И последната кампания за висшите училища вече е в ход - кандидатстването за докторанти. Някои университети и БАН вече приемат документи, а подборът на кандидатите може да се проточи няколко месеца. Тази част от приема на вузовете и научните организации сякаш минава най-незабелязано, но е доста важна част от дейността на висшите училища. Всъщност обучението на докторантите е един от показателите за нивото на научна дейност, което развива съответната научна организация или университет, а оттам и общо за качеството на обучението, което дава съответния вуз.
Тази година по държавна поръчка ще се обучават 1167 докторанти в редовно и 413 в задочно обучение. По традиция най-голям е напливът за места в някои от държавните университети, като Софийския, Медицинския университет в София, Химикотехнологичния и металургичен университет и др. Голям е напливът и за научните звена на БАН, които имат право да обучават докторанти.
Софийски университет "Св. Климент Охридски" - http://www.uni-sofia.bg
Най-големият университет има и най-голям прием на докторанти. Тази година правителството е отпуснало на вуза 250 места за редовни и 45 за задочни докторанти. Срокът за подаване на документите в СУ е от 1 до 23 септември. Освен заявление по образец се прилагат автобиография и ксерокопие на дипломата за магистър и приложението към нея. Прилага се и бележка за платена такса за участие в кандидатдокторантския конкурс. За СУ тя е 30 лв. за първи изпит по специалност и 30 лв. по западен език. Годишните такси за обучение в обществените науки - социология, философия, филология, история, психология и право, са 924 лв. за редовни и 308 лв. за задочни студенти. Кандидатите за докторска степен в сферата на математиката, информатиката, химията, физиката и биологията трябва да знаят, че обучението струва 1096 лв. на година за редовните и 443 лв. за задочниците. Единствено желаещите да се усъвършенстват в областта на медицината ще плащат по 1096 лв. и за двата вида обучение. Най-ниски са таксите за педагогическите специалности, икономика, администрация и управление и туризъм - 578 лв. годишно за редовни и 193 лв. за задочници.
Българска академия на науките - http://www.bas.bg
Документите за кандидатстване в научните организации на академията се подават до 20 септември. Подават се молба до директора на съответния институт, автобиография и диплома за магистър с приложението към нея. Кандидатите могат да приложат и документи, които удостоверяват техните интереси и постижения в съответната научна област. Прилага се също фактура за платена такса от 20 лв. Кандидатите се уведомяват писмено за допускането им до конкурса. Изпитите за различните специалности се провеждат в периода от 30 ноември до 4 декември т.г. Задължително се полага и изпит по чужд език. Датите за различните изпити са от 14 до 18 декември. Общо 120 места за редовни и 50 за задочни студенти са определени за БАН. Таксите са 400 лв. за техническите и селскостопанските науки, 460 лв. за медицинските специалности и 350 лв. за обществените науки. За задочните докторанти таксите са наполовина по-ниски.
Технически университет - София - http://www.tu-sofia.bg
Техническият университет - София ще приеме 131 докторанти за редовно и 78 за задочно обучение. Приемът на документите е от 21 септември до 9 октомври. Изпитите за съответните специалности ще се проведат в периода от 1 до 9 декември 2009 г. Както и в останалите докторантски конкурси, полагането на изпит по чужд език е задължително условие за кандидатите. Тези изпити ще се проведат на 11 декември. Записването на приетите докторанти ще стане през януари и февруари 2010 г. През март ще бъдат уточнени неусвоените места и ще бъде обявен нов прием за запълване на незаетите бройки. Таксата за обучение в математика и технически науки е 600 лв. на година, а за задочници - 300 лв.
Медицински университет - София - http://www.mu-sofia.bg
72 места за редовни и 20 места за задочни докторанти са определени на Медицинския университет в София. Таксите, които ще плащат одобрените кандидати са 900 лв. на година за редовните и 450 лв. за задочните докторанти. Подробностите за сроковете за кандидатстване ще бъдат обявени в началото на септември.
Химикотехнологичен и металургичен университет - http://www.uctm.edu
Макар и неголям университет, ХТМУ може да похвали с високо ниво на научните изследвания и на обучението на докторанти. В момента в ХТМУ се обучават 120 докторанти. През новата учебна година държавната поръчка е за 30 млади изследователи в редовна и 5 в задочна форма. Сроковете и условията за кандидатстване ще бъдат обявени в началото на октомври, а изпитите ще се проведат в края на годината. Таксите за обучение са 400 лв., без значение дали обучението е в редовна или задочна форма.
Университет за национално и световно стопанство - http://www.unwe.acad.bg
Конкурсите за редовни и задочни докторантури по държавна поръчка в УНСС ще бъдат обявени през октомври. Изпитите за кандидатстване ще се проведат през 2010 г. Местата за докторанти, одобрени от Министерския съвет, са 45 за редовно обучение и 30 за задочна форма. Таксите за обучение на година за курсовете по социология, политически науки, обществени науки и право са 924 лв. за редовно. Желаещите да се обучават за степен "доктор" в програмите по администрация и управление и по икономика трябва да знаят, че годишната сума за тях е 576 лв. Таксата за задочниците без значение от специалността е 320 лв. на година.
Национална художествена академия - http://www.nha-bg.org
16 са местата за докторанти в редовно обучение и само 2 за задочно в НХА. Документите за кандидатстване се подават от 15 до 21 септември. Задължително се полага изпит по чужд език. Таксата за кандидатстване е 65 лв. Таксите за редовно обучение са 940 лв., а за задочници - наполовина по-малко. Само за специалността реставрация, за която има една отпусната бройка, не се предвижда задочно обучение.
|
|