Говорителят на съвета Абас Али Кадкодаей разкри, че в над 50 града са гласували повече гласоподаватели, отколкото са вписани в списъците. Това може да засегне над 3 милиона гласа, призна Кадкодаей. Той обаче бе категоричен, че независимо от това изборите се смятат за легитимни. Корпусът на революционните гвардейци в Иран съобщи, че няма да се поколебае да се противопостави на "незаконните" протести и предупреди западните страни да престанат да подкрепят "метежниците".
Смъртта на една млада иранка, която бе застреляна в Техеран в събота, се превърна в символ на протестите срещу режима на президента Махмуд Ахмединеджад, съобщиха световните медии. 27-годишната Неда Ага Солтан стояла с баща си на улицата и наблюдавала поредната демонстрация на привърженици на кандидата от опозицията за президент Мирхосеин Мусави в центъра на Техеран. Неочаквано се чул изстрел и студентката по философия паднала, простреляна в гърдите. Бащата и няколко души се опитали да спасят момичето, но то издъхнало няколко минути по-късно. Властите дори забранили на имамите в столичните джамии да погребат момичето и върнали тялото на родителите само с уговорката за закрита церемония.
Смъртта на Неда бе заснета от няколко демонстранти с лична камера и мобилни телефони. Записите и коментарите на свидетели станали световно достояние благодарение на социалните интернет сайтове като "Фейсбук", "Туитър" и други. Според тези данни студентката била убита от снайперист от покрив на жилищна сграда, който бил член на проправителствените милиции "Басиж". На фарси името Неда значи "глас". Смъртта на невинното момиче вече я превърна в мъченик в очите на протестиращите, като някои дори вече я наричат иранската Жана Д'Арк.
Млади привърженици на Мусави протестираха вчера с черни свещи със зелени панделки, за да покажат солидарност с жертвите на неотдавнашните сблъсъци. Според официалните власти досега са загинали 17 души, но от опозицията твърдят, че техният брой е над 150. Италия заяви, че е готова да отвори посолството си в Техеран за ранени протестиращи в координация с другите европейски страни, съобщи италианското МВнР. Инициативата идва след обявеното от Швеция намерение да проучи дали държавите-членки на ЕС могат да координират план за отваряне на своите посолства за демонстрантите.
РОКАДИ
Ирански ръководители са решили да свалят духовния лидер на страната аятолах Али Хаменей, съобщи телевизия "Ал Арабия", цитирайки високопоставен източник в свещения за шиитите град Ком. Според него бившият президент Акбар Хашеви Рафсанджани, който оглавява Съвета по целесъобразност - посредник между парламента и Стражите на ислямската революция, се е договорил с Асамблеята на експертите да свалят Али Хаменей. Асамблеята има пълномощия да смени върховния духовен лидер на страната. Планира се вместо Хаменей да се установи колективно върховно управление. Планът бил подкрепен и от влиятелния шиитски водач Али ас Систани. Смяната на Али Хаменей неминуемо ще повлече оставката на президента Махмуд Ахмадинеджад, допълва телевизията.