Русия и ЕС ще разработят механизъм за ранно предупреждение при газови кризи, за да се избегне ситуацията от началото на годината. Това съобщи руският президент Дмитрий Медведев след края на срещата Русия-ЕС в град Хабаровск, който е в азиатската част на Русия на 8500 км източно от Москва. "Не чакайте от Русия гаранции, че няма да има нова газова криза, защото проблемите ги създаваме не ние, а тези, които не плащат," предупреди Дмитрий Медведев. Той заяви, че има съмнения дали Украйна може да си плаща купения газ. Затова призова Европа да помогне на Киев да получи необходимите кредити, за да плати за закупения руски газ и така да се избегне нова криза. "Русия не трябва да се нагърбва с това сама, защото в крайна сметка не ние имаме проблеми с плащането", заяви руският президент.
В същото време Русия предлага авансови плащания за транзит на руски газ през Украйна следващите 5 години. Това е предложил премиерът Владимир Путин на среща с украинската си колежка Юлия Тимошенко в казахстанската столица Астана, предаде РИА "Новости". Там се състоя среща на премиерите от страните на Общността на независимите държави (ОНД). Путин добави, че така страната му е готова частично да финансира снабдяването на украинските газови хранилища.
В Хабаровск председателят на Еврокомисията Жозе Барозу заяви, че "ЕС е готов да преразгледа договора към Енергийната харта, като отчете руските предложения за нова правна база в енергийното сътрудничество". Медведев каза, че Енергийната харта трябва да бъде използвана като основа при създаването на по-ефективни механизми за енергийна сигурност. Самата харта още не приета от Москва.
Вацлав Клаус, президентът на Чехия, която в момента председателства ЕС, заяви, че срещата в Хабаровск е подобрила доверието в отношенията, които бяха сериозно обтегнати от войната на Русия с Грузия и от газовата криза.
Медведев изрази опасения, че Източното партньорство на ЕС с 6 бивши съветски републики може да се превърне в "антируски съюз". "Разтревожени сме от факта, че някои страни се опитват да използват тази структура като партньорство срещу Русия", каза той. На свой ред върховният представител на ЕС Хавиер Солана покани Москва да се включи в Източното партньорство, предаде АФП. То включва Беларус, Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан.
Румъния, Словакия и Словения са кандидатки да бъдат домакини на бъдещата Агенция са сътрудничество в енергийната регулация на ЕС, съобщи сайтът "И Ю Обзървър". Идеята за тази агенция бе издигната през април.