Наблюдателите за изборите от ПАСЕ ще предложат на октомврийската сесия в Страсбург да бъде подновено наблюдението над България. Никога досега Съветът на Европа не е прилагал повторен мониторинг над държава, влязла вече в ЕС. Причината са купуването и продаването на гласове, както и корпоративният вот.
"Мониторингът не означава непременно санкция", заяви шефът на делегацията на ПАСЕ проф. Тадеуш Ивински (Полша). "Но в никоя държава не съм виждал изборни реклами, в които да се казва, че купуването и продаването на гласове са забранени. Това е една много тъжна история", отбеляза той. И допълни: "Ние не сме доволни от очевидната липса на публично доверие в избирателната система и широко признатите практики за купуване на гласове". Сред негативните явления по време на изборите международните наблюдатели сочат и корпоративния вот. "Свързваме го с две партии, които не искаме да назовем, но това явление е много опасно и трябва бързо да се пресече", бе категоричен Ивински.
Наблюдението над България в ПАСЕ приключи през 2000 г. Оттогава страната е в процедура на "постмониторингов диалог". Освен за нея той продължава само за Македония и Турция, които нямат перспектива за скорошно приемане в ЕС. Ако мониторингът й бъде подновен наесен, ще я върне в групата на Азербайджан, Армения, Грузия, Молдова, Русия и Украйна, за които се смята, че имат недостатъчно развита демокрация, и въобще не фигурират сред потенциалните кандидати за ЕС.
Ръководителят на българската делегация в ПАСЕ Юнал Лютфи припомни, че България е член на ЕС от 3 г. и че над нея така или иначе има мониторинг от Евросъюза. "Наблюдателите сериозно да преосмислят констатациите си за изборите у нас", препоръча той.
Наблюдателите от ПАСЕ и ОССЕ не поставят под въпрос резултатите от изборите, защото смятат, че въпреки нарушенията са спазени главните стандарти. Според тях обаче недостатъчната ефективност на законодателството, слабата работа на съдебната система и честите обвинения за купуване на гласове са повлияли отрицателно върху изборната среда. Промените в законодателството в последния момент противоречат на добрите практики, а мажоритарният вот опорочава принципа на равнопоставеност на гласовете в различните райони, забелязаха наблюдателите. Според тях не е редно и даването на имунитет и спирането на съдебно преследване срещу кандидат-депутати с обвинения.
|
|