:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,478
Активни 784
Страници 5,408
За един ден 1,302,066

Училище за родители и други деца

В Природоматематическата гимназия в Смолян всички заедно търсят начини за по-адекватно общуване с учениците
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---
Няколко родители пристъпват прага на залата и по стар ученически навик сядат най-отзад. За закъснелите остават местата на първите редове. Десетина минути след 18 часа в четвъртък местата във видеозалата на Природоматематическата гимназия в Смолян тъкмо са се запълнили. Близо 40 майки и татковци чакат началото на поредната дискусия на "Училището за родители". Има и няколко класни ръководители.

Темата за последната среща за тази учебна година е посветена на правилата за движение по пътищата и катастрофите с деца. Лектор е инспектор Николай Иванов от Пътна полиция в Смолян, който представя кратко филмче. Историята е за младежи, които се забавляват на абитуриентския си бал, но разказът е с фатален край заради упорството на един от младежите да кара колата на баща си пиян. Следват данни от черната статистика на загинали и ранени деца и подрастващи за страната и Смолян в последните години.

Ред е на родителите да споделят какво мислят по въпроса. В продължение на час те дискутират защо не се спазват законите и



докъде се простират родителските отговорности



Повечето си казват мнението тихичко или най-много на съседа по място. Активни са едва 5-6 майки и бащи, които вдигат ръка и изразяват мнението си на висок глас пред всички. В крайна сметка всички стигат до извода, че в решаването на проблема - особено актуален за абитуриентите, трябва да се справят всички - училището, родителите и полицията.

Това е и основната идея на "Училището за родители" - държавните институции и родителите да обсъждат важни теми от живота на учениците и да търсят начин за подобряване на връзката между всички тях. Макар и плах, този първи опит вече дава резултати.

Срещите започват по инициатива на класните ръководители в гимназията. На срок има само една обща родителска среща, а през останалото време родителите идват само ако проявят лична инициатива, разказва директорът на ПМГ "Васил Левски" Венета Йорданова. Затова се родила идеята за допълнителна възможност за общуване между класните ръководители и родителите веднъж месечно.

Първата тема направо била удар в десятката - интернет и компютърните престъпления. На дискусията са поканени служители от отдела за компютърни престъпления в Областната дирекция на полицията, които са и родители на ученици от училището. "Това беше за мен най-интересната лекция, защото ние сме от



поколението, което не е учило информатика,



не сме запознати с работата с компютър и буквално се учим от децата си", споделя една от редовните "ученички" на училището д-р Павлина Палагачева. Тя е майка на две дъщери - в IХ и ХI клас. И двете са възпитанички на училището. Синът й е по-голям и е завършил гимназията в предишни години. Самата Палагачева също се е дипломирала в прочутото с традициите си училище.

Моето отношение към момичетата не се промени, но приятелски им предадох това, което ни разказаха служителите от полицията, добавя майката. Митко от IХ клас обаче макар и с усмивка признава, че именно след тази среща техните започнали да обръщат повече внимание в какви сайтове влиза. Някои родители дори ограничили достъпа на децата си до компютъра и интернет. Баща ми се поинтересува има ли насилие в училище, на кого си давам координатите, споделя Деси.

С голям успех преминали и други лекции - за насилието в училище и за наркотиците. "Не подхождаме с идеята, че "това на нас няма да се случи" или "ние такива неща в нашата къща нямаме". Ние сме в едно общество, в което всичко е достъпно за всички", смята директорът Венета Йорданова. Според нея за проблемите трябва да се говори открито. Казва, че децата нямат проблем с наркотиците, а употреба на алкохол в рамките на училището е изключена. Пушенето обаче е проблем, признават от училищното ръководство. Но в същото време упрекват и някои родители, които дават пари или



купуват цигари на децата си



Родителите, които се включват в инициативата, одобряват обсъждането на тъкмо тези чувствителни теми. Майка ми хареса дискусията за наркотиците, защото не е толкова запозната с този проблем, разказва деветокласничката Петя. Тя добавя, че е близка с родителите си и същевременно признава, че училището определено е полезно за родителите. Според съученичката й Антония самите ученици също научават нови неща, които родителите им разказват след поредната лекция.

Трябва повече родители да посещават "училището", заключва Тони. След срещите за компютърните престъпления и за наркотиците интересът към инициативата значително се засили, добавя Емилия Узунова, класен ръководител на IX клас и учител по български език и литература.

Директният контакт с учителите е много полезен, така родителите имат възможност да разкриват и предотвратяват навреме, ако има някакви нарушения в дисциплината и поведението на децата, смята д-р Павлина Палагачева.

Тези допълнителни събирания са важни за всички - и за нас, и за учителите, споделя Софка Инджова, майка на осмокласник. Колкото и добър родител да е, човек трябва да присъства на такива сбирки, смята тя. Друга майка добавя, че никой не се е родил научен как да бъде родител и затова за нея било полезно участието в училището. Имам син и дъщеря на 15 и 16 години и на моменти ми е много трудно да общувам с тях, признава жената.

Очаквах по-голяма активност от страна на родителите, обобщава в края на първата година от училището за родители директорът на гимназията. Тя е категорична, че няма как да се събират родителите на всички 499 ученици в гимназията. Все пак има какво да се желае по отношение на родителската активност и даже се притеснявам дали в тази криза ще имат време за децата, коментира Венета Йорданова. Според нея това, което още не може да се преодолее в общуването е, че родителите не споделят личен проблем, който евентуално има в семейството. Причината е, че



градът е малък, всички се познават и се срамуват да питат.



Затова след всяка среща подканяме родителите да задават лични въпроси, ако има такива, посочва директорът.

Търсенето на адекватна комуникация с родителите е само част от общата политика на училищното ръководство за справяне с проблемите в днешното училище. И докато експертите в министерството на образованието се чудят кои са добрите практики, в смолянската Природоматематическа гимназия вече ги прилагат. Училището за родители е само последният пример, че хубави неща могат да се случват само благодарение на ентусиазма и желанието на училищната управа и родителите. По подобен начин е решен и въпросът с отсъствията и общественополезния труд. Например в училищния правилник е записано, че горната граница на извинените отсъствия е 150. Изключения се правят за ученици със здравословни проблеми или за активни спортисти. За дисциплината също има изход - ако възпитаник на гимназията



има повече от 5 забележки, полага общественополезен труд



Всеки провинил се сам решава дали ще почисти двора или паметника в близост до училището, или пък ще боядиса оградата. И, оказва се, мярката действа - в края на годината едва 25-30 ученици имат над 5 забележки.

Няма родител или ученик, който да е протестирал срещу тази практика. От гимназията в Смолян се надяват, че ще има и други училища, които ще споделят добрите практики на училището с близо 90-годишна история. Защото излиза, че пасивността на държавните институции и апатията на политическите централи към реформите в образованието отварят възможност училищните ръководства да търсят сами изход от проблемите.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Тази гимназия е училище за всички.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Заради предстоящите балове и придружаващите ги изстъпления на пътя лектори в училището за родителите са полицаи.
2
1915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
18 Май 2009 09:11
В тази страна ставали и хубави неща... Всъщносто много хубави неща стават, но не ги виждаме. Реално погледнато, повечето неща са положителни, защото иначе как щяхме да съществуваме?
18 Май 2009 13:42
След острите ми забележки за култа към личността на Нарциса, активно изграждан от екипа на Сега, виждам, че не е невъзможно да се напише статия без портрета му и без да се споменава името му.

Има явен рекламно-пропаганден формат, но е по-добре от предходните.

Дерзайте девочки!


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД