:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,395
Активни 831
Страници 325
За един ден 1,302,066

Новият лекарствен списък подлуди пациентите и аптеките

Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Между 10 и 15 минути средно отнема обработването на една рецепта по здравна каса, особено когато на нея е предписано повече от 1 лекарство.
Новият позитивен лекарствен списък дава вече очакваните негативни ефекти. От няколко дни в аптеките се трупат опашки. Обслужването става по-бавно, а липсват и някои от лекарствата за хронично болните.

"Между 10 и 15 минути средно отнема обработването на една рецепта по здравна каса, особено когато на нея е предписано повече от 1 лекарство, което често се случва при хронично болните", обясни фармацевт от аптека в столичния квартал "Иван Вазов". "Преди изобщо да се стигне до лекарствата в рецептата, трябва да се попълнят седем различни кода - данните на лекаря, лечебното заведение, данните на пациента, и чак тогава се стига до самите лекарства. "Преди попълвахме само уникалния номер на лекуващия лекар, а сега трябва да пишем и номера на рецептата му. Какво ни засяга нас аптекарите кой номер е рецептата на лекаря?", недоумяват фармацевтите.

Пред гишетата, които обслужват пациенти по здравна каса, се образуват опашки и ситуацията е доста нервна. Вчера сутринта аптека в "Младост 3" дори затвори за известно време, докато се оправи с бумащината.

"Между 30 и 40% повече са хората в аптеките сега в сравнение с последната седмица на миналия месец", каза шефът на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Според него са се натрупали пациенти с лекарства по здравната каса от последните три седмици. "В края на миналия месец и през първите десетина дни на юни лекари и пациенти не бяха ориентирани и не се предписваха рецепти. Самите лекари все още се ориентират в софтуера и новия списък, а и не всички аптеки работят на 100%. Това доведе до значителен наплив на пациенти по касата в последните дни", обясни Костов.

"През миналата седмица позитивният списък се обновяваше долу-горе на половин час. Лекарства ту влизаха, ту излизаха от списъка, а цените все още не бяха уточнени. До 12-13 юни нямаше никаква яснота и беше абсолютна лудница", възмущават се фармацевтите.

Някои пациенти пък негодуват, че сега касата плаща по-малка част от цената на медикаментите им. "Преди доплащах 35 лв. за лекарствата, а сега дадох 44 лв.", оплака се възрастна жена. Аптекари дадоха и други примери с лекарства за висок холестерол, при които преди пациентите са доплащали 2.86 лв., а сега трябва да дават 10 лв., или препарат за кръвно, където увеличението е от 4 на 6.50 лв.

