Бонусите, които получават мениджърите на големите американски банки, отново са в центъра на грандиозен скандал в САЩ, предаде АФП. Девет от най-големите банки в страната, на които държавата отпусна 175 млрд. долара помощи заради кризата, са изплатили на служителите си премии на обща стойност 32.6 млрд. долара, обяви главният прокурор на Ню Йорк Андрю Куомо. Той представи резултатите от разследване на прокуратурата за бонусите, изплатени за 2008 г. на служителите в банките, които са получили държавни финансови помощи. Данните показват, че дори и по време на икономическата криза възнагражденията във финансовите институции са останали на нивата от периода между 2003 и 2006 г., когато банковият сектор бе във възход.
"Когато банките имат добри резултати, те дават високи заплати на служителите. Когато обаче банките имат лоши резултати и данъкоплатците ги спасяват, тогава мениджърите получават още по-високи възнаграждения", заяви Куомо, като цитира данни от проверката. 4700 служители в най-големите банки в САЩ са взели бонуси не по-малко от 1 млн. долара.
"Ситибанк" е сред най-силно засегнатите от кризата и е получила финансови помощи в размер на около 45 млрд. долара. Държавата притежава 34% от банката и е най-големият акционер в нея. Бонусите, които служителите на "Ситибанк" са взели за 2008 г., възлизат на 5.3 млрд. долара, въпреки че годишните загуби са 27.7 млрд. долара. 738 банкери от "Ситибанк" пък обитават жилища за повече от 1 млн. долара.
Щедри бонуси са получили служителите в "Голдмън Сакс", "Морган Стенли" и "Джей Пи Морган Чейз". Приходите на "Голдмън Сакс" например възлизат на 2.3 млрд. долара, а на служители на банката са платени 4.8 млрд. долара или два пъти повече отколкото печалбата на банката. Спасителната помощ, отпусната от държавата за финансовата институция, е 10 млрд. долара.
"Морган Стенли" е спечелила 1.7 млрд. долара, но пък е раздала премии в размер на почти 4.5 млрд. долара. Банката е получила 10 млрд. долара като държавна помощ. Приходите на "Джей Пи Морган" са 5.6 млрд. долара, а за работата си служителите са били възнаградени с 8.7 млрд. долара. Данъкоплатците пък са подпомогнали финансовата институция с 25 млрд. долара.
Междувременно американският президент Барак Обама обяви, че през второто тримесечие на 2009 г. брутният вътрешен продукт е продължил да се свива, въпреки признаците за възстановяване на американската икономика.