:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,170
Активни 822
Страници 6,100
За един ден 1,302,066

Обама попари опозицията в Иран

Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че политическата разлика между преизбрания ирански президент Махмуд Ахмадинеджад и победения кандидат на опозицията Мирхосеин Мусави не е толкова голяма, колкото изглежда.

В интервю за телевизия Си Ен Би Си Обама каза: "Независимо от резултата на повторното преброяване на бюлетините, което поиска Мусави, ще си имаме работа с исторически враждебен към САЩ режим в Иран". Коментарът му идва в момент, когато хиляди поддръжници на Мусави протестират четвърти ден в Техеран срещу манипулираните според тях резултати от президентските избори.

Ръководителят на израелското разузнаване Мосад Меир Даган заяви пред депутати на заседание при закрити врати, че "иранската реалност няма да доведе до промени след изборите". "Дали ще има революция? Съмнявам се", добавил Даган. Той предполага, че Израел се чувства по-удобно с победата на Ахмадинеджад над реформатора Мусави. Неговата умерена репутация би могла да се окаже пречка за оказване на международен натиск срещу Иран да прекрати ядрените си разработки. Шефът на Мосад смята, че до пет години Иран ще създаде атомна бомба.
17
1417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
18 Юни 2009 01:56
Грешен ход отново!..Що си не мълчи?!
18 Юни 2009 07:11
Разликата мое да не е голяма , но е в положителна за САЩ посока.
С Дамаджаната Чебурашко изобщо не може да преговаря щото оня е с две глави над него в игрите и откровено му се подиграва .
Мусавито мое да е само една крачка встрани от оня шемет , ама е открит за договорки ( макар и не по ядрената програма заради вътрешнополитически причини. ) Но все пак е готов да разглежда една възможност обогатяването на урана да бъде поето от трета страна ( Австралия например ).
Което веднага връща Иран в полето на нормалните дипломатически преговори. А това вече е огромна крачка напред в сравнение със сегашното положение.
Друг е въпросът че е възможно американците да заемат неутрална позиция за да не навредят на опозицията. Дето и руснаците рекоха - процесът на изборите си е вътрешноирански проблем .
Но виж - резултатите ......
18 Юни 2009 09:39
Тука съм съгласен с FL. Обама е прав в оценката си за двамата кандидати за претендент на Иран, но това с нищо не помага в случая, напротив. По-добре да се беше ограничил с изказване на загриженост за вълненията в Иран и това е.
Голяма част от гласувалите за Мусави и повечето от протестиращите по улиците на Техеран всъщност са противници на ислямския режим и властта на аятоласите. Те са гласували против Ахмакдамаджана, а не за Мусави защото чалмите не допускат нормални кандидати до какви да е избори в Иран. На предишните парламентарни избори не пуснаха дори внука на Хомейни, че не бил достатъчно предан на революцията.
18 Юни 2009 09:51
Оракле,
усещаш ли как си противоречиш?
Хем Обама е трябвало да си мълчи, че между двамата кандидати разлика няма, хем разбираш, че повечето от хората на улицата всъщност са срещу режимът на аятоласите. Точно това цили Обама- да бутне режимът на аятоласите, а не да помогне на единия кандидат срещу другия.
FL няма защо да го коментираш. Той е като курдисан часовник.
В момента от иранската власт надават вой, че Америка се месила. Иранците имат горчив спомен от предишната им намеса и с изказването си Обама цели две неща- да декларира неутралност и в същото време да даде рамо на онези сили, които искат да бутат режимът на аятоласите. Обама вижда, че ситуацията е революционна и на него не му е нужен нито единият кандидат с едното крило аятоласи, нито другият с другото крило.

18 Юни 2009 09:57

Аз пък си мисля, че Иран все пак има право дори и на ядрено оръжие. Може и да не ни харесва, но ако трябва да бъдем справедливи докрай, щом Израел може, щом Пакистан може, защо и Иран да не може...? Сега, ясно е, че когато става въпрос за нашите интереси ние си затваряме едното око и виждаме само каквото ни харесва. Обаче все си мисля, че някакси не е хубаво това. Някакси не е справедливо. Не кореспондира на това, което иначе говорим. На ценностната ни система ако щете дори. Така си мисля...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
18 Юни 2009 10:23
Изобщо не си противореча. Хората протестират срещу изборни фалшификации, показваха плакати "where is my vote?" на западните фотографи (преди да им забранят да снимат въленията). Обама казва на тия хора - дреме ми къде ви е гласа, тоя за който сте гласували е същия капут като ахмакдамаджана.
18 Юни 2009 10:44
Г-жо Орацле, джурналистите от "демократичните" медии си ги носеа тиа плакати насекаде с них и ги раздаваа на правилните ора. После затва ги гонеа. Я погледни овде...
18 Юни 2009 10:48
Аз не знам защо решиха, че кандидатът на опозицията бил много умерен, реформаторки настроен и пр.
Доколкото си спомянм, го подкрепяше "Лигата на муджахидините на ислямската революция".
Тия, ще знаете са от най - прозападните, либерални и умерени. Жените им по къси поли маат из Техеран, а те самите даже бради не носят.
Президентът в Иран, независимо кой е той до голяма степен е заложник на духовенството. А познайте па там какви са либерали.
18 Юни 2009 10:50
президента Обама до момента не е направил нито един разумен стратегически ход досега - нито вътре, нито вън. САЩ няма да могат да бутнат аятоласите по мирен начин (разбирай чрез някаква вътрешна прозападна или поне антиаятоласка организация) поне 30 години. т.е. остават в общи линии два възможни хода, които да доведат до промяна в отношенията - 1. война или 2. примиряване с режима и възстановяване на дипломатически отношения.
между другото не видях и нито един смислен ход и в икономическата област, нито по отношение емиграционните въпроси, нито по отношение ирак и афганистан. иначе пиара ни занимава с жена му, с кучето, с обзавеждането и т.н.
18 Юни 2009 11:28
Каруцар,
Засрами се!
Пропусна да добавиш най-важното: мухата, убита собственоръчно от Него.
18 Юни 2009 11:41
Фидел Беев - отговорен теляк в градската баня на Техеран!

__________________________________________
Democracy is not negotiable.
18 Юни 2009 12:09
Ми то е ясно-Ако спечели Мирхосеин, ще е послушен и ще спре ядрената програма. Но САЩ не искат това. Те искат Махмуд да си остане, да им се дръвчи и накрая да стане като с Ирак
18 Юни 2009 12:17
Това, дали един лидер ти е по-симпатичен от друг, не е за публично изявление.
Обама трябваше да прояви загриженост за опорочаването на изборите и гафовете в преброяването (ако е имало такива).
Ако си мълчи по въпроса, признава, че изборите а били честни и демократични и Ахдети как му беше там името - макар и гад мръсна - е легитимен победител.
18 Юни 2009 14:31
Това вече си е тропане по масата на Бибито.
Нема как да се размине без некой голем подарък за Държавата.
18 Юни 2009 14:54
За момента силният човек в Иран си остава кривогледият перс. Е, подръчкван от пазителите. Ако е умен, ще оцени жеста на Обама-пич, за мене изборите са о'кей, оправяй се бързо и давай да работиме . Пък и вече доста добре го познават. И за аятоласите-като ги бутнат какво-комитет за нац.спасение и нов Ирак? Не ми се вярва някой да го иска това.
18 Юни 2009 17:42
Как да не си противоречиш? След като разбираш, че има сили, които са против режима на аятоласите, ти трубва логически да стигнеш до извода, че САЩ ще работят именно за тези сили, които тепърва ще се организират. Днешните събития са само част от нещо голямо и това голямо не е да свалят единя и да сложат другия. Това голямо е да бъде свален режима на аятоласите, та ако ще е и след време. В случая САЩ не играят на дребно.
Каруцаря пък не съм го виждал досега в толкова необективна светлина. Говоря само за външниполитическите ходове на Обама. За вътрешните ще изчакам закона за здравеопазването. След речта на Обама в Кайро вече имаме налице нова ситуация Израел-Палестина. Имаме едни спечелени избори в Ливан. Имаме настоящата ситуация в Иран. В Афганистан какво може да направи? Да го остави на талибаните? Талибаните само не са взели властта в Пакистан. Ако имаха властта в Афганистан, сигурно щяха вече да са го направили.
19 Юни 2009 00:04
Вижте това допитване до общественното мнение на Иран публикувано във washingtonpost.com:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/cont ent/article/2009/06/14/AR2009061401757.ht ml
Според пдварителните резултати Mahmoud Ahmadinejad печели долу-горе както са и официалните резултати.
Всъщност борбата е м/у Rafsanjani и Khamenei. Ahmadinejad е известен в Иран като чстен човек, който не се страхува да си създаде врагове сред тези дето нарушават закона. Опонента му има подкрепата на по-богатите слоеве, които обвиняват Ahmadinejad в липса на гъвкавост. На запад сега наливат колкото се може повече бензин в огъня, че да отслабят Иран.
Въпреки орчаяните усилия на западните и ционистките секретни служби до сега не са открили програма за ядрено оръжие. Какво правим тогава? Лъжем на поразия като с Ирак. Никой не може да докаже, че няма ядрена програма. Инспекции до дупка. Ако ви интерисува как направиха създадоха ядрената програма на Ирак търсете информация от Scott Ritter (U.S. Marine and U.N. weapons inspector). Сегашният вицепрезидент на САЩ отказа да го изслуша в конгреса когато се обсъждаше въпроса за ОМП на Ирак защото знаеше, че Scott Ritter е най-наяно по въпроса (знаеше му мнението, че няма ОМП в Ирак), а курса беше за война.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД