1675 училища са на ръба на финансовото оцеляване, ако държавата не отпусне пълната бюджетна субсидия за образованието. Това заяви вчера лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева по време на среща, посветена на проблемите около финансирането на училищата.
В момента учебните заведения в страната са 2757. Според данните на синдиката 56% от училищата не са давали пари за социално-битово обслужване и за облекло. Бонуси за 24 май засега са изплатени в едва 5% от учебните заведения. С въвеждането на делегираните бюджети плащането на премии е в правомощията на директора.
Държавата задържа 300 млн. лв., предвидени за образованието, заради изискването за 10-процентни буфери, сочат изчисленията на синдиката. СБУ настоява средствата да бъдат отпуснати през второто полугодие. Профсъюзът се опасява, че парите ще бъдат насочени за други цели - строеж на пътища и попълване на "дупки" заради спирането на парите от еврофондовете.
Другото искане на синдикалистите е да се отпуснат парите за кариерното развитие на учителите - 22 млн. лв., както и да започне финансирането по 10 национални програми, които все още не са стартирали. За 13-те национални програми на МОН са отпуснати 233 млн. лв. Досега са стартирали само програмите за безплатните закуски и учебници и за оптимизацията на училищата.
В много тежка ситуация сме, а учителите ни продължават да са на 450 лв. основна заплата, разказаха училищни директори от столицата и от страната. Няма нито 1 ст. за 1 листче хартия, оцеляваме с помощта на родителите и на настоятелството на училището, но това е скрито финансиране, оплакаха се директори от София. В някои столични райони има проблем и със задържането на икономиите на училищата от м.г.
Миналата седмица стана ясно, че 480 държавни училища - предимно професионални гимназии, са получили за май едва 75% от субсидията. Така вместо 1332 лв. стандартът за издръжка на 1 ученик в такова училище се намалява до 1145, което е дори по-ниско от 1 януари 2008 г., коментира Такева. Според нея в централата на синдиката са получени писма от над 100 директори на училища, които алармират, че няма да се справят с плащанията.
Преди ден другите два учителски профсъюза - Независимият учителски синдикат към КНСБ и Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", заплашиха с протести заради орязаните пари. Позицията на просветния министър Даниел Вълчев е, че по време на криза образованието, здравеопазването и секторът за сигурност са естествени приоритети, чието финансиране не бива да бъде намалявано.
Тия да не се фенове на вашио Терминатор , бе Мухи ?
Какво викаш става с държава дето съкращава от разходите за образование ?