Прокуратурата прекрати делото за пране на пари срещу бизнесмена Красимир Георгиев, собственик на фирмата "Фронтиер". Оказало се, че след започването на разследването всички средства, заподозрени от обвинителите, че са "изпрани", били възстановени по силата на договори за заем. Това обясни пред "Сега" зам. градският прокурор Божидар Джамбазов. "Така в момента Красимир Георгиев няма статут на обвиняем", обяви той.
Бизнесменът бе задочно обвинен през пролетта на 2007 г. за "изпирането" на 450 000 евро чрез фирмата "Банско пропърти партнърс 2". Според регистъра ДАКСИ през март 2005 г. тя е създадена, за да се занимава с архитектурни и инженерни дейности и технически консултации. Акционери стават фирми на Красимир Георгиев и майката на бившия директор на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров - Цеца. След ареста на сина й обаче тя продава дяловете си по номинал, въпреки че дружеството притежава много по-големи авоари и имущество. Така според разследващите за 2500 лв. Димитрова отстъпила дял на стойност около 600 000 евро.
Самият Георгиев не отрича, че е превел пари на ексшефа на "Топлофикация", но твърди, че това бил заем за фирма, представена от Димитров като свързана с негови немски партньори. В момента собствеността в "Банско пропърти партнърс 2" се поделя между две офшорни фирми - "Метаконсулт", регистрирана на Бахамите, и "Грик" от Сейнт Винсент и Гренадини. И двете офшорки водят обратно към "Банско пропърти партнърс 2", Красимир Георгиев и съпругата му Мая Петкова.
Първоначално Георгиев бе обвинен в пране на пари и заедно с Димитров и майка му Цеца заради 500 000 лв., преведени чрез фирма "Ледербел" по сметката на "ПроМарк" в Австрия, собственост на Димитров. В този случай обаче нямало как да му бъде търсена отговорност, тъй като обвинението в пране на пари изисква обвиняемият да се е разпореждал със средствата. Това обаче е правил Димитров, не Георгиев, уточниха от прокуратурата. Делото предстои да бъде внесено в съда.
Около бизнеса на Красимир Георгиев се разшумя в разгара на корупционния скандал между бившия директор на националното следствие Ангел Александров и ексенергийния министър Румен Овчаров, с когото е състудент от Москва. От подслушани телефонни разговори на Георгиев се разбра, че следователката Татяна Шарланджиева и тогавашният зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова са го съветвали как да се размине с обвинение. После и срещу тях не бяха образувани дела - Шарланджиева бе възстановена като магистрат, а Нинова стана говорител на БСП и депутат от левицата в 41-вото НС.
НА СЪД
Държавното обвинение е приключило с разследването срещу енергийния бос Христо Ковачки, обвинен в данъчни престъпления и склоняване на друго лице към престъпление с цел имотна облага. Според резултатите от назначена по делото експертиза фирма на Ковачки е източила 10 млн. лв. ДДС от държавния бюджет, съобщи вчера "Медиапул". Очаква се обвинителният акт по делото да бъде внесен през септември.
|
|