Лебедев съобщи, че Върховният съд е разгледал 1 299 000 криминални дела и 10 700 000 граждански дела м.г. От тях едва 7% са за големи подкупи, останалите са за рушвети в малки размери. При тях на подсъдимата скамейка се оказва голям брой жени, почти всяка четвърта от осъдените е за корупция. От всички осъдени за подкупи едва 1/3 попадат зад решетките (300 души), другите се разминават с уволнения, условни присъди и големи глоби, уточни съдията. Той обаче предвиди, че скоро ще бъдат въведени алтернативни видове наказания, като полагането на задължителен обществен труд, както е в много други страни.
В началото на май главният прокурор Юрий Чайка също заяви, че най-много подкупи в Русия взимат не чиновниците, а милиционерите, преподавателите и медиците. Той призна, че служителите на имиграционните служби също са затънали в корупция. През 2008 г. са били регистрирани 12 500 случая на взимане на подкупи, което е със 7.7% повече от предишната година. Намалели са само случаите на бизнес подкупите на 23.8 на сто(1712 случая). Следователите от вътрешните отдели за сигурност са предали в съдилищата 27.4% по-малко корупционни дела, а сътрудниците на Следствения комитет към прокуратурата - 4.5 на сто по-малко. М.г. са били регистрирани и с 1/4 по-малко случаи на корупция в милицията в сравнение с предходната, но това не е знак за намаляла корупция, а се дължи на влошената работа на департамента за вътрешна сигурност в руското МВР. Сред висшите длъжностни лица на федерално и местно ниво са разкрити 189 случая на даване на подкупи, посочва Чайка.
Според експерти властите всъщност само имитират борба с корупцията и ловят тези, които е по-лесно да бъдат заловени и нямат големи връзки с различните органи на властта. През февруари т.г. бе задържан синът на зам.-председателя на Върховния съд заради подозрения за изнудване, но по-късно бе освободен заради липса на доказателства. На 13 април в Москва бе задържан прокурорът от Главната прокуратура Дмитрий Плотников, който е заподозрян в даване на подкуп в големи размери.
ЧЕЛЕН ОПИТ
"Корумпираната република", така се нарича нова книга за Германия, чийто автор е известният журналист Ханс-Мартин Тилак, кореспондент на сп. "Щерн" в Брюксел. Той посочва един малко известен факт - германските депутати не подлежат на съдебно разследване за вземане на подкупи. Те не са длъжни да се отчитат от кого и какви подаръци са получили. При друг случай, по време на предизборната кампания през 2005 г. социалдемократ от Хамбург е спонсориран напълно законно от две оръжейни фирми. Впоследствие, като член на парламентарната комисия по бюджета, въпросният социалдемократ гласува за включването на двете фирми в оръжейна поръчка, която им носи печалба. Журналистът от "Щерн" разобличава и принципа на свободното разпределяне на държавни поръчки, без публичен конкурс. Това създава опасност от оскъпяване на проектите и предпоставки за шуробаджанащина, посочва "Дойче веле".