Сезонните работници вече няма да могат да получават обезщетения за безработица след промените в осигурителния кодекс, съобщи изпълнителният секретар на КНСБ Добромир Стефанов. "Досега се предвиждаше сезонните работници да имат право на пари за безработица при 6 месеца осигурителен стаж за предходните 12 месеца. В момента е оставен само текста за право на обезщетение след 9 месеца стаж за всички", обясни Стефанов. Това щяло да засегне около 14 000 души, които имат възможност да се трудят само през половината година.
Общо 80% от безработните българи ще бъдат ощетени от новите разпоредби, твърдят от КНСБ. 36 на сто от тях имат право на максималния размер на обезщетение, който беше намален от 150 на 130 лв., 20% ще са на минималното плащане за безработица, което падна от 80 на 70 лв. Останалият процент засегнати са дълготрайно безработните, на които се отне правото на 60% от минималната заплата до 3 месеца, след като са престанали да получават обезщетение.
Ощетени според синдикалистите ще са и работодателите, наетите и самоосигуряващите се, за които остана вноската за безработица в размер на 4%. При това положение в бюджета на фонда ще останат 23 млн. лв. излишък в края на годината и вноската спокойно можеше да бъде намалена с 0,5% без да се натрупа дефицит, пресметнали експертите. Те се опасяват, че този излишък ще бъде прехвърлен във фонд "Пенсии" за погасяване на дефицита му, вместо да се вземат пари от държавния бюджет, както е редно. Имало и друго недомислие - не било предвидено откъде точно ще се превеждат пари за пенсионни вноски на хората с обезщетение за безработица. Ако те не се взимат от фонд "Безработица", излишъкът в края на годината ще е не 23, а 66 млн. лв., категоричен е Стефанов.
Съветът на Европа ще
проверява изпълняваме
ли социалната харта
Мониторинг на изпълнението на социалната харта, която сме ратифицирали през 2000 г., ще бъде направен на България през март месец в Съвета на Европа, припомниха от КНСБ.
Синдикатът се кани да изпрати жалба за неизпълнението на хартата, което ще предизвика проверки на експерти от съвета. Възможно е да се забавят и преговорите с ЕС по главите "Социална политика и заетост" и "Свободно движение на хора".
Основните критика на профсъюза са за липса на социален диалог и неизпълнение на социалните закони, които по принцип са съобразени с хартата.
Те настояват и за някои промени в законодателството като например в НК да се вкара текст за действията срещу правото на сдружаване, които да бъдат признати за престъпление. Още да се измени законът за уреждане на колективните трудови договори, като се даде право на работещите в съобщенията, енергетиката и здравеопазването да стачкуват. Искат и Закон за социалноинвестиционния фонд и възстановяване дейността на Националния съвет за следприватизационен контрол.
|
|