Подобен позитивен списък се прави за пръв път у нас. Той включва лекарствата, които задължително трябва да плащат НЗОК, здравното министерство и болниците, при това са посочени и цените, на които трябва да става това. Досега касата сама договаряше кои медикаменти да поема и на какви цени, МЗ и болниците сами определяха кои препарати да купуват при търговете си. Целта на общия списък е да се постигнат по-голяма прозрачност и по-ниски цени. В комисията, която го съставя, влизат хора от МЗ, касата, социалното министерство, агенцията по лекарствата. Обществена тайна е обаче, че при подготовката на листата доминираше влиянието на министерството.
19
2600
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
18 Юни 2009 01:49
НЗОК - Умирай бързо.
18 Юни 2009 01:55
Да бе, верно, снощи видях една пощуряла аптека, мяташе се като маймуна от един тротоар на друг и се плезеше на минувачите
18 Юни 2009 07:34
Че ще се мре бързо е ясно, но да не вземе да умре скоростно нечия алчност, я фармацевтична, я лекарска. Дай Боже да умре безотговорността гражданска, превръщаща мерака към чашката, цигарата, спринцовката, скоростния автомобил или обикновена трошка, "пиратката" или всякаква здравна чалга в хроничен пациент, и то без здравно досие (лекарят не чукча писател, а бохем-наблюдател).
Devil, да не би да сте загубили вяра в лекарите, защото парите за лекарства са 330 млн., а ей тук парите за лекари и стоматолози са 1.42 млрд. лв.!? Или сте просто комунист - обичате обществените средства (парите на другите) за лично ползване.
Не че "старият" лекарствен списък не е "осигурил" най-висока смъртност в Европа (16 на хиляда), най-ниско повишение на продължителността на живота (20 години без промяна на 74-те години), най-много инвалиди за единица време (вече наброяват над 800 хил. души), най-много загубени работни дни поради болнични, "правилното лечение"(най-продавано количество е аналгина - не лекуваме, а потискаме болката, дорде я болката си отиде, я организма се спомине). От тук могат да се направят няколко спекулации:
-колкото повече обществени средства (бюджетът на НЗОК всяка година нараства с два пъти статистическата инфлация, за 2009 с 80%), толкова повече болни;
-колкото по-скъпи лекарства, толкова по-скоростно се мре;
-колкото повече частна лекарска практика, толкова повече умрели;
-колкото повече аптеки, толкова по-малко лекарства;
- докато пациентът не си бръкне в джоба, все ще е болен.
18 Юни 2009 09:02
Аполитичния, за колко време мислиш, че ще стигнат цитираните от теб 330 млн. лв? Ти си поредното доказателство, че в България всеки разбира от футбол, политика и здравеопазване.
18 Юни 2009 09:05
Какви непочтенни хора!Критикуват "най-успешното правителство"!!! И то тъй-успешната му здравна система!
Той, СтаНИЩОв, не ви ли обясни, че управлението им е успешно, че имат капацитет и професионалисти, че са изпълнили и преизпълнили всички обещания?!...И вместо да критикуваме отделни дребни пропуски, да му повярваме, че съвсем безкористно иска да му „се доверим” за още поне един мандат….Защото е сигурен, че ще ни „изненада” и „оправи”…..Стига само да се хванем за палците….Мерси за щастливото светла соц.бъдеще…..
18 Юни 2009 09:10
Само не знам защо в списъка с пощурените от новия Позитивен Лекарствен Списък са изпуснати семейните лекари??? А, да, сетих се! Просто на никой не му пука за нас, както обикновено!
18 Юни 2009 10:13
"Преди попълвахме само уникалния номер на лекуващия лекар, а сега трябва да пишем и номера на рецептата му. Какво ни засяга нас аптекарите кой номер е рецептата на лекаря?", недоумяват фармацевтите.

