Една от големите легенди на английския и световния футбол сър Боби Робсън почина вчера на 76 г. Бившият селекционер на националния тим на Англия страдаше от рак в продължение на 18 години, но през последните месеци състоянието му рязко се влоши, след като се подложи на операция за отстраняване на тумор в мозъка.
Робърт Уилям Робсън е роден на 18 февруари 1933 г. в Сакристън. Като футболист на "Фулъм" и "Уест Бромич" няма успехи, въпреки това записва 20 мача и 4 гола за националния тим на Англия. Завършва кариерата си в канадския "Ванкувър Роялс" през 1968 г. и веднага е назначен за треньор на "Фулъм". Само след 1 сезон преминава в "Ипсуич", с който постига първите си значими успехи. Води тима в продължение на 13 г., през които печели Купата на Англия, Купата на УЕФА и 2 пъти второто място в Първа дивизия.
После се случва най-логичното - Робсън е назначен за треньор на националния тим. Дебютира с провал - не успява да класира състава на европейското първенство през 1984 г., но въпреки това специалистът получава нов шанс. През 1986-а Англия вече е на световното в Мексико и почти достига до 1/2-финал, но "Божията ръка" на Диего Марадона се оказва фатална. След 4 г. британците, отново с Робсън начело, вече са на световен 1/2-финал - в Италия, но там пък отпадат след дузпи от Германия. След първенството треньорът получава Орден на Британската империя.
"Две световни първенства ми стигат", отсича Робсън и започва отново работа с клубни отбори. Първо в ПСВ "Айндховен", след това в "Спортинг" (Лисабон) и "Порто". Именно в португалските тимове той е наставник на няколко българи - на Красимир Балъков и Ивайло Йорданов (в "Спортинг") и Емил Костадинов (в "Порто"). С "драконите" специалистът на два пъти е шампион, а с тима на Бала взима купата на Португалия. В "Спортинг" под негово ръководство играе още един българин - Бончо Генчев, комуто Робсън помага да премине в любимия "Ипсуич". Така Бончо става първият българин, играл във Висшата лига на Англия.
Робсън отива в "Барселона" през 1996 г., точно когато в тима се завръща Христо Стоичков. Въпреки че каталунците взимат тогавашната Купа на носителите на национални купи, Робсън напуска, за да изкара още един сезон в ПСВ "Айндховен". През 1999 г. пък поема "Нюкасъл" в родината си, където изкарва до 2004 г. Междувременно е обявен и за Кавалер на британската империя и получава рицарско звание в Бъкингамския дворец.
След 2004 г. Сър Боби напуска професията, но се връща 2 г. по-късно като консултант на Стив Стоунтън, който води националния тим на Ирландия. Здравословните проблеми обаче се оказват все по-сериозни. Бившият селекционер на Англия признава, че вече се е предал и губи битката с рака на белия дроб. Въпреки това обаче намира сили да се шегува. Автор е на крилатата фраза "Във футбола първите 90 минути са най-важни". Междувременно успя да създаде и фондация за борба с рака, която за 2 години събра над 1 млн. паунда.
Лека му пръст.
П.П.
През 90-та година Газа плака на полуфинала, Сър Робсън на малкия финал, а аз от тогава до сега, ако Англия трябва да бие* дузпи.
*
Срещу България могат да продължават с досегашния успех.