Съветът на ЕС по общите въпроси събра на двудневна среща в Люксембург външните министри на 27-те държави, за да подготвят срещата на високо равнище в края на седмицата в Брюксел. |
Именно при неговото председателство Румъния и България бяха приети в ЕС. Пак при него на тях им бе наложен мониторингов режим в сферата на правосъдието и вътрешния ред заради сериозни разминавания с изискванията на ЕС. София досега не е заявила официално каква е позицията й за преизбирането на Барозу, но външният министър Ивайло Калфин заяви в събота пред БНР, че въпросът не е спешен.
Дяконеску представи позицията на страната си преди започнала вчера редовна среща на външните министри на ЕС в Люксембург. Въпросът за бъдещия председател на ЕК ще е сред основните теми на форума. България е представена от Ивайло Калфин. Външните министри трябва да подготвят срещата на върха на ЕС в Брюксел в края на седмицата.
Първите дипломати обсъждат и въпроса за либерализирането на визовия режим на онези страни от Западните Балкани, които са изпълнили необходимите условия. Засега още не е известно колко държави от региона ще бъдат включени догодина в белия Шенгенски списък. Предполага се обаче, че това ще бъдат Сърбия, Македония и Черна гора. Окончателното решение ще бъде взето на срещата на министрите през ноември. Еврокомисията желае либерализирането на визовия режим да влезе в сила от 1 януари 2010 г.
На срещата външните министри удължиха срока на операцията "Аталанта" за борба с пиратството край бреговете на Сомалия, предаде Ройтерс. Операцията ще продължи до края на 2010 г. и ще включва по-голям периметър от досегашния, решиха министрите.
Министрите потвърдиха също готовността на ЕС да приеме лица, освободени от американския затвор в Гуантанамо, където са били държани неправомерно по подозрения в тероризъм. Става дума за 60 души. Информация за тях страните членки ще разменят както със САЩ, така и помежду си.
ПРЕГОВОРИ
Ирландският премиер Браян Коуън преговаря по телефона с ключови европейски лидери за споразумение, което ще позволи провеждането на втория референдум за Лисабонския договор през септември-октомври, съобщи в. "Айриш таймс". Референдумът трябваше да се състои през декември. Ирландия отхвърли договора на първия референдум, но се съгласи на втори, ако получи гаранции за запазването на суверенитета си в някои области на данъчната, външната и социалната политика. Между Дъблин и някои страни има различия около гаранциите.