:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,855
Активни 765
Страници 13,758
За един ден 1,302,066

Стабилността в България била под заплаха

Индексът на провалените страни на американска фондация измерва опасностите по 12 критерия
СНИМКА: РОЙТЕРС
Туристи се снимат на фона на Панама сити, който се смята за един от финансовите центрове на Латинска Америка. Панама е с по-ниска корупция от България.
Показателите на България са се влошили, тя отново е в група на държавите, в които стабилността е застрашена, сочи годишният "Индекс на провалените държави" на организацията "Фонд за мира" и сп."Форин полиси".

Авторите на индекса използват 12 социални, икономически, политически и военни критерия, за да класират 177 страни според степента на тяхната стабилност. Те измерват тяхната уязвимост в резултат на влошено управление или влошаване на състоянието на обществото, както и от вътрешни конфликти, придружени с насилие. От проучените 177 държави първите 60 се смятат за най-застрашени от провал. България е на 128-а позиция и не е сред държавите в критично състояние, но е в третата по застрашеност група от пет възможни. Тази група е и най-многобройната в индекса. Страната ни е в "предупредителната" зона, като в нея влизат общо 92 държави, сред които са Албания, Украйна, Македония, Босна и Русия. Редом с България са Монголия, Румъния, Бахамите и Хърватия.

Както в повечето аналитични доклади, напоследък България, а често и Румъния, все попада в групи на държави, в които няма други страни членки на Евросъюза. Почти всички останали членки на ЕС се класират по-добре. А в новия индекс дори държави като Панама, Бахрейн и Черна гора се класират по-напред от България и Румъния, защото са по-стабилни, по-демократични и по-малко корумпирани. М.г. България за първи път се беше придвижила към по-стабилните държави, сега тя отново се е върнала сред застрашените. Влошени са повечето от показателите, по които се измерва "качеството" на държавата. Корупцията безспорно е една от най-важните причини. България се представя най-зле по показатели като криминализиране на държавата, хронично бягство на човешкия капитал, прогресивно западане на социалните услуги, неравномерно икономическо развитие, демографски натиск, идващ от намаляващото население.

В сп."Форин полиси" публикацията на индекса е придружена с изнесено предупреждение за България (корупция) и Венецуела(кокаин), отбелязва "Дойче веле". Акцентът е поставен върху корупцията на високо държавно ниво, слабата борба с нея и слабото й преследване по съдебен път. Списанието, което се позовава на доклад на ЕС, твърди също, че България е застрашена и по показателя "намеса в държавата на външни политически действащи лица" и по-конкретно попадане под руско влияние: "България, най-бедната членка на ЕС, рискува да попадне под руско политическо и икономическо влияние, ако контактите между Брюксел и София не станат по-ефективни", коментира изданието.

Последната група в индекса на най-стабилните държави тази година е излъчила само 13 страни. Най-стабилната държава в света според класацията е Норвегия.

НА ДЪНОТО

Според изследването в групата на държавите, които са почти пред разпад, тази година има 40 страни, като от тях в критично състояние са 20. Начело в тази група са Сомалия, Зимбабве, Судан, Чад, Конго, Ирак и Афганистан. Авторите на индекса смятат, че през последната година икономическата криза и многото природни бедствия са разклатили допълнително най-слабите държавни системи, предизвиквайки нова вълна от провалени, провалящи се и застрашени държави. Общият геополитически ефект от това е силно дестабилизиращ, с последици за целия свят, твърди сп."Форин полиси".
12
1622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Юли 2009 01:22
Да бе, да! Черна гора по-демократична, по-стабилна и по-малко корумпирана.
Де гиди амерички манипулатори!
24 Юли 2009 01:40
Всичките му там ам.фондации, "Отворени общества", "Хелзински" и прочие измикяри са нечестивци!
24 Юли 2009 01:59
Профилът на България във Failed States Index Scores - Fund for Peace може да се види тук Натиснете тук
Прави впечатление, че информацията е стара - най-вероятно от 2006.
Цялата тая класация е една голяма уйдурма. Оценките се дават от някакъв софтуер - CAST. Тези на Португалия за 2009 г. (leadership-excellent; civil services - excellent, military - excellent, etc) са нереални. Показах класациите на съседа-португалец и той се смя от сърце няколко минути.
Че нещата са общо-взето наред и по-добре от България - да. Но чак отлично от 1999 насам не е било. Особено пък сега.
24 Юли 2009 03:53
Според изследването в групата на държавите, които са почти пред разпад............ Начело в тази група са Сомалия, Зимбабве, Судан, Чад, Конго, Ирак и Афганистан.
Защо ли са там Ирак и Афганистан?
24 Юли 2009 05:06
Измерванията са правени по време на управлението на БСП-Евророма и ДПС.
Естествено е да се получат такива.
24 Юли 2009 06:23
Щом сме заедно с Бахама, нема проблеми. Макар че на мен лично Бахама ми харесва много повече от Бг-то
24 Юли 2009 06:26
Проблемът на България е, че много обществени групи, влючително такива които са част от властта, са облагодетелствани от корупцията. Това е "бизнеса" им. Всяка власт, която иска за въведе законност, ще се сблъска с тях, а те вече са богати и имат възможности за отпор. Предполагам, че ще има жесток сблъсък. Шантаж, отвличания, убийства дори.
24 Юли 2009 06:35
Сухар, Италия от края на седемдесете??
24 Юли 2009 08:57
А защо в списъка на държавите дето са пред разпадане го нема САЩ?! Тия Панарин не чатат ли?! Дееба илитератите
24 Юли 2009 11:13
"почти пред разпад [...] са Сомалия, [...] Ирак и Афганистан"


Интересно какво трябва да се случи, за да се броят като напълно разпаднали се?.. В момента има 5 бр. "Сомалия" (ако правилно си спомням), 3 бр. "Ирак", а така наречения "Афганистан" изобщо няма централна власт.


Е, не е много удобно да обявиш за разпаднали се две държави, в които си занесъл факела на свободата и демокрацията...
24 Юли 2009 12:15
На тя манипулатори, пардоН анализатори дикиш не фатаме!
24 Юли 2009 20:39
„СЕГА” – стига сте цитирали РОЙТЕРС като библията. ***
За какво е тази патардия?
България сега е като крава дето и е ред да я заплодят (налага се да се моли за банкови заеми). Конгресът на САЩ ското гласува пари за Международния Валутен Фонд предназначени за банките дали пари на бившите пробалтийски републики в същото гласуване в което се отпускат пари за войните в Ирак и Афганистан. Явно има пряка връзка м/у двете. Страха е, че тези „нови демокрации” могат да попаднат пак в сферата на влияние на Русия( или Китай). За нас едва ли ще има пари по тази линия. Сигурно ще трябва да се умилкваме на частни банки и IMF. Статията показва стаха на някои на запад за посоката, която можем да поемем ако вземем пари извън западната финансова система. Проблема е, че IMF поставя такива условия, че мнозинството от нашето население ще трябва да затегнат колана до кокъл. Как ББ и новото правителство ще разрешат този въпрос? Аз съм сигурен, че пазарлъците как да ни одерат още една кожа са приключили още преди изборите. Сигурно това е наклонило везните към ББ. Томахавката е вече във въздуха – да видим колко дълбоко ще се забие.

Редактирано от - sybil на 25/7/2009 г/ 00:07:50

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД