:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,827
Активни 492
Страници 24,757
За един ден 1,302,066

Костюмената война приключи в Рим

FINA реши окончателно да забрани високотехнологичните бански след Нова година
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Майкъл Фелпс показва демонстративно полуполиуретановия си костюм Speedo LZR, с който току-що е счупил световния рекорд на 100 м бътерфлай, слизайки за първи път под 50 сек. в дисциплината - 49.82.
На завършилия в неделя 13-и шампионат на планетата по плувни спортове в Рим вниманието бе приковано изцяло върху извънредно големия брой световни рекорди. Общо 43 за 8 дни! Но състезанието остана на заден план, затъмнено от полемиките около новите бански костюми и тяхното въздействие върху постиженията на състезателите.
---
На олимпийските игри в Пекин миналото лято свикнахме да виждаме американеца Майкъл Фелпс на най-високото стъпало на подиума, получавайки поредния си златен медал, "гарниран" със световен рекорд. В не толкова далечното минало плувци като Йън Торп, Грант Хакет, Йън Крокър помагаха на Австралия и САЩ тотално да доминират в този спорт. Двете нации непрестанно вадеха плувци, достатъчно силни да подобряват рекорди и да печелят състезания (в Пекин`08 американци и австралийци подобриха 17 от общо 25-те световни рекорда и спечелиха 41 от 74-те медала). И тяхното превъзходство изглеждаше непоклатимо. Но времената се промениха...
Всичко започна през февруари 2008 г., когато бе представен плувният костюм Speedo LZR. Той не беше обикновен. Дизайнът му бе изработен от учените в американската космическа агенция НАСА, осигурявайки максимално ефективна обтекаемост. Костюмът бе първият от този тип -

без нито един шев,
всички свръзки бяха слепени

Изработен от 50% полиуретан, през първата година от съществуването си Speedo LZR бе "отговорен" за общо 108 световни рекорда.
Този негов успех бе катализатор за следващата стъпка - изработване на нов диапазон от костюми, вече със 100% съдържание на полиуретан. За световното в Рим международната федерация по плувни спортове (FINA) одобри ни повече, ни по-малко от 202 високотехнологични модела бански. Резултатът е известен - 43 световни рекорда за 8 дни, като почти всичките върхови постижения бяха поставени от плувци, облечени в 50% или 100% полиуретанови костюми.
Но възможно ли е тези бански наистина да са направили такава революция в постиженията за толкова кратко време?
Съдържащите 100% полиуретан костюми бяха подложени на критики отвсякъде - от плувци, треньори и дори шефове на национални плувни федерации. Създателите на въпросните високотехнологични материи обясняват, че костюмите от 100% полиуретан правят три неща:
1. Намаляват чувствително съпротивлението при триенето между водата и тялото на плувеца. По този начин позволяват на състезателя да "разрязва водата".
2. Стегнатият костюм "компресира" тялото и мускулите на плувеца, с което подобрява "плъзгането" на торса във водата и също така намалява умората на мускулите.
3. Костюмът "хваща в капан" въздушните мехурчета, образувани при движението, като по този начин държи по-високо във водата тялото. А това допълнително намалява съпротивлението.
Обличането на това чудо на технологията отнема близо половин час, като при това често се съдира. Което го прави не толкова привлекателен за всички. Далеч по-сериозното, разбира се, е, че много плувци считат, че

подобни бански дават
нечестно предимство

пред останалите.
Двукратната олимпийска шампионка от Пекин`08 Лизбет Трикет, която в Рим спечели само един бронз индивидуално (на 100 м св. ст.), е сред противниците на новата технология. "Тези костюми преместват фокуса встрани от представянето на състезателя. Нашият спорт не се нуждае от такава посока на развитие", заяви 24-годишната австралийка.
И тя не е сама. Олимпийската шампионка на 800 м св. ст. Ребека Адлингтън (Вбр) каза: "Трябва правилата да се върнат в положение, което дава честни и равни условия за абсолютно всички."
Шампионатът в Рим бе белязан и от голямо изместване на баланса на силите, що се касае до подобряването на рекорди. Един от големите пробиви бе на германците, които счупиха общо 6 върхови постижения в тези 8 дни, докато само година по-рано - на олимпийските игри в Пекин, не успяха нито веднъж. Голям прогрес направи и китайският тим, който е трети по подобрени рекорди в Рим (с общо 4), а на домашната олимпиада имаше едва един. Доскорошната суперсила - Австралия, се отчете само с 3. В същото време плувци от Бразилия, Канада, ЮАР, Русия, Швеция, Холандия и Сърбия успяха да запишат имената си сред рекордьорите, което въобще не бе по силите им в Пекин`08.
Може би това не се дължи само на костюмите, а просто тези спортисти са съкратили дистанцията между себе си и елита? Но я кажете това на треньора на Майкъл Фелпс - Боб Боумън. След като Куршума от Балтимор, облечен в своя Speedo LZR (50% полиуретан), загуби финала и световния си рекорд на 200 м свободен стил от Паул Бидерман, екипиран с Arena X-Glide (100% полиуретан), Боумън каза иронично: "На Майкъл му отне 5 години, между 2003-та и 2008-а, за да си подобри постижението от 1:46 на 1:42.9 мин., а това момче го направи за 11 месеца! Това е някаква поразителна тренировъчна програма. С удоволствие бих я разучил."
Бидерман подобри и 7-годишния рекорд на австралиеца Йън Торп на 400 м св. ст. Всъщност, германецът е свалил 7.5 сек. от постижението си в тази дисциплина, откакто е започнал да плува с Arena X-Glide.
Вълната на надигащо се недоволство принуди FINA да вземе мерки. И тя реши да въведе

пълна забрана на
полиуретановите костюми от 2010 г.

Изпълнителният директор на FINA Корнел Маркулеску заяви, че най-вероятно новото правило ще влезе в сила от април или май. Само че Фелпс заяви, че ако това не стане по-бързо, той няма да се състезава. И FINA определи краен срок за въвеждане на бански само от текстилни материали 1 януари 2010 г.
Това, разбира се, означава, че ще отнеме доста време, докато плувците започнат да подобряват рекордите, поставени в Рим. Така че може би FINA ще прибегне до разделянето на рекордите на две групи - поставени с полиуретанови и поставени с текстилни костюми, защото разликата ще е огромна, поне на първо време. Явно ще се наложи да чакаме до догодина, за да видим дали с обикновени бански германци, китайци, руснаци, шведи и т. н. ще могат да бъдат отново конкуренция на САЩ и Австралия.
А дотогава като че ли най-точна ще е присъдата на австралийския плувец Грант Хакет: "Това, което чиновниците от FINA позволиха да се случи с нашия спорт, е абсолютно унижение". Впрочем, трикратният олимпийски шампион Хакет държи единствения рекорд от ерата преди полиуретановите костюми - 14:34.56 мин. на 1500 м от 2001 г.


ИНДИВИДУАЛНИ СЪСТЕЗАНИЯ В РИМ
БанскиРекордиПолиуретан в %
Arena X-Glide10100
Speedo LZR650
Jaked 016100
Arena4100
Adidas2100
Adidas Hydrofoil1100
Jaked1100
 Паул Бидерман се вмъкна в "пластмасовата черупка" Arena X-Glide и това му донесе два златни медала с два световни рекорда в Рим - на 200 м и 400 м св. стил. Миналата година германецът дори не беше в Топ 20 по постижения на тези дисциплини.
4
2378
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Август 2009 06:30
Според мене не трябва да се забраняват тези бански костюми. Трябва да се забранят анаболите в щангите и да си спомним каква се случи с Наим Сюлейманоглу напоследък. Джобния Херкулес се разболя и изпадна в кома много млад..най добрия щангист стана жертва на анаболите и забранените стимуланти които му даваха в България и Турция....жалко, много жалко за Наим...
04 Август 2009 15:20
Абе тоя Наим да не е добиче та да яде какво му дадат?
Сам некаква отговорност за зобането не носи ли ?
04 Август 2009 17:24
прав си и Наим сам си е виновен........но те треньорите малко лъжат че е безопасно
04 Август 2009 17:27
Добро решение за костюмите. Сега ще им трябват 2-3 години докато започнат рекордите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД