:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,067
Активни 786
Страници 6,997
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

На ход е кампанията за магистратури във вузовете

Държавните университети ще приемат 10 400 студенти
Снимка: Борислав Николов
---
Дни след края на кандидатстудентската кампания университетите започват приема за магистратури. За разлика от бакалавърските програми, които са само по държавна поръчка, магистърските имат и платена форма. Тази година Министерският съвет е утвърдил прием за близо 10 400 места в държавните висши училища. Над тази бройка висшите училища могат да определят и допълнителен прием, но без да надвишават капацитета си.

За магистърска програма могат да кандидатстват висшисти, завършили бакалавърска или магистърска степен. Професионалните бакалаври (с 3-годишно обучение) също могат да кандидатстват за магистърска степен, но само в научната област, в която са завършили първото си висше образование. Желаещите трябва да положат и конкурсни изпити. Повечето университети поставят изискване кандидатите да имат успех от предишното следване поне 4.00.



Софийски университет - http://www. uni-sofia.bg

2010 са свободните места за магистратури в СУ. От тях 1556 са за редовно и 454 за задочно обучение. За магистърските програми, които започват от зимния семестър, документите се подават от 14 до 25 септември. За обучението, което започва от летния семестър срокът за подаване на документите е от 1 до 10 февруари 2010 г. Резултатите от първото класиране трябва да станат ясни до 9 октомври. Записването е на 16, 17 и 19 октомври. Второто класиране се обявява до 23 октомври. Новоприетите се записват в 5-дневен срок от обявяването на резултатите.

Годишната такса за обучението по държавна поръчка е 289 лв. за редовно и 96 лв. за задочно обучение по педагогика, икономика, туризъм, администрация и управление. За филологии, история, археология, социология, психология и право годишно обучението струва 462 лв. за редовно и 154 лв. задочници. Таксата на година за магистратури по природните науки (физика, химия, биология, география), математика и информатика на година е 664 лв. и 221 за задочното обучение. Същите са сумите и за обучението по медицинска рехабилитация и ерготерапия. Таксата за платена магистратура по филологиите е 1080 лв. За програмите по социология, културология, европеистика се плаща по 1240 лв. на година. Магистратурите по психология са от 1206 до 1480 лв. Желаещите да учат икономически или финансови програми трябва да платят между 1000 и 1800 лв. в зависимост от избраната специалност. Платеното обучение по природните науки е 1551 лв. за редовно и 750 лв. за задочно обучение. Таксите за специалностите математика и информатика са 1800 лв.



УНСС - http://www.unwe.acad.bg

906 магистри ще бъдат приети в УНСС. Всички те ще са в редовна форма на обучение. Крайният срок за подаване на документи е 16 септември. Кандидатите за магистри ще полагат тест, който е на 19 септември. Резултатите от него ще станат ясни на 23 септември. Класирането ще бъде обявено на 25 септември. Записването е от 28 септември до 2 октомври.

Студентите, приети по държавна поръчка в икономическите специалности и в програмата по администрация и управление, ще плащат годишни такси от 289 лв. За социология, политология, международни отношения и журналистика обучението е 462 лв. на година. Годишните такси за платените магистратури са от 1400 до 1800 лв. в зависимост от програмата.



Технически университет - София - http://www.tu-sofia.bg

Техническият университет в София също обявява прием само за редовно обучение. Броят на студентите, които ще бъдат приети в магистърски програми, е 781. Сроковете за кандидатстване са различни за отделните програми. За индустриален мениджмънт и за стопанско управление например документите за кандидатстване се подават от 7 септември до 2 октомври. Годишната такса за обучението по индустриален мениджмънт в държавната поръчка е 600 лв., а за платената магистратура - 1600 лв. Кандидатите за стопанско управление ще плащат 280 лв. на година, ако са приети в държавна поръчка и 1600 лв., ако са платено обучение. Документите за магистратурата по приложна математика се подават от 24 септември до 9 октомври. Класирането ще бъде обявено до 12 октомври. От 29 септември до 5 октомври е срокът за прием на документите за програмата по мехатроника. Класирането ще бъде обявено до 7 октомври. Записването на класираните е на 8 и 9 октомври. Таксата за държавната поръчка е 600 лв. на година, а за платената форма - 1600 лв.



Стопанска академия - Свищов - http://www.uni-svishtov.bg

Местата, определени от Министерския съвет, за обучение в Стопанската академия в Свищов са 160. От тях 146 са за магистърски програми с икономическа насоченост, а 14 за администрация и управление. Документите се подават до 16 септември. Класирането ще бъде обявено 2 дни по-късно - на 18 септември. След това класираните кандидати ще се записват от 23 до 30 септември. Годишната такса за обучение на приетите по държавна поръчка студенти е 289 лв. Таксата за платено обучение е 1220 до 1520 лв. и зависи дали приетият се е обучавал в същата или в друга специалност.



Русенски университет - http://www.ru.acad.bg

234 магистри ще бъдат приети в Русенския университет. Документите за кандидатстване в магистърските курсове ще се приемат от 31 август до 2 октомври. За курса по инженерен дизайн срокът е 30 септември, а за програмите в Юридическия документите се подават до 9 септември. Резултати ще бъдат обявени до 6 октомври. Изключение прави Юридическият факултет, който ще обяви класирането до 22 септември. Годишната такса за държавната поръчка е 550 лв. Платените магистратури по инженерните специалности, както и програмите по електроника, компютърни науки, технологии са 1560 лв. за година. С по-ниски такси - около 1100 лв., са специалностите от факултета по бизнес и мениджмънт.



Химико-технологичен и металургичен университет - http://www.uctm.edu

ХТМУ ще приеме 129 студенти за магистърски програми по държавна поръчка. 50 са местата за химични технологии. 10 са бройките за една от търсените специалности - биотехнологии. Срокът за прием на документи е от 28 септември до 2 октомври. Балът, въз основа на който е класирането, е средноаритметичната оценка от дипломната работа или държавния изпит и от средната оценка от следването. Записването на новоприетите студенти е от 7 до 9 октомври. Таксата за обучение в държавната поръчка е 500 лв. на година.



Национален военен университет - http://www.nvu.bg

Документите за кандидатстване в Националния военен университет се подават от 1 до 18 септември. Срокът за обявяване на резултатите от класирането е 25 септември. Балът, по който се приемат кандидатите, е сбор от средния успех по време на обучението и средния успех от държавните изпити или от дипломната работа. Записването на приетите е от 28 септември до 2 октомври. Комплектът от документи за записване на студенти струва 10 лв. Годишната такса за управление по стопанска логистика и по стопанско управление е 800 лв. Малко по-скъпо - 900 лв. на година, е обучението по няколко специалности - автоматика, електроника, комуникационна техника, компютърни системи и технологии, авиационна техника, индустриален мениджмънт и автомобилна техника. Най-високи са годишните такси за обучение по специалностите в областта на сигурността - национална и регионална сигурност, защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи и административна и информационна сигурност. Таксата за тези програми е 1100 лв.



Национална художествена академия - http://www.nha-bg.org

Местата за магистри по държавна поръчка, които ще се обучават от учебната 2009/2010 г. са 78. Те са само в редовна форма на обучение. Документите за кандидатстване се подават от 9 до 18 септември 2009 г. Кандидатите за магистри полагат изпити за съответните специалности. Допълнителните условия за различните програми са обявени на сайта на академията. Изпитите за специалностите от Факултета за приложни изкуства ще се проведат на 24 септември, а за Факултета по изящни изкуства са на следващия ден - 25 септември. Резултатите от изпитите и класирането ще бъдат обявени до 28 септември. Класираните кандидати трябва да се информират за сроковете за записване. Таксите за държавната поръчка са 880 лв. за държавната поръчка на година, а за платените магистратури - 2600 лв.
4
6287
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
23 Август 2009 23:32
Местата за държавна поръчка са само една капка в морето наречено магистърско обучение. ВУЗ-ове като УНСС може и да имат тестове за прием, но в провинциалните ВУЗ близо до Дунава такова нещо няма. Там се према всеки, който има успех повече от 4.00. И за да могат всички бакалаври да станат магистри се спуска на изпитната комисия преди държавния изпит списък със средния успех на бакалаврите. Естествено тройкарите от следването изкарват минимум 5 на държавния и така средната оценка става 4 и те могат да се запишат за магистри. В някои от търсените магистърски програми има по 500-600 студента в дистанционно обучение. Повеят е всеки икономист-финансист. Лесна работа- предаваш казусчета, дето някой ти е направил / а вече ги има готови и в интернет/, явяваш се на изпит, дето трябва да играеш на тото и пак ще уцелиш за 4 и получаваш магистърска степен. Случва се студентите да не знаят дисциплината по която са получили 5 дори 6 на изпит. Какво да се прави, революционна система за обучение - дистанционно побългарено образование. Да не говорим, че определени преподаватели получават от това дистанционно по 100 хил. лева на година. Не вярвате? Ами попитайте!
24 Август 2009 02:37
все още може да учиш магистратура задочно.....
24 Август 2009 09:58
даа:всичко го може в бг:но пък за това, никой не ни бръсне китапите и тапиите оттатъкъ , и щеш не щеш се налага тотално преструктуриране на личния трудов потенциал
24 Август 2009 11:05
Пенке33, кажи няколко имена на дистанционници стохилядници, та да можем да позавиждаме, благородно разбира се.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД