:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,909
Активни 403
Страници 4,783
За един ден 1,302,066

Банките вече няма да могат да залагат "капани" при заемите

До 8000 лв. глоба заплашва финансовите институции, които дават заблуждаваща информация на клиентите си
Хората, които теглят ипотечен кредит, ще получават ясна и подробна информация за условията му и ще могат да сравнят офертите на различните банки. Всички финансови институции ще са длъжни да попълват общ формуляр, в който по един и същи начин ще се представят лихвата, размерът и датите на погасителните вноски, годишният процент на разходите, общата дължима сума, всички такси и лихви при закъснение с вноската или при предсрочно погасяване.



Това предвижда проектозаконът за потребителския кредит, изготвен от Министерството на икономиката. Той трябва да въведе евродиректива за потребителските заеми и да влезе в сила най-късно до юни 2010 г. Законът се отнася главно за потребителските заеми в размер от 400 лв. до 147 000 лв., но няколко негови разпоредби засягат и ипотечните заеми в този размер.

Сега трезорите често представят заблуждаваща предварителна информация и така поставят "капани" за клиентите си. При рекламирането на заемите годишният процент на разходите, който включва не само лихвата, но и всички такси, вече няма да се изписва с дребен шрифт.

При нарушение банките могат да бъдат глобени от 3000 до 8000 лв. При повторно неспазване на правилата санкциите стигат до 15 000 лв.

Банките в ЕС пък ще имат достъп до кредитния регистър на БНБ, откъдето ще могат да проверяват дълговете на българи, кандидатстващи за заем в друга държава членка.

За потребителските заеми информацията ще е много по-подробна от тази за ипотечните. Хората, изтеглили потребителски кредит, ще могат да се откажат от договора в срок от 14 дни от сключването му, предвижда още законът. За това те няма да дължат неустойка, а само съответната лихва. Заемът трябва да се върне най-късно на 30-ия ден, след като клиентът съобщи на банката, че се отказва от договора.

Наказателната лихва за предсрочно погасяване на потребителските заеми се възстановява, както настояваха банките, става ясно още от проектозакона. Ексдепутатът Минчо Христов успя да прокара в парламента отпадането на това плащане от януари т. г., но банките реагираха много остро и се заканиха да го върнат. Със закона "наказанието" се възстановява частично - само за потребителските заеми с фиксирана лихва, защото така изисква евродирективата.

Ако лихвата по кредита обаче е променлива, какъвто е най-честият случай в България, банките няма да могат да слагат наказателно плащане при предсрочно погасяване.

"В момента хората, изтеглили жилищни заеми, нямат почти никаква защита и новият закон няма да промени много тази ситуация", коментираха кредитни консултанти. Причината е в мощното лоби на банките, което от години спъва приемането на общоевропейски правила за ипотечните кредити. Евродирективата за потребителските заеми също е много скромна в защитата на потребителите. Тя дава възможност на трезорите да откажат да дадат на клиента предварително дори екземпляр от проекта на договор за кредит.



