Най-малко 140 души загинаха, а над 800 пострадаха при кървави размирици в Урумчи, главен град на Синцзян-уйгурския автономен район в Западен Китай. Провинцията е населена предимно с изповядващо исляма малцинство, предадоха световните медии, като се позоваха на държавната агенция Синхуа. Това е най-тежкият инцидент на етническа основа в района от десетилетия насам.
Близо 1000 души организирали демонстрация с искане правителството да разследва инцидент от юли между китайци и уйгури, завършил със смъртта на двама представители на тюркоезичната общност. В един момент обаче тълпата се развилняла. Демонстрантите започнали да преобръщат и палят коли, да ограбват търговски обекти и да нападат минувачи. При последвалите сблъсъци с полицията загинали 140 души. Властите предприели масови арести. Според местните в Урумчи на практика е обявено военно положение, няма достъп до интернет. Неназован представител на държавната власт обвини Световния уйгурски конгрес в организиране на размириците. Начело на организацията стои бизнес дамата Ребия Кадир, която от години живее в изгнание в САЩ.
Според имигрантски организации на уйгурите обаче до тежката ситуация се стигнало спонтанно заради политиката на правителството да предоставя по-добри икономически възможности на китайците за сметка на тюркоезичната общност, наброяваща 8,3 млн. души в провинцията. Тя е ключова за сигурността на Китай, тъй като е погранична и е до Пакистан и Централна Азия. В Синцзян-уйгурския автономен район действа групировката "Източен Туркестан", която се бори за отделяне на територията от Китай.
Без съмнение кървавата ръка на Вашингтон се забелязва тук. Събитията в Иран и Китай са звена от една и съща верига.
И тук е огромния шанс на Русия най-сетне да втълпи на китайците, че именно САЩ целят кървав хаос в Китай. Китайските власти вече открито говорят за чужди сили.
След създаването на управляем хаос в Пакистан, беше ред и на Китай. Важно е че врагът е ясен и затова бъдещия военен пакт между Русия и Китай трябва да има открита антиамериканска насоченост.