Ами нали трябва да има сигурна обратна връзка кой точно лекар ви е пратил пациента точно във вашата аптека. За да се делкат справедливо паричките.
18 Юни 2009 10:20
Защо съществува НЗОК, като от нея нямат полза нито лекарите, нито пациентите?
18 Юни 2009 11:59
От футбол не разбирам. Можеш да провериш - нямам нито едно мнение под запалянковците. Пропаганда не правя, което ми позволява да забележя за разлика от Хинина, че зравната реформа е зачекната от ... Илко Семерджиев, един от най-пишман докторите, опс зъбар, в едно с барикадния доктор Игнатов от Гелевския град.
А на готованците, дето трябва всичко да им стига, обяснявам: пазарът на лекарства в България е над 1.6 млрд. лв. за 2008 г. според IMS Healt Виж тук и тук мнение различно от моето. За 2009 г. очакваните продажби се оценяват на 2 - 2.2 млрд. лева, от които 330 млн. лв. ще се плащат от НЗОК и около 200 млн. лв. от Министерството на здравеопазването. Другите 75% от лекарствата всеки си ги плаща директно от джоба. Но някои са по-цоциалисти и требе обществото да им плаща. Е та затова съществува НЗОК, за цоцане. Ако не беше така, нямаше да има и натиска за частното цоцане - частните, 23 парчета вече, здравно-осигурителни фондове.
18 Юни 2009 14:40
Е, какво стана Хипократ2006, радетел на лекарства само с рецепта? Не съм ли прав когато казвам, че трябва първо вие, медиците - да си оправите нещата и системата и едва тогава - лекарства с рецепта.
Защото ПОДЛУДИХТЕ ХОРАТА! Е-га ти и съсловието...
18 Юни 2009 14:46
Между другото, да те информирам по случая с майка ми. Припомням, че от месец декември миналата година започнахме процедура по издаване на рецепта за юмекс след смяна на местоживеене и личен лекар. Още няма такава. Междувременно майка ми си взе нещата и отиде в едно село, и селския лекар нямайки друг избор се е принудил да й го купува от града - без рецепта.
Такива работи за сега.
18 Юни 2009 15:25
9101,
1. Лудницата в момента няма нищо общо с рецептите за платените лекарства по Наредба 4. Както и прогнозирах, през месец Април имаше доста струпване на пациенти по този повод, на когото трябва изписахме рецептите за т.нар. "многократно отпускане" и нещата се канализираха.
2. По въпроса за препарата Jumex в историята ти има нещо гнило. До 01.06.2009 процедурата беше съвсем ясна и умерено проста за изпълнение. За да се постави диагнозата Болест на Паркинсон, пациентът трябваше да има епикриза от Университетска клиника по неврология. За целта същия се насочваше от семейния лекар с направление към невролог, той го планира за приемане във въпросното отделение, пролежава си там (при трудноподвижни пациенти понякога дори само по документи-колегите от болниците поне по нашия край не се заяждаха) и след като вече е поставена официално тази диагноза, препаратът се назначава по препоръка от невролог, без протоколи или други подобни усложнения. Ако епикризата е налична, необходим бе само консулт с невролог и толкова. След 01.06.2009 има едно дребно усложнение изразяващо се в това, че вече се иска протокол от невролог, заверен в РЗОК, т.е. същата процедура както и с инсулините.
Явно е, че "тесният" момент в системата е пролежаването в неврологична клиника и то само в университетска такава. Не ми се коментира доколко умно е това изискване, но след като наредбата е такава, би трябвало да се спазва. Нужно е и малко усилие от страна на пациента (и близките му), особено при тези хора, които живеят в населено място отдалечено от медицински университет (те все пак са "само" пет в БГ)
Така че няма (разумна) причина от страна на колегите за подобно разтакаване на майка ти.
18 Юни 2009 16:33
Точно така. Няма разумно обяснение, аз ти го казах отдавна. Просто доцента в университетската болница я върна за след 3 месеца, да отидела ако се влошило състоянието й. Нямаше пролежаване в клиника, аз даже не знаех, че трябва да има такова.
Нали разбираш, че не аз съм предписал юмекса за лечение, предишен медик го е направил.
И какво? Да я оставим без лекарство ли?
В крайна сметка изобщо не ме интересува юмекс или нещо друго ще и предпишат, стига да помага и да се понася добре. Направи ли ти впечатление, че твоят колега в селото също и купува лекарството без рецепта? /В селото няма аптека и лекаря им прави услуги понеже живее в града./ Да, казал е, че ще я изпрати на невролог и т.н. Но до като трае процедурата - какво да прави? Ти какво би направил?
А "лудницата" има много общо с рецептите, защото хората са принудени по всякакви начини да си доставят лекарствата. Това е връзката. Нищо не е канализирано. Аптекарите не са паднали от луната, виждат нещата, просто казват, че това е за последно и другия път ще трябва рецепта.
Унижението спрямо болните е огромно.
Лекарите нямат проблеми, преди 20 минути един възрастен човек си допълни рецептата и си получи лекарството. Оказа се, че е доцент и че рецептата си е негова.
Аз също съм за лекарства с рецепти, но при целият този хаос - лекарство без рецепта е отдушник. Иначе лошо - болест е това... Не може каруцата пред коня. Първо трябва да се оправи хаоса и тогава другото. Това искам да ти кажа.
18 Юни 2009 16:53
Трябва малко упоритост, няма как. Нещата стават. При мен само в един случай на се е получавало досега и то причината бе, че самият пациент отказа да мине по процедурата. И досега си е жив и здрав, при това без съществено влошаване на състоянието, което ме навява на мисълта, че и диагнозата Паркинсон беше "изсмукана". Доста такива случаи лъснаха преди около 5 години, когато я въведоха тази система, умна или не. Пропуснах да спомена и изследването "треморограма", което трябва да се извърши още в началото и което доста добре селектира пациентите, които трябва да се насочат към клиниката.
Що се отнася до Наредба 4, моите впечатления са, че тя е необходима, макар и крайно закъсняла. Слободията със самолечението трябва все някога да спре. Като цяло наблюденията ми са, че се спазва. Когато отнемат един два аптекарски лиценза, съвсем ще започне да се спазва. Пациентите в градовете просто нямат извинение за липсата на рецепти, просто трябва да отидат на преглед. Лекарите не са виновни за големите опашки. Когато окончателно въведем т.нар. тримесечни рецепти за хрониците и тази причина за оправдание на пациентския мързел и простотия ще отпадне. За липсата на лекари по селата, самите лекари не са виновни.
Когато говориш за самосиндикално "допълване" на рецепти от страна на пациентите имай предвид, че зад всяка рецепта би трябвало да стои преглед, документиран с амбулаторен лист (изключения са само амбулаториите без договор с касата, къдего има само Амбулаторен журнал) скрепен с два подписа. Погнат ли да ровят, няма да има прошка, така че никого не съветвам да прави подобни тарикатлъци.
Та така! Уесно нема!
18 Юни 2009 17:13
Или аз не се изразявам точно, или не знам. Този възрастен господин е доцент медик, той си е писал рецептата и в аптеката той си я допълни. Не знам правилно ли е или не. Просто искам да ти кажа, че медиците нямат проблем с лекарствата. Затова не разбират. Проблем имат обикновените хора.
Каруцата пред коня - защо първо не въведоха тримесечните рецепти, та после да погнат аптеките? Ами обратното?
Самолечение... Какво самолечение е, когато има рецептурна книжка и там пише...
18 Юни 2009 17:50
Ти не разбираш! За да има рецепта, трябва да има извършен (и документиран, вкл оплаквания, диагнози и НАЗНАЧЕНА ОТ ЛЕКАРЯ) терапия. Рецептата в аптеката се въвежда под съответен номер в журнал (точно тук все още издишат повечето аптеки понастоящем) и се съхранява в аптеката (стига да не е за многократно отпускане). Всичко това подлежи на проверки от администрацията, било планови, било по сигнал. При разминаване в данните от трите места (амб лист, рецепта и аптека), някой гърми. Въпросът е кой! Както и да е! Изтървах се и навлязох в досадни (за теб) технически подробности! Важното е принципът, а той е: ИМАШ ПРОБЛЕМ - ЗАПИСВАШ СИ ЧАС ПРИ ЛЕКАРЯ - ПРЕГЛЕЖДАТ ТЕ - ПОЛУЧАВАШ РЕЦЕПТА - ОТИВАШ В АПТЕКАТА! За спешните случаи (би трябвало да) има СПЕШНА ПОМОЩ - там също има кочани с рецепти! Неудачите в ЦСМП не са по вина на лекарите. Обсъждали сме ги надълго и нашироко, написал съм и мнението по този въпрос! Насочете въпросите си към правилния адресат! Той не е лекарската гилдия!
18 Юни 2009 18:14
Абе пак поредните простотии. Аз не мога да рабера защо трябва да ходя на лекар да ми предписва лекарства които вече ми е предписал преди 20г и трябва от време на време да си ги купувам. Сега всеки път разправии по поликлиники. Добре разбирам че някой иска да гепи пари, ама защо трябва затова да ми отравят и живота и да ми разбиват нервите. Ми да дигат данъците и да крадат културно от тях.
18 Юни 2009 18:26
И понеже идат избори, ми се ще да попитам. Абе няма ли някаква партия дет да обеще че н_я_м_а да се грижи за народа, а? Щото от толкоз много грижи за здравето на българския народ, ние май вече сме на изчезване.
18 Юни 2009 18:57
Насочете въпросите си към правилния адресат! Той не е лекарската гилдия!

А ми кои е той? Инженерите или земеделците?
Направо яд ме хваща.
Защото ако беше така както го казваш разболееш се - лекар - рецепта и готово - цена нямаше да има.
Знаеш ли какъв е проблема? ПАРИТЕ! Ако плащаш достатъчно - лекуват те, даже с предимство. Ако разчиташ на осигуровките - кучета те яли.
Ето това е.
Всичко друго е ала-бала.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД