Грузия няма да може да стане членка на НАТО, както и да си върне контрола над отцепилите се области Абхазия и Южна Осетия в близко време, призна грузинският президент Михаил Саакашвили в интервю за американския в. "Уолстрийт джърнъл".
Преди войната с Русия миналия август Саакашвили уверено говореше за членството на своята страна в пакта и Евросъюза и за неизбежната реинтеграция на двете самопровъзгласили се за независими републики, които вече са признати от Русия и Никарагуа, отбелязва изданието. "Сега надеждите на Грузия за встъпване в НАТО са почти мъртви - заяви грузинският президент. - Това е трагично. Получава се, че руснаците са се сражавали за справедлива кауза", подчертава Михаил Саакашвили. Вчера наблюдатели коментираха, че неговите думи на практика означават, че Саакашвили признава провала на цялостната си външна политика, което задълбочи политическия конфликт с опозицията вътре в страната. Признанията на грузинския президент станаха след 100-дневни протести на опозицията в столицата Тбилиси и в големите градове на Грузия, които продължават да искат оставката на Саакашвили заради поражението във войната с Русия. Критиците го обвиняват за усилване на авторитаризма, монополизацията на държавните медии и използването на полицията, за да спре протестите.
Вчера се очакваше държавният глава да произнесе ключова реч пред грузинския парламент. Той трябваше да съобщи за допълнителни мерки за разделяне на властта и за изработване на по-демократични избори в опит да успокои критиците си и да започне своето завръщане. Според изказването, с част от което разполага "Уолстрийт джърнъл", Саакашвили щял да насрочи нови местни избори, да предостави повече медийно пространство на своите политически опоненти и да предложи на опозицията постове в структурите на правителството с право на глас при взимането на решения. В интервюто президентът заявява, че след "психологически обрат" е осъзнал, че целта му е да модернизира Грузия. По думите му планът му е да "задълбочи" демокрацията и да гарантира мирното предаване на властта, когато се оттегли през 2013 г.
Неговите политически съперници останаха вчера скептични към евентуалните отстъпки към тях от страна на Михаил Саакашвили. "Това се врели-некипели, заяви опозиционният лидер Леван Гачечиладзе, преди още да е чул речта. - Той обеща много неща и преди, а досега няма никакви резултати", допълни политикът. Той обеща, че предстоят нови големи протести на опозицията из цяла Грузия.
ПОДКРЕПА
Американският вицепрезидент Джоузеф Байдън пристигна вчера на посещение в Украйна, което цели да успокои Киев, че презареждането на отношенията с Русия няма да е в ущърб на бившите съветски републики. Той ще разговаря днес с украинския президент Виктор Юшченко, премиера Юлия Тимошенко и други политически лидери, преди да отпътува в сряда за Грузия. Байдън ще потвърди подкрепата на САЩ за суверенитета на Грузия и Украйна, бивши съветски републики, които са ориентирани към Запада и се надяват на членство в НАТО. Двете държави имат затруднени отношения с Русия, която не гледа с добро око на факта, че САЩ и алиансът навлизат в нейната зона на влияние. Напрежението с Тбилиси отбеляза своята кулминация с руско-грузинския конфликт от август 2008 г., след като Грузия се опита със сила да възстанови контрола върху сепаратисткия регион Южна Осетия. В отговор Москва изпрати руски военни части, които разбиха за няколко дни грузинската армия. Скоро след това Москва призна независимостта на Южна Осетия, както и на съседния отцепил се регион Абхазия. Това доведе до влошаване на отношенията между Русия и САЩ в края на мандата на американския президент Джордж Буш.