ЧИСЛА

Лошите кредити на банките са се увеличили със 159% от юли 2008 г. до юли 2009 г., сочат данните на БНБ. Ръстът на кредитите пък е 7.6%. Само през юли проблемните кредити са нараснали със 195 млн. лв. и вече възлизат на 2.5 млрд. лв., което е 5.09% от общо раздадените заеми, сочат изчисления на Investor.bg. Година по-рано делът им беше 2.12%, а сумата - 962 млн. лв. Най-висок е делът на лошите потребителски заеми - 8.27%, следвани от фирмените - 6.44%, и жилищните - 5.4%, сочат още сметките.
23
3959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
26 Август 2009 00:06
За малко да повярвам, че ще стане така То уж и наказателна такса за предсрочно погасяване нямаше да има, ама на...
26 Август 2009 00:09
егати смешната глоба, за това хората назапад глобяват по 5, 000, 000
сметнете че сумата която плащате за 20 години е около 3 пъти сумата на покупката тези 8, 000 лева са някаква смешка
26 Август 2009 00:46
Прах в очите. Тези проекти касаят само потребителските кредити. А останалите?
26 Август 2009 00:46
Абе като начало добре. Поне средно тъпите парчоци ще могат да вденат кое какво. За големите тъпаци както винаги си остава да циврят че некой умник па ги пре**ал.
26 Август 2009 01:33
Дека е делфина?
26 Август 2009 01:56
woko, те ги глобяват за някаква част от парите, някаква такса, която са ти написали със ситни букви на пета страница, очевидно, за да не я видиш, с която ти взимат 5-10 лева на месец, или общо примерно ще те излъжат с 500 лева и ще платят глоба 5000. Малко е и ще продължават да лъжат, както и в градския транспорт, където глобата е 10 билетчета е по-изгодно да си плащаш глобата, отколкото билетчето. България е страна в която да си почтен никога не ти е на далавера.
26 Август 2009 05:41
Дали разбрах правилно, че :Всички финансови институции ще са длъжни да попълват общ формуляр, в който по един и същи начин ще се представят лихвата, размерът и датите на погасителните вноски, годишният процент на разходите, общата дължима сума, всички такси и лихви при закъснение с вноската или при предсрочно погасяване
И значи ли това, че досега не е правено това?!!Ако, да, няма какво повече да говориме и спрягаме някаква държава.Несъществуваща....
26 Август 2009 06:51
Така на времето задължиха чейнджаджиите да си изписват курсовете с големи цифри та да нема измами.
Като знаем че манталитета на банкерите е същият , само мащабите са други .....ЕРГО : видите ли банкер- отваряйте си очите на четири и си дръжте ръцете в джобовете стискайки здраво портфейла.
26 Август 2009 09:01
Чекайте сега, организациите в България дето събират и въртят парете имат малко общо с банковото дело. В нормална банка отиваш да теглиш кредит, договаряте се за условията на лихвата и начина на плащане и си стискате ръцете и подписвате. Или обратно - внасяте пари, договорка за лихвата и на датата получавате парете. Няма такси - макси за раззглеждане (сега вече слагат и такса на месец, защо не на ден!, и върху вложителите), няма ГПР и прочие тинтири-минтири.
Ако на някой, банката или клиента, не му отърват условията отива на среща и променя договора ако е възможно, ако не - договора се разваля според клаузата по неустойките. Толкоз!
В момента бабайковците си променят договори и въвеждат такси без въобще да им мигне окото само с едно съобщение на сайта. Утре съвсем свободно биха обявили, че всеки вложител им дължи по 100лв на месец защото не им излизала нещо сметката и ще започнат да си ги вземат. Или да сложат още 5% такса на кредитополучателите да видиле колко от тях ще издържат и продължат да плащат.
26 Август 2009 09:40
Най-висок е делът на лошите потребителски заеми - 8.27%, следвани от фирмените - 6.44%, и жилищните - 5.4%

Пенкее, стига се кри у Прокатнио, ами ела тук да обясниш международното положение.
26 Август 2009 10:51
както е казал Марк Твен:

какво е ограбването на една банка в сравнение с основаването и
26 Август 2009 10:56
и още един цитат по памет, този път на Хенри Форд:

Добре, че хората не разбират как функционира банковата система. иначе още утре ще има революция
26 Август 2009 12:58
Тя дава възможност на трезорите да откажат да дадат на клиента предварително дори екземпляр от проекта на договор за кредит.

Това е хитро и съм уверен, че в Бг, при толкова баламурници, ще проработи перфектно.
'начи - отива баламурника в банката, усмихната служителка му налива лимонада в ушите, той сияе, че е гепил Господ за топките, казват му да иде да плати всички такси и ще му дадат да подпише договора. И чак тогава ще види каква е сделката. По-вероятно е да подпише и след 2 месеца да ревне, че го лъжат, но даже и ако прояви зачатаци на разум и прочете първо, то вече платените такси са отлетяли.
Ето къде е мястото на държавата - като преписва евродирективата, никой не забранява да се доразвие национално.
.
Никъде не видях да се третира въпроса за застраховките на заемите - те са в полза на банката, но плаща клиентът. И то по условия, определени от банката и много често съпътстващата я застрахователна компания. И тези условия са далеч по-неизгодни, отколкото ако клиентът направи застраховка другаде.
А това застраховане не е част от заема и е видно, че няма да се регламентира, т.е. оставят една широка врата на банкерите.
26 Август 2009 13:16
Да поговорим сериозно! Този закон обижда клиентът. Лично аз не познавам банков служител да е отказал информация, която засяга кредита на клиента. А аз познавам много банкови служители. Съвсем друг е въпросът, че клиентите не се интересуваха от тази информация. Еуфорията, че могат да "дръпнат" някой лев кредит беше такава, че нищо не ги интересуваше. Обяснявал съм с часове договори за кредит, клауза по клауза, точка по точка, и съм се удивявал, че клиентът ме е слушал от куртоазия.
Сега какво се получава. Излиза, че не кризата в икономиката е виновна за неплащането на кредитите, а банките?! По-тъжен виц не бях случал от 1989 година. Има си правило - колкото повече банките бъдат рестриктирани, толкова по-малко кредити ще бъдат отпускани.
26 Август 2009 13:51
При този банков бандитизъм, защитен от държавата, единственото, което може да направи човек е да се ограничи, докото е възможно в ползването на банкови услуги. Първо качиха таксите за теглене в брой от кредитни карти, сега и таксите за теглене от дебитни карти на банкомат вдигнаха, та да могат колкото е възможно да доиздоят бедняците, дето си получават детските и социалните помощи на дебитна карта. Аз си закрих и кредитната и дебитната карта и тегля само в брой на каса от разплащателна сметка. Малко е неудобно, но като си планира човек разходите се свиква. До една година планирам да изчистя и всички кредити с цената на максимално свито потребление и повече за банкови "услуги" не ща и да чуя. Щото банките в БГ гледат на теб не като на клиент, а като на роб. Пък дано държавата в един момент се усети, че печалбите на банките са за сметка на свито потребление, ограничаване на производството и по-малкото приходи в бюджета и да предприеме наистина адекватни мерки, а не PR-акции, като тоя смешен закон.
26 Август 2009 13:57
"Закон за банките" - Натиснете тук!
А това кой как го чете и прилага, е съвсем друг въпрос.
Най-добре питайте новия-стар шеф на БНБ, И.Искров, с какво аджеба се занимава в момента.
26 Август 2009 15:21
Специално за Пешо Петровия дето четял договорите, а клиентите на го слушали. точно там е проблемът, скъпи Пешо. Банките се напълниха с едни "телефонни секретари" на които им бяха казали да прочетат предварително подготвените договори някъде на майната си и кандърдисат клиента да го подпише. Пешо, признай си колко пъти ти по същество си обсъждал клауза от договора с обикновен клиент? Николко. Щото нямаш право на това според правилата на банката. Нямаш право според същите правила и да дадеш копия от проекто договора преди подписването на човека да си го види и прочете на спокойствие, ако трябва да се консултира с адвокат или сравни с конкуренцията.
Вие, скъпи ми Пешо си позволихте да третирате клиентите като престъпници, а в същото време престъпно и безотговорно раздавахте парите на вложителите на сульо и пульо по суперите, заслепени от алчността си и затова сега ще си сърбате чорбата. И когато вече почнахте най-нагло е безсрамно да събирате такси от сметки по които няма нито една операция с месеци наредена от физическото лице съвсем прекалихте. На какво разчитате? Че хората са глупави и няма кво да правят с парите си и затова са ги дали на вас и поради тази причина сте решили да си удържите една кръгла сума всеки месец без да ги питате?Съжалявам, братле! Кога икономиката бумтеше некой не каза от вас - Ама чакай бе! То това е поради външни причини, не поради нашта гениалност. Сега като се обърна палачинката - сите ревнахте. Ааа, ний несме виновни! То кризата ни набута.
26 Август 2009 15:31
А, за банките - ми то банките в България ВЗЕМАТ ТАКСА (и то в процент!) КАТО ДЕПОЗИРАШ пари, вие ми говорите за Европа...
То в Африка няма такива нагли банки, ама в България вирусът на далаверката прави чудеса...
26 Август 2009 16:09
Парите трябва да се бръщат, ако се тръгнали да се надхитряте с банките, е излишно да влизате за заем.
Спечелете доверието на банка и разчитаите на нея.
Доверие се печели трудно - губи се лесно.
Банка която показва на клиентите си, че им има даверие е Пощенска.
26 Август 2009 20:05
Много правилно и разумно решение ... Ще сложи край на хитруванията на банките поне за тези които могат да мислят...
26 Август 2009 23:05
Шако,

