:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,388
Активни 654
Страници 21,318
За един ден 1,302,066
IN MEMORIAM

Писателката, която не ни дава да пораснем

94-годишната Астрид Линдгрен почина без да се превърне в скучна бабичка - точно както искаше героинята й Пипи Дългото чорапче
"То наистина не си заслужава - каза Пипи. - Големите хора никога не се забавляват. Имат само купища неприятни работи и глупави дрехи, и мазоли, и данък общоход.

- Пък и не умеят да си играят - отбеляза Аника. - Уф, като си помислиш, че чисто и просто трябва да пораснеш!

- Кой е казал, че трябва, възрази Пипи. - Ако не се лъжа, тук някъде има едни хапчета... Едни много хубави хапчета за хора, които не искат да пораснат".

Хапчетата се казват смалидон, книгата се казва "Пипи Дългото чорапче", а жената, която формулира съкровената мечта на милиони деца от всички възрасти - "хайде, хапчета чудесни, никога да не поресна" - се нарича Астрид Лингрен. Преди два дни тя почина след кратко боледуване в шведския си дом. 94-годишната писателка остави в наследство 88 книги - преведени на 80 езика и продадени в над 120 милиона екземпляра - чиито герои не порастват. Пипи Дългото чорапче, Емил от Льонеберя, красивия, умен и прилично дебел мъж в разцвета на своите сили Карлсон, който живее на покрива, Кале Бломквист, Роня дъщерята на разбойник, Расмус, Лоте, Томи, Аника, братята с Лъвски сърца и цял куп още.

Макар любимият герой на самата Астрид да е палавият Емил от Льонеберя, няма никакво съмнение коя е



най-прочутата й героиня.



Пипи Дългото чорапче, която в Русия се казва Пипи ДлиннЫй чулок, в Израел - Билби Бат-Герев, в Бразилия - Биби Майеа-Лонга, а в Уелс - Пипи Хосан-Хир. Тя живее сама във Вила Вилекула, има стърчащи рижи плитки и е толкова силна, че може да вдигне кон, при това само с една ръка.

Дъщерята на Астрид Линдгрен Карин получава най-прочутото 9-годишно момиче в света като подарък за рождения си ден, Всъщност тя самата измисля името на своято връстничка. Докато боледува от пневмония, Карин моли майка си да й разкаже за Пипи, за която по-късно Астрид Линдгрен ще напише: "След като името на героинята ми бе особено, тя не можеше да бъде друго, освен едно странно момиченце".

На първо време Линдгрен само разказва историите си, но когато изкълчен глезен я приковава на легло, тя решава да ги запише на хартия. Авторката изпраща ръкописа си на издател. Той естествено го отхвърля, както става с всички шедьоври. Отказът не отчайва Астрид, която вече е преоткрила радостта от писането.

Първата книга на Линдгрен е публикувана през 1944 г, с втората - "Пипи Дългото чорапче", издадена през 1945 г., печели първата от десетките си литературни награди. Линдгрен е лауреат на почти всички отличия в родната си Швеция, в САЩ и Европа. Малко странно и почти несправедливо е, че сънародничката на Алфред Нобел така и не получава Нобелова награда за литература. Все още разни сайтове в Интернет събират подписки за предлагане на кандидатурата й, макар и посмъртна, пред Нобеловия комитет.

Астрид Линдгрен е не само най-великата детска писателка на XX век, а една от най-влиятелните личности на миналото столетие въобще. Издателствата горе-долу водят статистика за продадените копия от книгите й. Но надали някой може да каже колко милиона души са започнали смисления си живот с ето този пасаж: "В покрайнините на малкото градче имаше една зцапустяла градина. Сред градината се издигаше стара къща, а в къщата живееше Пипи Дългото чорапче. Тя беше на 9 години и живееше тук сам-самичка. Нямаше нито майка, нито татко - нещо, което всъщност беше много хубаво, защото никой не й казваше да си ляга тъкмо, когато й беше най-весело, или пък да гълта рибено масло, когато й се ядяха бонбони."

Самата биография на надарената с чувство за хумор, въображение и вечно млад дух писателка на моменти прилича на роман.

Родена на 14 ноември 1907 г. в малкото градче Вимербю, провинция Смоланд, Астрид Ана Емилия Ериксон е второто от четирите деца в семейството.

В градчето пускат за пръв път електричество, когато малката Астрид тръгва на училище. Любимото й занимание в детските години е четенето на книги и приказни истории, чиито главни герои са момичета. Нейна любимка е Ан от Зелените поля. Уменията на бъдещата писателка проличават още от ученическите й есета, едно от които е публикувано на страниците на местен вестник. Заради подигравките на останалите деца, Астрид решава, че никога няма да стане писател



За щастие на милиони деца, израснали през XX век, решението й изтрайва "само" двайсетина години.

Скоро щом започва работа в местния вестник "Вимебрю Тиднинген", бъдещата писателка забременява. Отказвайки да съобщи името на бащата, неомъжената 19-годишна Астрид напуска шокираното общество във Вимербю и заминава за Стокхолм. Там се ражда синът й Ларс. Бъдещата писателка завършва училище за секретарки и започва работа в офис, а момченцето отива у датско семейство, което го отглежда в следващите пет години. Майката си го прибира едва когато се омъжва за Стуре Линдгрен. От него има дъщеря Карин. Съпругът на писателката умира половин век преди нея - през 1952 г., и тя никога не се омъжва повторно. Синът й Ларс почива през 1987 година.

Тогава Астрид Линдгрен представя и последния си ръкопис. Влошените й зрение и слух превръщат писането в трудна задача. Авторката прекарва последните си години в скромния си апартамент в Стокхолм, където е живяла през целия си живот след сватбата със Стуре.

"Нямам нищо против да умра", казва писателката в едно от последните си интервюта. "Ще го направя с радост, но сега трябва първо да изчистя къщата".

Въпреки това тя остава жизнена почти до края на дните си.



На 80-ия си рожден ден тя полита с балон над Стокхолм, след което пъргаво се приземява за радост на многото си почитатели и сеирджии. Астрид Линдгрен е много популярна в целия свят, но за шведите тя е нещо като национална героиня.

Малцина са сънародниците й, които няма да запомнят спокойния глас на авторката, четяща историите си по радиото. През 1989 г. в родния град на писателката отваря врати увеселителен парк "Астрид Линдгрен". Местният "Дисниленд" е с героите и декорите от десетките й книги. Атракцията привлича около 300 000 посетители годишно. Астрид Линдгрен е известна и като защитничка на правата на децата и животните. В Швеция приемат дори закон за защита на животните, които носи нейното име. През 1998 г. е открита и детска болница "Астрид Линдгрен" - една от най-големите в северна Европа. В допитване от 1999 г. тя е избрана за най-популярен швед на века. "Пиша, за да забавлявам детето в мен, но желанието ми е историите ми да развличат по същия начин и другите деца", са думите на писателката, чиито герои не ни позволяват да забравим детето в себе си.
 
Създателката на Пипи.
 
300 000 деца годишно посещават увеселителния парк "Астрид Линдгрен".
 
Писателката ентусиазирано посреща Борис Елцин при посещението му в Швеция през 1997 г.
 
Кадър от многобройните екранизации на "Пипи Дългото чорапче"
11247
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД