Изданието отбеляза вчера, че в нея Путин обяснява причините, поради които е решил да отиде в Полша за 70-ата годишнина от началото на Втората световна война. Според руски политолози това е жест, че той иска да се сдобри с поляците. Руският премиер засяга темите за масовите разстрели на поляци в Катин през 1940 г., за съветско-полската война през 20-те години и пакта Молотов-Рибентроп, между СССР и нацистка Германия. Всички те са източник на напрежение в отношенията между Москва и Варшава през последните години. По време на първата визита на Путин в Полша през 2002 г. Варшава очакваше от него извинения за разстрелите, извършени от НКВД в Катинската гора, но той само предаде на полската страна копия от документи от руски архиви и обеща компенсация за жертвите на сталиновите репресии. Според последни полски проучвания 76% от поляците биха искали руският премиер да принесе извинения за това, че Червената армия нахлу на 17 септември 1939 г. на територията на Полша. Бившият вече СССР въведе тогава своите войски в източната част на Полша, обяснявайки това с необходимостта да защити украинците и беларусите, които са населявали тези територии. Руският президент Дмитрий Медведев определи вчера като "цинична лъжа" опитите да се постави знак за равенство между отговорността за войната на фашистка Германия и на Съветския съюз. "Втората световна война е най-голямата трагедия на ХХ век, трагедия, която доведе до гибелта на 70 милиона души - цифра, която още не е определена окончателно", подчерта той. Руският президент бе особено остър по отношение на балтийските страни и Украйна, които "обявяват бивши нацистки съучастници за национални герои, борили се за освобождаването на своите държави от съветска власт."
Утре в полския град Гданск ще има възпоменателни тържества по случай 70 години от започването на Втората световна война. Освен руския премиер Владимир Путин в тях ще участват германският канцлер Ангела Меркел, премиерът на Италия Силвио Берлускони, френският му колега Франсоа Фийон, британският външен министър Дейвид Милибанд, както и представители на 30 държави като Албания, България, Беларус, Румъния, Украйна, Литва, Латвия, Швеция, Естония, Финландия, Холандия, Чехия, Сърбия, Хърватия, Словения и други. Редица полски партии се разгневиха заради ниското държавно ниво в делегацията на САЩ, които изпращат бившия военен министър Уилям Пери и съветника по националната сигурност генерал Джеймс Джоунс.
РАЗКРИТИЯ
Британската журналистка от британския в. "Дейли телеграф" Клеър Холингуърт първа съобщила на света, че на 1 септември 1939 г. нацистките войски нахлуват в Полша. Днес тя е на 97 години, почти сляпа и трудно подвижна, като признава, че паметта започва да й изневерява, предаде АФП. В края на август 1939 г. 27-годишната журналистка е изпратена в Полша, за да отразява влошаващата се политическа обстановка в Европа. На 1 септември кореспондентката се събужда от грохота на германските танкове и самолети, нахлуващи в град Катовице, и първа съобщава по телефона новината на британското посолство във Варшава. За да убеди английските дипломати в достоверността на информацията, тя отнася телефона до отворения прозорец. Това слага началото на дългогодишната кариера на Клеър Холингуърт, която отразява войната за независимост в Алжир, преговорите между Вашингтон и Ханой в края на Виетнамската война, бягството на британския шпионин Ким Филби в СССР. През 80-те години Холингуърт заживява в Хонконг.