"Руският слон е най-големият на света", се казваше в един виц навремето. Нищо че в Русия слонове няма. Нещо подобно от известно време звучи и у нас.
"България ще домакинства кръг от Формула 1", обявиха бившият вътрешен министър Румен Петков и президентът на федерацията по мотоциклетизъм Богдан Николов след среща със собственика на F1 Бърни Екълстоун. Нищо че в България няма нито писта, нито някакви традиции в този спорт. Имаме едно рали "България", което от 28 г. се опитваме да вкараме в световния шампионат и май най-накрая ще успеем. Впрочем след трагичния инцидент от миналата неделя и това не е много сигурно.
Проблемът не са толкова парите, които трябва да се инвестират в писта за Формула 1. Справката показва, че за подобно нещо може да стигнат и 20 млн. евро. Поне така подходиха в Бахрейн, където трасето е по-евтино и всяка година се модернизира и разширява. На обратния полюс е пистата в Абу Даби, където догодина ще има старт. Очаква се тя да струва близо 1 млрд. евро.
Хотелите също едва ли ще бъдат пречка. В България е пълно с такива, даже сега, по време на криза, те ще бъдат доволни да приемат повече туристи. Само че тези туристи трябва да се придвижват от точка А до точка Б само за няколко часа. Представете си 80-100 хил. души, които трябва да тръгнат сутринта от Варна или София, за да пропътуват стотина километра и да стигнат до трасето около обяд, когато са тренировките или самото състезание. За това са нужни пътища, а такива в България няма. Дори
частите от магистралата
между София и Бургас
не могат да поемат такъв наплив автомобили, камо ли някое друго трасе. Така че, за да имаш мерак за нещо подобно, първата необходимост е инфраструктура, каквато в България почти липсва.
Другото нещо, което липсва, е икономически интерес. Формула 1 се провежда в 3 типа държави. Първо - много богати икономически, като тези в Арабския свят. Там шейховете могат да си позволят да инвестират милиарди, за да се рекламират пред света. И да не търсят възвръщаемост на парите си.
Вторият вид са развитите страни. Там интересът на рекламодателите е огромен, но и тарифите не са никак ниски. Средната цена на билет за състезание от F1 в Европа е около 300 евро, като за тази сума освен самия старт можеш да гледаш и тренировките. Е, колко души в България могат да си позволят подобна сума? Не са много, което означава, че трибуните ще бъдат празни. От това губят самите организатори, за които продажбата на билети е единственият сериозен приход. Всичко останало отива във фирмата на Екълстоун, която е собственик на правата на F1. Англичанинът така си е постлал нещата, че не дава на никого другиго да печели големи пари от този спорт.
Третият тип държава е такава, в която се продават много автомобили. Например - Китай, чийто пазар е необятен. Провеждането на състезание на такова място действа като магнит за производителите. И те са готови на всичко, за да рекламират стоката си.
Самият Екълстоун от своя страна няма нищо против Формула 1 да се провежда където и да е. За него важното е парите да идват. Неслучайно
таксата за провеждане на
състезание е 23.7 млн. евро.
Тази сума се плаща на Бърни, когато стартът официално е включен в надпреварата. Таксата обаче не е еднократна, тя се дава всяка година. Е, колко трябва да изкарат организаторите от едно състезание, за да бъдат на печалба? Поне 3 пъти повече, тъй като всички, които са инвестирали в построяването на писта и организирането на състезанието, ще искат да си върнат парите.
За да е сигурен, че няма да бъде назад, Екълстоун иска държавата, в която се провежда състезанието, да бъде гарант. Така той е сигурен, че дори при провал на състезанието ще си получи парите. По подобен начин подходиха в Турция, където държавата дари безвъзмездно терена, на който се провежда състезанието.
Дали пък именно теренът, на който евентуално ще има кръг от F1 у нас, не е в дъното на тази история?
"Готови сме с парите, те ще бъдат изцяло от частни инвеститори. Напливът е толкова голям, че се наложи да върнем част от желаещите", коментира Богдан Николов. А Румен Петков пък допълни, че строежът на пистата трябва да започне незабавно, тъй като договорът за домакинство ще бъде от 2011 г., сиреч ако не побързаме, може и да пропуснем срока.
Не е ясно обаче какво ще се случи с терена, ако нещата се провалят. Ако държавата не го дари, инвеститорите ще трябва да го платят. И ако няма състезание, той ще си остане за тях. А две от спряганите места изглеждат доста апетитно - край Варна и край Бургас. Нещата стават още по-странни, тъй като обикновено хората на Бърни Екълстоун са в основата на проекта и изграждането на пистата. Така тя излиза доста скъпа. Според Богдан Николов обаче има договорка това да бъде избегнато и всичко да бъде поверено в ръцете на български проектанти и изпълнители на строежа.
"Условно, ако приемем, че един километър магистрала струва 1 милион евро, една писта от около 5-6 километра ще е около 5-6 милиона евро. Допълнително трябва да се калкулира строежът на заобикалящата инфраструктура, като боксове, пресцентър и т.н. Но имаме вариант това да излезе много по-евтино", коментира Николов преди няколко дни.
От неговите думи излиза, че България може да влезе в F1 в момента, в който
далеч по-силни икономически
държави се отказват.
Случайно или не, в Северна Америка състезания вече няма. "Гран при" на Канада отпадна от календара и сега прави опит да се върне. В САЩ състезание също няма, след като Екълстоун не успя да се разбере със собствениците на пистата "Индианаполис". Пред отказване са и австралийците, докато японците вече залагат само на "Сузука", след като собствениците на "Фуджи" също не желаят да приемат състезанието.
Проблеми в Европа имат французите, които тази година са извън календара. В него го няма и състезанието в Португалия, където имат не една, а 2 писти - "Ещорил" и "Алгарве". Икономическата криза удари сериозно дори Германия, където "Хокенхайм" и "Нюрбургринг" приемаха надпреварата на ротационен принцип. Сега собствениците на първата дори не искат да чуят за състезание, нищо че там е домът на две от най-сериозните марки не само във F1, но и на автомобилния пазар като цяло - "Мерцедес" и БМВ.
От календара са на път да изпаднат и състезанията в Турция и Унгария. Комшиите имат договор с Екълстоун до 2011 г. и ще го изпълнят, но едва ли той ще бъде продължен. Унгарците също все още не са подновили контракта си, тъй като и при тях интересът към надпреварата е доста слаб.
Така че мисията "Формула 1 в България" изглежда невъзможна. Поне на този етап. И прилича повече на реклама на някои хора, отколкото на нещо реално. Защото ако имаше поне малък шанс за подобно нещо, с него щяха да се заемат хората, които разбират най-много. Един от тях е президентът на българската федерация по автомобилизъм Георги Янакиев. Който, впрочем, е доста близък с Екълстоун и с шефа на международната федерация (FIA) Макс Моузли. И е наясно точно какво трябва да стане. А то в България не е реално...
Собствениците на "Хокенхайм" дори не искат да чуят за състезание, нищо че там е домът на "Мерцедес" и БМВ.
Тия не знаят кък се прай бизнес бе!
Сега да внимават в кадрото - Руци Фонтаня и Боци Джилерата ще им покажат.