Безработицата расте бавно, защото няма кой да регистрира съкратените, установи проверка на "Сега". Много бюра по труда не разполагат с достатъчно персонал и не успяват веднага да поемат освободените накуп работници.
За проблема предупреди в интервю пред "Дневник" бившият шеф на НОИ Йордан Христосков. Той се позова на сведения от депутата от "Коалиция за България" Донка Михайлова. Според Христосков това е начин правителството да забави официалния темп на безработицата.
"Говорих с г-н Христосков за бюрото по труда в Троян. Ставаше дума за кадровия капацитет на бюрата, който не е достатъчен да поемат масови съкращения и регистрациите се бавеха. След моята намеса беше създадена необходимата организация", обясни пред "Сега" Михайлова. От Агенцията по заетостта не успяха да отговорят на въпроса има ли проблем с обслужването на безработни и ако да - как е решен.
В сутрешния блок на Нова тв преди време пък се обади жена, която заяви, че е запозната с работата на бюрата и знае, че карат служителите там да подават нереални данни в докладите си - завишени свободни работни места и по-малко останали без препитание.
Бавните темпове, с които нараства безработицата от края на 2008 г. е голямата гордост на социалното министерство. За първи път увеличение спрямо същия месец на предходната година беше отчетено едва през март - 6.88% срещу 6.79 на сто през 2008 г. През април пък тя за пръв път прехвърли 7-те процента след първото тримесечие на 2007 г. - 7.04%.
В същото време според НОИ за март 30% от предприятията са загубили клиенти, закъсват с поръчки, свиват производството си и се готвят за съкращения. А в Агенцията по заетостта са постъпили уведомления за масови уволнения за уволнения на 1709 работници и служители.
Още не са готови официалните данни за май, но зам.-министърът на социалното министерство Димитър Димитров побърза да се похвали: "Аз се радвам, че катастрофическите прогнози за срив на пазара на труда не се реализират. Напротив, отсега може да се каже, че за май нарастването ще е символично, не повече от 7.08 процента."
В същото време Българската стопанска камара, синдикати и работодатели твърдят, че данните не са реални. В тях не са обхванати завръщащите се от чужбина българи и т.нар. обезкуражени лица - трайно безработни, които не търсят работа, предполагайки, че няма да намерят такава. По данни на НСИ, те надхвърлят 160 хил. души. Прогнозите са до края на 2009 г. и официалната статистика да стигне двуцифрено число.
|
|