Голям си сладур. Прочети ме пак и тогава ме коментирай. Никъде не съм написал "чета договорите":
Обяснявал съм с часове договори за кредит, клауза по клауза, точка по точка, и съм се удивявал, че клиентът ме е слушал от куртоазия.

Освен това ще те разочаровам, но още в края на 2005 написах статия, която стана водеща за едно специализирано издание, със заглавие: "Внимание лихвите падат!".
Тези, които раздаваха пари по магазините са други. Там не ме търси.
Шако,
Много рядко се ядосвам, но когато някой ме коментира без да ме познава и без да ме е чел, виж тогава, ми е трудно да се сдържам. Айде със здраве и да четеш по-внимателно! Включително и договорите си за кредит!
26 Август 2009 23:13
Шаки,

Още нещо. Казвам ти го от опит. Всичко може да се договори. Дори и сега - при тази липса на пари. Само, че повечето са/сте "умници".
През 2006 организирах семинар "Как да водим преговори с банки?"... И знаеш ли колко се записаха? Точно 2-ма души. (При средна посещаемост от 18-20 за останалите семинари.) Явно темата беше "безинтересна" на публиката. Тогава всички "дърпаха" кредити без да преговарят. Резултатите - виждаме ги днес!


Редактирано от - Петър Петров на 26/8/2009 г/ 23:21:35

27 Август 2009 00:35
Добре, извинявам се на Пешо, че в бързината съм го объркал. Приключил съм с кредита. Обаче когато го вземах ми набутаха и кредитна карта на примоция и Шакото да се почуства западняк си я ползваше нагоре-надоле. Що пък не. Удобно е, пък и винаги съм си внасял цялата сума на падежа и лихви не съм плащал. Обаче кога един ден ми цъкна есемесче, че някой хубостник ми теглил една добра сума от картата и аз на момента им дзвъннах да им кажа, че Шакото изобще не е теглил тези пари те почнаха да се офлянквът бетер цигани и като нищо да изгоря. То не бехя лъжи, то не бяха увъртания и разкарвания. Викат - чети си договора а там пише, че Шакото ша плаща. Да ама в новио закон, откакто влязохме в Европата, пише че банката требе да докаже, че Шакото лъже. Карат ме да подписвам едни папири на улицата в центъра на София и сетне се оказва, че папирите не ги завели там както си требе по закона. Да, ама Шакото грамотен и чете закона и адвокат си намери, аркадаш от нашите и пак писахме папири и като ги занесох дорде не ми дадоха входящо номерче не им връднах от фоайето. Хеле спазихме срока и чаках още 45 дена, всичко се набра близо три месеца дорде ми върнат парите без да се съдим. Туй беше миналата година.
Сега аз тези работи на наште в махалата не ги разправям, щото знам че ич е слад ангела и ще има злоупотреби. Всеко второ семейство има кредитна карта, дето си я взело от Техномаркета и като научи, че банката требе да докаже, че братчеда е измамил и тогаз да му вземе парата - глей кво става.
Ама пък що банката е давала таквиз карти на братчедите са чудя от друга страна? На баз се хващам, че всеки втори, барабар се директорите, работещ в българска банка не знае какво означава думата "кредит".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД