ние сме си зле и ставаме още по-зле когато не растем. Дали правителството е виновно за това е партийно-политическо пристрастие и аз съм пас.
14 Май 2009 11:40
Правителството беше длъжно да направи бюджет в който да ограничи разходите щото мантрата "Няма криза, кризата е далече" нефаща дикиш....при положение че последните две години строителството ти е давало значителна част от ръста на икономиката...и при положение че се очертава криза на свръхпредлагане на имоти (да не говорим, че банките също могат да фалират по линия на недвижмите имоти), а също така и поради това че правителството не му пукаше за структурата на инвестициите и не подготви почва за по устойчиви инвестиции в селското стопанство и индустрията (чак сега се сетиха за индустриалните паркове) - та трябва да ти светна лампата и да кажеш - явно няма да събера толкова пари колкото миналата година. Ама понеже спряха еврофондовете и няма кво да се краде, всички надежи за експроприация са възложени на бюджета, за което е нужен оптимистичен бюджет с голяма разходна част за публични разходи тип "царска градинка"........и сега ако предизборно пак се направят че не виждат проблемите и се опитат да избутат дъното на кризата за след изборите не ми се мисли какви ще се надробят .......
14 Май 2009 11:45
Аз пък ще зачекна инфлацията. Нали има криза? Нали за заплатите се стопира ръста или директно се намаляват? Същото се отнася масово и за бонусите по фирмите. Нали по ЦЯЛ СВЯТ цените падат заради кризата? Тогава как джанъм има инфлация? А такава има. Най-яркото доказателство е по заведенията, които продължават да вдигат цените. На какво отгоре? На повишените заплати на работниците или на поскъпналите суровини!??!? Ебати държавата.
14 Май 2009 12:16
Perseus,
Не си ли схванал тренда?
По света -фалити на банки - тукашните не дават кредити и са на гооляма печалба
Там дефлация, у нас инфлация
Те намаляват процентите - ние ги вдигаме - в резултат на което хиляди, маса народ, както бодро рапортуват медиите, тичат за нави кредити
По света взимат мерки за кризата - ние я бориме с пенсии по СПА центрове
Те сега ще ни суровакат и с държавна такса за отпадъците ( ако си от София ) щото некой трябва да плаща мастрафа, щото Нели , Нети или Глория има нужда от бентли с брилянти по таблото
14 Май 2009 12:47
elektorat4e,
а ти погледна ли отчетът за изпълнение бюджетния излишък за миналата година и къде е той
14 Май 2009 13:34
нали има светла икономика
какво това сива икономика черни прогнози
14 Май 2009 15:10
И това 'сичкото, заради някакви си 40% "Преразпределение" на БВП!
Альо, бюджетните..."КомунизЪма си отиде!"
14 Май 2009 15:10
Интересно е отсъствието на данни за събран акциз от алкохол, партайгеносета.
14 Май 2009 15:17
БирникЪ,
Увеличеният акциз върху цигарите няма да доведе до контрабанда (в момента "Виктори" е по-скъпо от "Ротманс" с бандерол), а до фалит на Благоевград-БТ, което е и целта. На времето влязохме в Гинес с единствената губеща петролна рафинерия в света, пак ще влезем в Гинес с единствената губеща цигарена фабрика в света. Кому е изгодно?
14 Май 2009 15:23
Интересно е отсъствието на данни за събран акциз от алкохол, партайгеносета.



У нашенско се не пие. Затова и няма събран акциз.
Пък и "силната икономика и високи пенсии" у всички вестници и телевизии струва пари.
То не може и двете.
14 Май 2009 15:24
elektorat4e,
Оценявам усърдието. Само че БВП на Франция не се състои на 60% от строителство на хотели и хотелски услуги, плюс 30% парични преводи от гастарбайтери.
14 Май 2009 15:27
Без да съм Ванга ще ви кажа какво ще последва изборите:
Скок на цените на къркането и цигарите.
14 Май 2009 15:33
Dok, няма страшко - ше си пием домашно гроздово "уиски", и ще си пафкаме луличката със ситно нарязан "Джебел-басма"!
14 Май 2009 15:34
Скок на цените на къркането и цигарите.



И на тока, бензина, и газа. И при тях има вече акциз
14 Май 2009 15:34
Orlin,
Ти да не би да попържаш княза? Ми направили хората врътка с външния дълг - направили! Ма пенсионния фонд изчезнал - и кво? Той беше в ДСК, а те документи по въпроса нямат, ако не вярваш, питай вдовстващата банкерка Кюлева. Радвай се на демокрацията!
14 Май 2009 15:36
Ами добре Киряк Стефчоулу да направим проста сметка:

Не знаем с колко дефицитът на Румънците е надхвърлил 3-те процента от БВП, но хайде да си представим че е 3% и да си представим че ние миналата година бяхме приключили с 3% дефицит. Да си представим, че приходната част е на същото ниво и да видим какво щеше да означава това за разходите:

Ние приключихме годината с 1015 млн.лв. излишък. БВП за 2008 година е 66728 млн.лв. 3% от 66728 млн.лв. са 2002 млн.лв. Следователно, ако бяхме приключили с 3% дефицит щяхме да сме направили 1015+2002 = 3017 млн.лв. повече разходи (при същите приходи).

Разходите в бюджета за 2008 година са 16 346 млн.лв. 3017 са 18.46% от тези разходи (!)

М-да-а-а-а Това би означавало 18.46% по-високи заплати, 18, 46% по-високи социални разходи, 18, 46% по-високи бюджети за образование и здравеопазване, 18.46% повече инвестиции в инфраструктура и т.н. Като при това говорим за абсолютния минимум, защото говорим за 3%-та граница, която е надвишена и защото има пера в разходната част като например разходите за лихви, които няма как да бъдат превишени и следовтелно увеличението по тях щеше да се разпредели по останалите пера.

Друг е въпросът защо не го направихме. Но при тези малоумни политици (в т.ч. и упавляващи и опозиция), какво да очакваш.
14 Май 2009 15:48
elektorat4e,
Не знам откъде вадиш презумпцията, че 3% дефицит щяха да бъдат похарчени по посочения от теб начин. Последните три години ги приключваме с 5-8% профицит, които поне на мен не ми е ясно за какво се употребяват, а цените си вървят нагоре и елементарната потребителска кошница (без пиано) в България е по-скъпа, отколкото в Германия. Да не излезе, че сме давали своята скромна лепта в поддържането на зелените хартийки със сиромашки грошове, а?
14 Май 2009 16:01
OLDMAD:

"Альо, бюджетните..."КомунизЪма си отиде!"

Това го обади на Барак Хюсеинович, който даде на банкерите седемстотин милиарда долара бюджетни пари, обещава им още петстотин милиарда долара бюджетни пари тия дни до вторник, и готви законче за попръскване на някои банки с гюлово масло на стойност два трилиона и седемстотин милиарда долара бюджетни пари.
14 Май 2009 16:07
Ами Киряк,

Просто приемам, че ги харчим пропорционално по всички пера - защото така е най-лесно.
Естествено най-добрият вариант щеше да бъде всичките 3 милиарда да се вкарат в инвестция в инфраструктура, още повече че така нямаше да водят до допълнително натоварване през следващите години поради повишена база. Ама не мога да се размечтавам чак толкова.
14 Май 2009 16:09
Кириак, с извинение, ама ще ти припомня една БГ-поговорка - "Нерде Ямбол-нерде Станбул!"
Немой така ги фъргаш $милионите и $милярдите бе, БГ е абсолютно зависима от износа си към ЕС - доказано е!
Ако ЕС "влезнат у пътя", и ние ще сме добре - елементарно е...
14 Май 2009 17:11
OLDMAT,


А дали КомунизЪма си е отишал, след като съвсем доскоро народа харчеше бясно и пет пари не даваше за частните си дългове, а държавата спестяваше да трупа фискални и валутни резерви като баланс на частния дълг, та да може сега да спасява най-харачлиите?


И който където закъса все към държавата гледа да го измъкне - металурзи, миньори, строители, даскали, хотелиери, земеделци, пастири, енергитици че дори и провалили се политици! Много от тези групи другаде биха водили дела срещу работодателите си, вместо да скандират пред министерства.


Сега влизаме в рецесия и по учебник държавата трябва да харчи още повече, за да компенсира частното потребителско търсене, което се свива. Но това значи още повече КомунизЪм, особено ако има какво да се харчи!


Ако няма, то пак е от КомунизЪма - защото не е силна и прозрачна връзката между данъкоплатеца и бюджета - нещо, което в тази статия остава по околовръстното на обсъжданите проблеми.


И за всичко това не виждам голямо значение дали правителството е ляво или дясно - на нас колективизма ни е в кръвта. Затова сме имали толкова силно кооперативно движение още от между двете световни.
14 Май 2009 17:25
tknikodim, това как да го възприема - като Новата Програма на БКП с председател Вл.Спасов ли?!

14 Май 2009 17:28
Сега влизаме в рецесия и по учебник държавата трябва да харчи още повече, за да компенсира частното потребителско търсене, което се свива. Но това значи още повече КомунизЪм, особено ако има какво да се харчи!

Ноо книжки четеш.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Май 2009 18:03
съжалявам ама не мога да се въздържа да сложа една моя прогноза:
"Напротив , аз очаквам точно катастрофа.
(минус)-10% - свиване на БВП
безработица 20%
намаляване на доходите на населението с (минус)-20%
неизпълнение на данъчните приходи с (минус)-30%
не че се радвам, ама...
Айде да видим кой ще познае "

а вече дори приходите от ДДС са (минус)-35%
чак такава катастрофа дори и аз не съм предполагал, че ще ни стоварят другарите
14 Май 2009 19:02
Песимистичните прогнози за очертаваща се сериозна дупка в хазната тази година започнаха да се сбъдват. За първите три месеца бюджетът е събрал с 344 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на 2008 г., което е спад с 5%.


Уау! Ама това сериозно ли минава за катастрофа?
А какво ще кажете за това?
California could be broke by July, state official warns
Rich Pedroncelli / Associated Press
Despite the budget fix enacted in February, the state is on track to come up $23 billion short of what it needs to get through the year, the Legislature's chief budget analyst says.
от Натиснете тук
Другари катастрофи разни и на България се падна най-малката.
14 Май 2009 19:21
bearman,
според мен и при нас кризата ще достигне размерите на тази в Калифорния
само , че когато това стане, Калифорния вече ще е във възход и ще е забравил кризата. Така че, не се радвай на чуждото нещастие. Ще има и за нас , дори повече отколкото си мислим.
14 Май 2009 19:55
OLDMAD

Това БКП с председател Вл.Спасов ми е убягнало от вниманието - не може човек да им насмогне на всичките. Просто констатирам че раздялата с КомунизЪма е по-бавна и мъчителна, отколкото ни се струва.


rki

Това което си си харесал го е измислил един стар другар - казва се Кейнс - като е гледал Великата Депресия. Когато го обвинявали че бил късоглед и виждал само наблизо (in the short run), той отговарял "In the long run we are all dead."

Всички много обичат да го критикуват, но като се стигне до яко затъване и измъкване все до неговите идеи за стимулиране на потреблението опират. Германците от времената на най-новото си и последно обединение с ГДР-то подхванаха неговата песен и още им държи влажно, та сега са малко по-скромни в харченето.

nikidanov3

Ако си толкоз добър с цифрите, опитай в тотото - там може би ще имаш повече шанс да познаеш. Иначе може някой да те сбърка с майстор-прогнозист на МВФ - голям позор! - те ги къдрят едни такива мрачни, черни ...
14 Май 2009 20:30
Механистичните аналогии между Калифорния и България ще изядат доста инвеститорски глави. Другари освен опростеното разбирането за движението на света по нютоновски напоследък са се наложили едни теории за отностителност на скоростите..., гравитационо изкривяване на пространсвото около големи обекти и като следствие гравитационни колапси..., единство на време и пространство ... и че резултата от измерването да зависи от измерващия... Един много по-сложен свят.
14 Май 2009 20:36
Другари, понеже се спомена как щяла да завърши кризата в Калифорния и САЩ то и аз съм чел някой неща по тоя въпрос. Освен традиционите позиции на оптимиста за V-образно възстановаване и на песимиста за L-образно, то напоследък се намират в американското общество и други виждания за W образна депресия със две дъна едно дефлационно и едно инфлационно. Добре до[ли на нашия ролокостър дет съ вика. Най-забавното виждане по моя преценка е за О-образна депресия като във "Oh! Shit we never gonna recover!"
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД