От държалите 27 974 изпит по математика седмокласници нито един не е получил пълна шестица. Това показва анализът на резултатите от изпита по математика след 7-ми клас.
Отчита се намаление на средния успех по математика до 3.70. Миналата година той е бил 3.76. Броят на слабите оценки се е повишил до 1 159 в сравнение с 2008 г., когато двойки са изкарали 1 143 седмокласници. В проценти шестиците през тази година са 0.28 %, а двойките 4.14 %. За 2008 г. отличните оценки са били 0.8, а слабите - 4.09."Няма големи разминавания на резултатите от проведеното външно оценяване по български език и литература след седми клас и няма основание да се променя скалата на оценяване". Това каза заместник-министърът на образованието и науката Кирчо Атанасов на пресконференция за представяне на резултатите по математика.
Проф. Сава Гроздев заяви, че миналата година е имало 23 геометрични задачи, а тази година техният брой е 21. Според него задача N35, която е затруднила най-много учениците, е задача за движение, която се изучава в училище като по-популярното й формирование е задача за движение на коли. Според проф. Гроздев проблемът е, че децата не се ориентират в тези задачи. Още по-тревожно е, че не е достатъчно висок процентът на децата, отговорили правилно на задачата за събиране на обикновени дроби.
Това означава еднозначно, че изпитът е бил прекалено труден, трябва да се направи толкова сложен, че приблизително равен % ученици да имат 6 и 2.
Очевидно изпита е проектиран да "измерва" колко % от материала е научил ученика, а това е пълна безсмислица, това не е тест за откриване на гении математици!
Чиста проба експерименти с образованието.
Явно не само децата са нехранимайковци.
В цялата образователна система цари пълно безхаберие.