Бившият екоминистър Джевдет Чакъров е раздавал милиони за странни и изключително скъпи начинания в общини, управлявани от ДПС, а е отказвал финансиране за належащи проекти в големи градове. Това обяви новият зам.-министър на екологията и водите Ивелина Василева вчера.
Тя даде пример с малкото селце Люляково в Бургаска област, където е одобрен проект за 43 млн. лева. Траншът на такава огромна сума е бил замаскиран под благозвучното "Проект за строеж на пречиствателна станция, водоснабдяване и канализация за регион с 3000 души население". В същото време на Ямбол например са били отказани значително по-малко средства, поискани от тамошния кмет за изграждане на пречиствателна станция, каквато градът няма и до днес. Василева смята, че изборът къде да се насочат европейски пари се е правил по политически съображения. Въпросното село и цялата община Руен, към която то принадлежи, се управлява от кметове на ДПС. В Люляково живеят много по-малко от 3000 души, но в министерството са си затворили очите за този факт и са одобрили предложението на кмета на община Руен Дурхан Мустафа. "При положение, че Ямбол - един град със 78 хиляди жители, няма пречиствателна станция, да се дават 43 милиона за село Люляково е престъпление", каза зам.-министърът. Василева изрази надежда, че ще успеят да стопират проекта, тъй като в момента текат тръжни процедури за избор на изпълнител. "Най-разумното ще е тези огромни суми да не се дават, за да не бъдем глобявани после от ЕС", каза тя. Василева припомни, че според ангажиментите ни към ЕС до 2010 г. трябва да бъдат изградени пречиствателните станции във всички населени места с над 10 хиляди жители.
Василева даде и още един фрапиращ пример за източване на бюджета. Чакъров е одобрил проект за изграждане на велопътека в смолянското село Гела, за която министерството е превело рекордните 400 000 лева.
Предишното ръководство на министерството е похарчило и парите в Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и по Оперативна програма "Околна среда". "От бюджета на ПУДООС, който се формира от такси и данъци, не е останал нито лев, а има все още неплатени проекти и подписани договори за 150 милиона. Предстои проверка на статуса и стопиране на проектите, които не са стартирали", предупреди Василева.
По програма "Околна среда", чийто пари идват от еврофондовете и съфинансиране от държавата, пък са одобрени проекти за 1.1 млрд. лева, които са почти целият й ресурс до 2013 г. Вече са извършени плащания на стойност 48 млн. лв. "Това, което изискахме, е справка на какъв етап са всички проекти. Целта е, доколкото е възможно, да се спрат онези от тях, които не изглеждат логични, ако това не носи риск за плащане на компенсации от страна на общините и от страна на държавата", обясни Василева.
тази сутрин гледах Нона Караджова при оная с голямата уста Диана Найденова
министършата се надяваше, докато течат процедурите по наказателните акции на ЕС затуй, че нищо не е изпълнено по споразуменията, да успеят да направят нещо, да са започнали работа и чиновниците в ЕС, да видят че имаме желание и ще изпълним условията, които сме подписали още 2000 година! та да ни сложат по малка глоба
Предишното правителство е похарчило над 700млн лв, от които само 40-50 имало смисъл . . .
а изграждането на пречиствателните станции за всички населени места с над 10к жители е щяло да струва 600млн лв.
=
близо 650 млн са похарчени за пречиствателни станции и за консултации за села с 300 жители
усвоените пари от ЕС са само 18% от възможните . . .
а село с 300 жители, има да плаща яко, ако получи съвременна пречиствателна станция!
=
абе да живее Бузлуджа и другите окръзи