Мнозина българи, които имат сключени застраховки "Живот", предсрочно прекратяват договорите си и си теглят парите, алармира председателят на Съюза на застрахованите Георги Бакалов. Причината е, че хората се чувстват несигурни за работата и доходите си и срещат финансови затруднения.
"Хората, които спешно се нуждаят от пари, прекратяват предсрочно полиците на застраховките си "Живот" и така губят до 60% от внесената сума", каза Бакалов. В съюза непрекъснато пристигали жалби от ощетени. Според него хората сега са потърпевши, защото не са си чели внимателно договорите, а и често бивали заблуждавани от застрахователните брокери.
Най-масово се ползва продуктът "смесена застраховка "Живот". Тя не само осигурява обезщетение при смърт или настъпване на нетрудоспособност на застрахования, но играе ролята и на спестовен продукт. Това значи, че ако с лицето не се случи нищо лошо през срока на договора, например 5 години, накрая то получава натрупаната сума заедно с лихвите.
Обикновено застраховката изисква лицето да внася периодично суми - например минимум 70 лв. на месец в една от компаниите. След изтичането на 2 години от сключването на договора клиентът може да си изтегли част от парите. Това обаче не е никак изгодно, защото клиентът може да загуби около половината от внесената сума, съобщи Иван Бончев от "Сомони Брокер Инс". "Колкото по-рано полицата се откупи, толкова загубата за клиента е по-голяма", обясни главният бизнес директор на "Алианц Живот" Андрей Александров. Кольо Делев от "SDI Брокер" също поясни, че санкцията е различна и може да е много по-малка - дори само 2%. Отделно при предсрочно теглене сумата се облага и с 12% данък, ако при внасянето клиентът е ползвал данъчно облекчение. Лихвите, които носи смесената застраховка "Живот", не се определят предварително, а след изтичането на съответната година, обясниха застрахователи.
ПАРИ
"В животозастраховането действително има спад в премийния приход, защото част от хората си теглят парите", заяви Иван Бончев от "Сомони Брокер Инс". Данните на Комисията за финансов надзор сочат, че за първото шестмесечие приходите на компаниите от застраховката са в размер на 72 млн. лв., а плащанията към клиенти - 26 млн. лв. Към края на юни м.г. приходите са били малко по-високи - 81 млн. лв., а плащанията - 23 млн. лв. В "Алианц" например броят на предсрочно прекратените полици е по-малък през 2009 г. в сравнение със същия период на 2008 г., но пък размерът на върнатите суми е по-голям. "Това говори, че клиентите с по-високи доходи усещат кризата", обясни Андрей Александров пред "Сега".
|
|