:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,755
Активни 795
Страници 25,658
За един ден 1,302,066

Намаляват аптеките с безплатни лекарства

От листата на здравната каса е изпаднал масов инсулин
За пациентите става по-трудно да си набавят 100% платените от здравната каса лекарства, установи проверка на "Сега". След влизането в сила на позитивния списък от 1 юни, който промени доста от правилата за плащане на медикаменти, част от аптеките отказват да работят с касата по т.нар. препарати по протоколи, тъй като нямат финансова изгода. Те са за диабет, епилепсия, Паркинсон, психични болести, множествена склероза, хепатит и др.

С над 400 са намалели аптеките в цялата страна, които отпускат всички 100% поети лекарства по протоколи, обясниха от НЗОК. М.г. те са били 1262, а сега са 835. Става дума обаче за аптеки, които работят с абсолютно всички протоколи, т.е. например част от тях продължават да отпускат инсулин, но са се отказали от работа с интерферони за множествена склероза и хепатит. От касата твърдят, че по-малкият брой аптеки не води до недостиг на безплатни лекарства и няма райони, които да са останали без покритие.

"При нас няма особени промени в броя аптеки, които работят с безплатни лекарства, единствено от Девин отказаха договор за тях", обясни директорът на районната здравна каса в Смолян Кузман Гелов. Въпреки това от 1 юни насам в касата е постъпило само 1 оплакване за проблем, останалите хора си набавяли препаратите от Смолян. Кметът на Девин осигурил транспорт до областния център за хората, които не могат да пътуват сами.

С по около 20 са намалели аптеките, които изпълняват безплатни рецепти в София и Русе, обясниха от местните каси. И на двете места обаче твърдят, че това не създава проблем за пациентите. Има и места - като Хасково и Пловдив, където няма разлика в сключените договори в сравнение с м.г.

Аптеките отказват да работят със скъпи лекарства, защото за изпълнението на една такава рецепта получават само 1 лв. от НЗОК. А и за пръв път касата плаща стойността на препаратите на тях, а не на търговците на едро, което пък значи, че фармацевтите вече трябва да купуват лекарствата от дистрибуторите. Касата обаче се издължава веднъж на месец-два и така много оборотни средства на аптеките остават "заключени". Търговците искат и големи банкови гаранции и купуване на големи количества медикаменти от аптеките, което допълнително ги затруднява.

"Аптеките, които работят със скъпи лекарства, са по-малко. Въпросът обаче е доколко и тези, които имат договор, предлагат тези препарати. Аз работя с 5 дистрибутори, но засега имам договор само с един от тях и не мога да изпълнявам всички рецепти", обясни шефът на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев.

Дори и аптеките да предлагат скъпи лекарства, не всички са безплатни, както бяха досега. Наредба на МЗ позволява за уж 100% поети от НЗОК препарати да се иска доплащане от пациента, ако цените им са по-високи от най-ниската стойност в съответната лекарствена група. Така излиза, че за около две трети от "безплатните" лекарства всъщност се доплаща между 2 и 50 лв.



ЛИПСИ

Два инсулина на "Ново Нордиск", единият от които често предписван, изобщо липсват от позитивния списък и НЗОК не може да ги плаща, научи "Сега". Затова до 1 септември фирмата предоставя безвъзмездно на пациентите двата препарата. След това се очаква актуализация на списъка и се предполага, че инсулините ще бъдат включени. Не е ясно обаче срещу какво компанията се е съгласила да предоставя продуктите си безплатно.
6
1685
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
13 Юли 2009 07:47
Какво им е безплатното? Някои лекарства са безплатни за болните, но се плащат от държавата. Обаче, на аптекарите им се иска все повече и повече пари да смучат и затова им се ще да сменят цените през ден. Което не става при продължителен договор със Здравната каса.
13 Юли 2009 08:45
Не че съм голям фен на аптекарите, но не мога да не се съглася, че този път Касата премина всякакви граници на приемливото икономическо поведение. При тези условия просто ми е чудно как само толкова аптеки са скъсали договорите си с нея!
13 Юли 2009 09:31

Аз пак да попитам: Какво стана с онези автомати за продажба на лекарства?! Има ли вече монтирани някъде, или все пак НЗОК мисли за "работните" места и бизнеса на аптекарите повече отколкото за интересите на всички останали (и данъкоплатци и пациенти)??



13 Юли 2009 10:43
Сирена, понеже отдавна взе да досаждаш с тези автомати, та да ти кажа. ИМА ГИ! Намират се пред аптеките, на не дават лекарства, ами вазелин, щото ти е нужен при комуникацията с аптекарите. Няма да ти обяснявам защо, че да не образувам нерви на админа!
13 Юли 2009 12:15
Еле па всички се изкарвате разбирачи от фармация и аптечен бизнес! Но какви мнения да очаква човек от хора, които по цял ден кибичат пред мониторите и се изказват "експертно" пред де що има някаква тема. Нямам намерение да ви обяснявам подробно, нито се стремя да ви убеждавам в нещо, за което си личи, че сте абсолютно некомпетентни, но не мога да не спомена няколко неща за работата на аптеките и на НЗОК.
НЗОК е една монополна институция, която налага често абсурдни условия при работата си аптеките. Доскоро беше това, че аптеките "доброволно" дават 8% отстъпка от крайната цена. И тъй като все са ви в устата печалбите на фармацевтите, само ще ви спомена, че това е единствения бизнес, където нормата на печалба е строго определена със закон- за дистрибуторите 7-9%, за аптеките 15-21% в зависимост от цената на лекарството. Дали този процент е кой знае колко? Като се има предвид, че примерно в ресторантьорския е 50-300% или пък в строителството скоро стигаше и до 500. В магазините никой не може да контролира цените, докато аптеките са редовно обект на проверки- от Комисия по цените, от Министерство на здравеопазването, от РЗОК, от РЦЗ, от РИОКОЗ, от кой ли още не... Сега Здравната каса определи един куп лекарствени продукти, които се продават на пациентите без никаква надценка за аптеките. Такива са почти всички лекарства за диабетици, астматици, хора с очни заболявания... Това че клиентите доплащат част от тези продукти, е не, защото аптеките са алчни, а защото, въпреки че ги продават без надценка, касата оряза значително частта, която поемаше, като в същото време заплаща само 1 лв за обработка на напълно безплатна рецепта. А дали имате представа колко оборотни пари се блокират за месец-два, докато касата ги преведе- според аптеката- малка или голяма, нейното местоположение и т.н. блокираните средства могат да са от 2 до 20 хил. лв. Достатъчно време всяка една аптека да изпита финансови затруднения. А дали сте наясно само колко труд и внимание поема обработката на тези рецепти за НЗОК? И че за най- малката грешка тези рецепти се анулират от същата Здравна каса, като не се изплаща нищо за анулирана рецепта, пък било тя и за скъпоструващо лекарство примерно за 1500лв? Същата тази Здравна каса се скъсва от проверки като минималните глоби за липсващ етикет или за случайно несъответстваща бройка на някое лекарство започват от 500 лв. Изброих само малка част от проблемите, с които се сблъскват "алчните" аптекари (които все пак за разлика от един продавач в магазин са учили 6 години за професията си и носят многократно по-голяма съдебна отговорност за това, което продават), но спирам. Що ли ми се струва излишно да обяснявам повече? Когато злобата и завистта, както и това да се гледа непрекъснато в паничката на околните, не са най-характерните черти на Българина, тогава може би ще може и да се дискутира нормално. По живо, по здраво!
09 Август 2009 19:55
Анархията която забърка правителството на "столетницата"продължава.Ако вземаш ежедневно лекарство за сърдечно съдово заболяване , трябва всеки месец да имаш"рецепта"/никой не може да ти каже със или без рецепта е/от джи-пи-то.Това означава , такса за преглед и чакане на опашки пред кабинета му.Кой и как определи кое е с рецепта , кое не?Ако е жизнено необходимо и въпреки това не държиш да е безплатно , защото цената му е символична.Иначе ако държиш здравната каса да го плаща още куб административни неуредици , ходене по мъките за някакви си пет лева на месец.Що за идийотщина е това?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД