:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,568
Активни 857
Страници 18,471
За един ден 1,302,066

Бунт в училищата срещу новите правила за дисциплината

Директорите негодуват срещу изискването да следят за външния вид на учениците
Броени дни преди началото на учебната година в училищата започна да се надига недоволство срещу въведените от министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) нови правила за дисциплината. Много директори приемат за недомислица изискванията за приличен външен вид на учениците и недоумяват как точно ще ги санкционират. Училищата не знаят и какво да правят с връщането на вездесъщите оценки за поведение, показа проверка на "Сега".



Изискването за приличен външен вид бе въведено за пръв път тази година и породи бурни спорове. Въпреки това МОМН не се отказа и реши да задължи директорите да гонят всеки ученик, който нарушава с вида и облеклото си добрите нрави. Какво точно се разбира под това, трябва да решат педагогическите съвети тепърва при приемането на правилниците. Самото отстраняване на ученика става след издаване на заповед от директора и уведомяване на родителя от класния ръководител.

Задължителният характер на тази проверка хвърля в недоумение част от директорите. "Какво точно се очаква от мен да направя - да пренеса канцеларията си на входа на училището ли? Та при мен учат над 1200 деца", възмути се директор, пожелал анонимност. Според него така класните ръководители няма да могат да си водят часовете и постоянно ще се занимават само с недисциплинираните, без да могат да обръщат внимание на другите деца.

Въпросът с отстранените заради лош външен вид ученици не е уреден в просветния правилник, показва справка на "Сега". В него пише само, че ученикът се отстранява до отпадане на основанието. Няма изискване той да не напуска училищния двор, както е при изгонените заради нарушаването на дисциплината в рамките на часа ученици.

"В моето училище има 1905 ученици, а на смяна има по 42 паралелки. Ако от всеки клас заради неприлично облекло изгоня по един, какво да ги правя тези 42 деца?", чуди се директорът на 18-о СОУ в София Виолета Стойчева.

Училището е предвидило дейности за времето, през което учениците ще са отстранени от час, но въпреки това директорът се съмнява, че тези занятия ще успеят да обхванат всички. "Проблемът не е в самите заповеди, а в това, че родителите трябва да бъдат уведомени незабавно. Това изисква време, а ако не можем да намерим родителите, няма какво да правим, освен да пуснем ученика в час", коментира още Стойчева.

Директорите негодуват и срещу въведената санкция за намаляване на поведението при системни нарушения на правилата. "Не става ясно какви са степените за намаляване на поведението - от какво на какво го намаляваме, от много добро на добро или от добро на какво? Не е уточнено колко пъти можем да го правим и как", коментират още директори. Те са искали от МОМН да изчисти тези неясноти, но решение така или иначе няма. Според педагозите не е много ясно и какво следва от намаляването на поведението.

Опитът за въвеждането на изисквания към външния вид на учениците вече породиха шумен скандал. В края на 2008 г. строгият вътрешен правилник на столичното 7-о СОУ "Св. Седмочисленици" разбунтува учениците. Тогава директорът Цанка Ямболиева заедно с охраната проверяваше външния вид на всеки и допускаше само тези, които изглеждат прилично според училищните критерии. А те забраняваха на момчетата да носят обеци или да имат дълги коси, а на момичетата позволяваше само малки бижута на ушите. Полите трябваше да са четири пръста над коляното, а късите панталони - забранени. Проблемът с вида не стои толкова остро в училищата, въвели униформи, но те продължават да са малко.



ГРАФИК

Просветното министерство одобри и графиците за всички изпити, които учениците ще държат през годината. Изпитите за гимназиите са на 27 май - по български език и литература, и на 31 май - по математика. Между двата конкурса обаче е вмъкнато и външно оценяване по чужд език - на 28 май. Този маратон вероятно ще породи недоволство от страна на родителите.
125
5676
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
11 Септември 2009 23:09
Много ми е интересно, как директорите и учителите успяваха да контролират външния вид на учениците в целия период от Освобождението на България до края на осемдесетте години на 20 век, а сега, след петнадесеттина години анархийка, тази задача се оказва непосилна.
11 Септември 2009 23:25
несериозен, и аз това се чудя Имаше си дежурен учител на входа, всеки класен си водеше класа, да не говорим, че тогавашните изисквания и критерии бяха безумни...Какво пищят сега като от километър се виждат големите деколтета, суперкъсите полички, килото грим и лъскави пайети, голите пъпове...и каквото там е ясно на всеки -че част от българските ученички приличат на магистрални проститутки/това се питат и чужденци, имали късмета да минат край някое училище/.
11 Септември 2009 23:25
Ще се опитам да обясня как, уважаеми Несериозни, с пример:
Едно време Иванчо като улучеше с прашката си коня на кочияша последния с един замах на камшика през краката го поставяше на мястото му, но вечерта като се срешне с бащата и каже "Знаеш ли днес твоя хубосник какво направи..." бащата като се върне в къщи сваляше колана и завършваше работата по наливането на ум, разум и възпитание в празната кратуна на сина си.
Днес майката лично ще тръгне да се разправя с направилия забележка на безценното и отроче щото видите ли то има само права и никакви задължения.

Та не знам Несериозен дали разбрахте за какво иде реч!
12 Септември 2009 00:22
Детето ми тръгна на детска градина в училището дето ще учи после и от сега има униформа, която е задължителна. Няма лошо. Всички ученици се гордеят с униформата си и защитават училището си. Никой родител даже не си и помисля да прати детето си облечено по друг начин.
Защо това де не стане и в България?
Наистина не разбирам проблема на тези директорки.
12 Септември 2009 00:27
- Мамо, днес не искам да ходя на училище! Учителите ме мразят, а децата ми се подиграват! Не мога вече! Наистина, днес няма да ходя!
- Иване, стига мрънка, ставай! Първо си на 42 години, второ си директор!
12 Септември 2009 01:09
За писалите по-горе и да не повтарям написаното
Искам само да попитам дали директорите и учителите са от един месец на тези длъжности и не знаят какво означава приличен вид и дисциплина? И ако не са им ясни тези неща за какво говорим тогава? Може би трябва да ги изпратят на обмяна на опит в някои от колежите и училищата на запад? След като има установена вече традиция, защо да не се приеме и у нас?
Всеки от тях трябва да издигне нивото на преподаване и тогава да имат претенции за заплащане.
А за приличния вид на учениците трябва да се държат отговорни и родителите. Изпращат децата си да учат, а не да са маникени. Може би задължителните униформи е по-приемливия вариант.
12 Септември 2009 01:44
Възмутително е, директорите да имат подобно негативно отношение към този опит училищата да заприличат наистина на такива, а не на магистрални стоянки.
Но в тази наредба трябва да включат и изисквания за облеклото на учителите.
12 Септември 2009 01:46
искаш да кажеш на учителките. досега не сам видел учител с цици потекли од пазвите без сутиен и минижуп до над интимната прическа
12 Септември 2009 02:28
Натиснете тук
12 Септември 2009 05:00
Въпрос на естетика от страна на учителите и директорите.
12 Септември 2009 05:44
Всяко ново е добре забравено старо!
Тези, които се чудят защо и как да възпитаваме питомците си в ред и прилежност могат да посетят музея на образованието - Априловската гимназия в Габрово (първото светско училище в България ) и ще си отговорят на много въпроси. И преди всичко защо от сегашната "система" излизат системни полуфабрикати с афинитет към лекото и консуматорското в живота!
12 Септември 2009 06:28
Brightman, какво биха сътворили Алън Паркър и Пинк Флойд, ако можеха да надникнат в българските училища?!
Няма по-униформени ученици от нашите...само не зная коя турска фабрика им шие дънките.
12 Септември 2009 06:57
Директорите не са съгласни защото основното предназначение на училищата е да създават шоу култура и практика на забавленията, както постоянно ги призовават от телевизиите.
12 Септември 2009 07:00
Да, идва 15 септември и учителите пак са недоволни от нещо. Не знаели какво е приличен външен вид, пфу!
12 Септември 2009 07:57

Несериозен,
За времето за което говориш, имаше само една униформа и в наредба беше изписано, какво можеш да носиш и какво не.Щом сега всяко училище само ще си определя критериите, нали се сещате, че ще има по-либерални и по-консервативни правила.В големия град, при тези различия между училищата, веднага се поражда конфликт.Относно оценките за дисциплина-ако няма някакви последствия, то от тях няма полза.Все едно да ми пишат актове за нарушения по пътищата, ама да не ми вземат пари.
12 Септември 2009 08:05
Нормално е да врякат директорите, ма всяко начало е трудно!Време е тази анархия в училищата да спре-справка училищата във Франция, белгия, Холандия!Стига с тази слободия, децата ми носиха униформи в гимназията си и не са умрели от това!Без дисциплина нищо не става!
12 Септември 2009 08:18
Дребна подробност - става дума за недоволства на ДИРЕКТОРИТЕ, а не на учителите. Или вече - "Училището - това съм аз!"?
А иначе недомислиците са много.
Да речем - забраната да се влиза с джиесем. Да, пречат, така е. Обаче - а къде ще се оставят? Специален гардероб? И назначен човек?
Или това с "правилното хранене". Ще спрат да внасят някои неща в училищните лавки /където са останали/. А в околните магазини - кеф. Конкуренцията е изместена от този така сладък сегмент.
И тем подобни.
Но да утичним. Протестираме срещу всякакви мерки на властта /особено на комуцартурците/ за дисциплиниране /според тях/ на хората - и искаме крути, ама хептен крути мерки за учениците.
Ако изгонят ТВОЕТО дете? Та то винаги е невинно, в къщи никога не закъснява за час.
Няма ли единство в мисленето на обществото - няма да има и ред.
Просто след един скандал на тази тема директори и учители ще запонат да си затварят очите по малко.
Да бъдем реалисти - тоест, скептици.
12 Септември 2009 08:24
Че кой е казал, че директорът трябва лично да следи за облеклото? Той просто трябва да създаде организацията.
12 Септември 2009 08:52
Да речем - забраната да се влиза с джиесем. Да, пречат, така е. Обаче - а къде ще се оставят?
Няма нужда да се оставят някъде. При констатирано ползване - разговор, запис, фотографиране, дрънчене, ученикът се гони от час с нанасяне на отсъствие. Да се инструктират учителите, по-често да използват тази мярка - гоненето с отсъствия. При отказ на ученика да напусне, самият учител, без да се разправя и да влиза в конфликт, да си излезе. Отговорността за проваления час да се понесе от ученика. В конфликтите между учители и ученици, повече доверие на учителите. За разгащена обстановка по време на час, да се санкционират учителите.


Редактирано от - hamel на 12/9/2009 г/ 08:59:59

12 Септември 2009 09:15
От личен опит: Следенето за външния вид на учениците има един сигурен резултат - желанието на децата извън училище да изглеждат точно така, както не е допустимо и през последния учебен ден да се облекат и да изглеждат точно така, както не са им позволявали.
Лесно е да изгониш ученик в "неподходящ външен вид", но по-трудно е да го убедиш и да го научиш за къде как (приблизително) да се облича.
12 Септември 2009 09:20
За 20 години израснаха поне две поколения от социо-дебили , чалга генерации , мързеливци , мошеници , тъпанари... Родителите на будните деца от западните колежи да се не сърдят. Тяхното е изключението , което потвърждава правилото. Училището се нуждае от драконовски мерки по затягане на дисциплината. Воплите на директорите са израз на мързелищина , като нещат да проверяват за външен вид учениците си - моля да напуснат директорския пост !
12 Септември 2009 09:28
Следенето за външния вид на учениците има един сигурен резултат - желанието на децата извън училище да изглеждат точно така, както не е допустимо...
В крайна сметка, поведението на децата ни в обществото е наша, родителска грижа. В училището трябва да се учи и е необходима съответната атмосфера, изчистена от елементи на модни и фризьорски ревюта, от озвучени простотии и т.н. Все за някой ученик, дисциплиниращите мерки през цялата година, ще бъдат от полза. Вреда - не виждам.
12 Септември 2009 09:43
На запад е гордост за учениците, че носят униформата на колежа в който се обучават. Мисля, че мно-о-о-о-го още време ще мине в БГ, за да се прозре простичката истина, че една униформа носи повече плюсове, отколкото минуси. Най-малкото, че по този начин учениците се чувстват равнопоставени, без класовото разграничаване на богати с маркови дрехи и бедни с по-неатрактивно облекло.
12 Септември 2009 09:56
Изпусната работа, много трудно ще бъде възстановена...
12 Септември 2009 09:57
Какви директори са тия гащници като не могат да контролират учениците си.
Нима не се знае кои ходят неприлично, кои псуват учителите, кои тероризират съученици?

Ако е нужно, ще си свалят канцеларията на хвода и само ще обикалят класните стаи, но ще вкарат ред в собствените си училища.
Учителите имат сериозен дан в това загубено младо поколение!
12 Септември 2009 10:01
На това му викат да спрягаш каруцата пред коня.
Или обръщане на пирамидата.
Значи училищата продължават да бълват випуск след випуск неграмотници (не можещи да пишат правилно, не можещи да напишат 1/2 страница смислен текст, нямащи и елементарни познания по чужд език, с уникални пропуски в знанията си по всички предмети) и това е големия проблем на средното образование у нас (а вече почва отчетливо да става проблем и на висшето).
Не сядаме да решим този основен проблем, който, както вече съм писал, после се връща на цялото общество във вид на инженери, икономисти, учители, лекари, а почваме с надстройката - приличният външен вид и доброто поведение в час.
ОК, важни неща са, още повече, че училището и възпитава. Но преди всичко то учи.
И какво си мислят, че ще постигнат? Достатъчно е човек да си припомни, че успешно преминат изпит, т.е. 3 се дава за 23 от 100 точки и да си представи какви ще са критериите за добър външен вид. Които дори няма как да имат някакво точно измерение, а зависят от естетиката. Както една къса пола на дебела жена изглежда гротеска, така същата пола на стройна жена изглежда прекрасно.
Така, че пак опираме или до униформи, или до чувството за мярка и естетика на учениците и родителите им. Което доведе до сегашното положение и няма как барон Мюнхаузен сам да се издърпа за косите.
Колкото до доброто поведение в час...ами същата работа. Каква е нормата? Как се определя? Добре, не е добро поведение да напердашиш учителката си, да пушиш в час, да играеш карти и т.н. А лошо поведение ли е, ако през няколко минути прекъсваш учител с въпроси? По материала - не си разбрал, искаш повече разяснения? Така пак пречиш на класа, но ще те накажат ли за любознателността ти?
12 Септември 2009 10:04
А, забравих.
Как тези промени биха повлияли на интеграцията на ромските деца.
Добър външен вид ли е цигането да дойде с тъмни панталони и пуловер, но миришещо на кофите за боклук наоколо?
Ами ако директорите ги връщат, то как ще се интегрират?
Или пак същият принцип - за българите не може, но мангалите са малцинство и законите и правилата за тях не важат?
12 Септември 2009 10:16

Stern,
Трябва да те накажат за лошо възпитание- не е прилично до прекъсваш , когато някой говори, при това възрастен. Преди години за любознателните имаше в края на часа време за задаване на въпроси.
12 Септември 2009 10:42
Учителите имат сериозен дан в това загубено младо поколение!


Sossa, много поздрави от съпругата ми, тя е учителка. Докато бяхме в България, на родителските срещи тя знаеш ли колко често чуваше : Ама ние затова сме ги пратили тук, да ги възпитавате. Моля ? Тук е обучението, възпитанието е в къщи. Те от къщи с каква нагласа идват ... Не че сума ти учители не са калпави де
12 Септември 2009 11:08
Сега разбрахте ли най-после къде са проблемите на българското училище - в самите учители и директори. Тези хора са скъсали със семантиката на понятието учител (не само на думата) и смятат, че могат да създават правила по мярката на собстения им ръст.
Минитстерството що не направи персонални атестации и да гинарита по фабрики и строителни площадки или да си ходят по селата да копаят. Който знае какво е учител да работи, който не - айде, метла...
12 Септември 2009 11:13
Аз съм за приличния външен вид, но не мисля че това е проблема в Българското образование. Просто управляващите изместват акцента с проблемите. От 89 г. до днес цари тотален хаос в МОН, от където и да го погледнеш. Изчезна морала на ученика, изчезна морала на преподавателя изчезна морала на шефовете в образованието. Двадесет години се правят експерименти с образованието. Като тръгнеш от безплатните закуски и стигнеш до монопола на фирмите за изработване на учебници. Как при различните правителства все едни и същи фирми печелеха поръчките за изработване на учебници. Колко пари струва на един родител неговото дете да тръгне на училище на 15-ти септември? Къде е държавата и безплатното и образование?
12 Септември 2009 11:20
Училището, както подсказва името му, е място, където се учи.
Там учениците трябва да учат.
Не виждам как облеклото вреди на учебния процес и на кого пречи децата ни да ходят облечени, както желаят. Убеден съм, че ако училището предлага униформи част от учениците доброволно ще ходят с тях.
И оставам безкрайно учуден, че вместо да се говори за това, как ще научим младежта на повече и по-важни неща, се поставя на първо място въпроса за външния вид...
12 Септември 2009 11:20
Който от учителите не може да се справя с изискванията, да си потърси друга работа!
Назначавам фрезист на работа, не може да се справи с изработването на детайла, да го оставя ли, или да си потърся друг фрезист?
12 Септември 2009 11:31
Идва едно чалга поколение, заченато от чалга родители, израснало в една чалга държава. Какво очаквате от тях? Аз нищо.
Трябва да се въведе ФИНАНСОВА санкция за родителите на които децата им бягат или са се разпищолили. Да мове директора да праща по месторабота доклад: "Сина Ви днес избяга" - и счетоводителката прас 20лева глоба!, или "Дъщеря Ви ходи по слива из двора" -“счетоводителката прас! 50лева глоба.
Да видиш как бързо "дечицата" ще влязат в релси и на Другаря Макаренко методите ще станат на мода.

Българина разбира само ако наебеш жена му или му бръкнеш в джоба, за жалост Буров е бил прав.
12 Септември 2009 11:32
Униформите едва ли ще решат облема с дисциплината и нежеланието да се отвори учебник или книга. Обаче и в униформите трябва да има разум. Когато бяха задължителни и еднакви за всички, бяха евтини и държавата ги дотираше, а сега всяка квартална шивачка, приятелка на директора, ни скубе за некадърно ушити дрешки на деца, които ги израстват за два месеца. Ами ако не можем да си го позволим? Да не говорим, че официалната униформа на сина ми са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ДЪНКИ!!! Седем години го уча, че приличният вид е костюм, панталон и сако и т.н. и той с удоволствие така се облича, а сега го задължават да ходи с дънки.
12 Септември 2009 11:33
Бунт в училищата срещу новите правила за дисциплината
На който не му изнася "Вън от училище!".Училищата са се превърнали с средища за дрога, хулигански издавателства, че дори и убийства да ученици върху съученици, пиянство и тутюнопушене.Зле разбираната от младежите и техните родители ДЕМОКРАЦИЯ, създадоха плодородна почва в училищата да потикнат и избуят отровните цветя на изброените пороци.За това на когото не му изнася, има частни училища и частно обучение.
12 Септември 2009 11:45
"Тези хора са скъсали със семантиката на понятието учител (не само на думата)"
"Минитстерството що не направи персонални атестации и да гинарита по фабрики и строителни площадки или да си ходят по селата да копаят"
важното е, че на тоя другар никой не мое да му направи атестация, щот семантиката му е персонално неатестируема
12 Септември 2009 12:18
Телефоните ще се оставят на бюрото на учителя в началото на всеки час. В повечето училища и сега има униформи/70 лв. за 1 кат/, обличат ги за седмица в началото на уч.год. и по празници.
12 Септември 2009 12:21
Мошенник : "Който от учителите не може да се справя с изискванията, да си потърси друга работа!

Назначавам фрезист на работа, не може да се справи с изработването на детайла, да го оставя ли, или да си потърся друг фрезист?"

Ако на фрезиста му зададеш куп противоречиви, неясни , неточни и субективни критерии по които да изработва детайли дали според теб ще издухаш конкуренцията с качество или ще започнеш да произвеждаш продукти които няма да можеш да продадеш и в България? За което, естествено, ще обвиниш работника си, за да подкрепиш самочувствието си на велик мениджър.
============
Основният проблем е, че нормите за приличен външен вид често твърде субективно се тълкуват и мненията за приличието драстично се различават. Другият проблем е, че родителите, особено на по-големите ученици, е трудно да ги накараш да се заинтересуват какво се случва в училище, много от тях и на родителски срещи не ходят, камо ли да се опитваш да им ангажираш вниманието с неприличното облекло на отрочетата им. Най-много да почнат здраво да злобеят защо тъпите даскали отново им отнемат от ценното време посветено на сериали, чалга канали и другарите по маса, вместто да започнат да си изкарват заплатите, като им прелеят съдържанието на учебниците в главите и ги възпитават строго "да слушат " /особено родителите си, които не са мързвеливи като тъпите даскали /.
А и къде остават тези родители, които, с хипертрофираното си желание да направят децата си известни( а чрез тях и те самите), по всякакъв начин поощряват стриптийз нагласата в името на шоОто, което трябва да продължава докато свят светува... или докато свят ни се завие?
=======
12 Септември 2009 12:32
Да се инструктират учителите, по-често да използват тази мярка - гоненето с отсъствия.

Логично! И още по-логично следствие - наказание за учителя.
Защото за един ученик школото /чрез директора/ получава пари. Две учителски месечни заплати за годината. Тоест, разсърдените родители, отвели отрочето си другаде, оставят училището без така нужните средства.
От там - следствие: слаба дисциплина, нехайни ученици, нагли родители.
Съответно - в училище, където не се налага дисциплината, има много ученици.
Какво се лъжем - днешните деца /обобщавам, но.../ не щат да НАУЧАТ нещо, а да минава времето. Родителите са ги оставили /изпратили/ на държавен гардероб и хич не щат да знаят какво прави там отрочето.
Директорът иска още и още средства - демек, още ученици.
Поради което учителите са априори виновни: за лошата дисциплина, за напускащи мърлячи, за липса на ученици.
Днес децата се насочват в две посоки - след седми клас към рекламираните /елитни / училища, след осми - където е по-леко и ги прелъгват, че ще получат професия.
Така се учи 4 години за шофьор, толкова за сервитьор и т.н. Училища за олигофрени, когато една книжка се взема за месец. А малките сервитьори се пускат на работа след минутен иснтруктаж.
Тъй че - скептик съм! Никакво подобряване на дисциплината няма да има, докато самото общество не си промени манталитета, а държавата не регулира законите в полза на образованието - не на финансирането, параванните отчети, алармаджийските постановки.
12 Септември 2009 12:36

Драги съфорумци.
Преди около седмица или две, полицията направи праверки в нощните заведения и откри доста непълнолетни в тах къде 03.00 часа.
....
Въпроси:
1.Училището ли е виновно за тяхното присъствие там?
2.Ако родителите не могат да си контролират децата, защо мислите че училището може да свърши това?
3.Защо всички си мислят, че учителите трябва да мотивират децата им да учат?
4.Защо родителите се надяват училището да им възпита отрочетата?
12 Септември 2009 12:51
"В моето училище има 1905 ученици, а на смяна има по 42 паралелки. Ако от всеки клас заради неприлично облекло изгоня по един, какво да ги правя тези 42 деца?", чуди се директорът на 18-о СОУ в София Виолета Стойчева.

Ще метат двора на училището или ще мият прозорци. През чистия прозорец се вижда по-добре какво пише на дъската, ако някой го интересува въобще това.

Съжалявам за грубата намеса, ама това си е жив проблем, за чието решение трябва да помагат и родителите. Ако мама и татко нямат нужния авторитет пред отрочето си, как учителите да имат такъв пред учениците си?
12 Септември 2009 13:17
donmichele, мъжете учители не ходят с минижупи и деколтета, за сметка на това са по къси гащи и тениски. Колегите тук ходят само с костюми или панталон и риза, вратовръзката е задължителна!
dobadoba, външният вид, особено при деца в пуберитета е много важен. Да, училището е място да се учи. И именно, за да се създаде максимално благоприятната среда децата да се фокусират върху ученето, се обръща внимание на това, облеклото, прическите и пр, да са скромни. А не 16 годишната ти дъщеря, цяла вечер да се чуди, кое точно тоалетче да си сложи, за да впечатли младежа от втората редица, на последния чин. Защото, ако избора й се свежда до черен панталон, бяла ризка, черни обувки и черен панталон, черна ризка, черни обувки, вместо да прахоса три часа във връткане пред огледалото, ще си напише домашните.
12 Септември 2009 13:24
чудя се, на дебилните разсъждения до тук ...
КЪДЕ има ДЪРЖАВНОСТ и ПРАВИЛА в България, че искате да се прилагат правила в училищата??? Къде в тази страна важат законите, че искате от учители и директори, да се разпореждат кое е правилно и кое не?
Училищата са гета в които никой не се съобразява с директора и учителя. Келешите не ходят в час, какво остава някой да следи как НЕ влиза в училище?
Какво, ще изгониш циганче, за неуставно облекло и после министърката или чиновник от МОН ще дойде да спасява директора от катуна ли? Или от бащата мутра? Или майката простакеса?
Изключване от училище? Може, ама делигираните бюджети се хранят от бройката и ако спазваме буквата от правилника изгоним половин училище, трябва след тях да си тръгне и учителя с директора.
12 Септември 2009 13:49
Безспорен факт е, че в Постановление №162 от 30 юни 2009г за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на закона за напродната просвета е допуснат следния текст: Чл. 139 се изменя така:
(5) При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и в правилника за дейността на училището, освен наказанията по ал.1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението.
Неизпълнимо наказание, защото в стария правилник няма степени на поведение, т.е. няма какво да се намалява. Очевидно това е недоглеждане и хората са прави.
Що се отнася до облеклото - при наличие на униформа, нещата са ясни. По-сложно е при липса на такава. За такъв случай е казано:
т.3 на чл. 135. Ученикът е длъжен да се явява в училище с облекло и във вид, които съответстват на положението му на ученик и на добрите нрави.
А след това в ал. 2: В правилника за дейността на училището се описват всички елементи на униформеното облекло (това - ясно), както и конкретните изисквания по ал.1, т.3. Сл., трябва да се опишат "конкретните изисквания за вид, съответстващ на ученик и на добрите нрави." И ето тук вече започва абсурдът. Някои започват да определят дължината на полата и блузката, което означава - учителите с линийки да вървят и да мерят. Което не изключва, че дрехите може да са в мярката и добрите нрави пак да се нарушат (ей сега ми дадоха примерче: изписват цинизми върху блузите си ) Ако някой иска да се изгаври с подобни постановки, ще го направи и наказанието може да се оспори.
Проблемът е с понятието "добрите нрави". И тъй като в правото знаят за какво точно става дума, трябваше в онзи, горния документ да го определят. Учителите са свикнали конкретно да им разпишеш права и задължения и ... да изпълняват. И междувпрочем, не е необходимо правилникът да става списъчен състав на дрехи и аксесоари.
12 Септември 2009 14:37
Директорите негодуват... Ами какво да правят друго - вълна ли да чепкат? Достатъчно им напълниха гушите с пари и права!!! Като не иската да работят - да си ходят!!!
12 Септември 2009 14:39
Добрият ученик се отличава със скромност и послушание - това е общо място във всички текстове по въпроса в светите книги -религиозни и светски. Моделът на поведение възпитаван в бг-училището акцентира върху точно обратните ценности - остатък от романтизма на националното възраждане. Днес скромността е допълнително заклеймена и от духа на комерс и слободия. Така че трудна работа е да налагаш смислени правила в сбъркана в основите си система. Все едно да въртиш волана наляво и да искаш колата да завие надясно.
Преди време Дертлиев беше казал, че България трябва да се гордее с богомилите. Тоест държавата да се гордее с такива, дето викат, че държавата и целият свят са творение на сатаната и потънали в блуд. Горе долу точно същото безумие съществува в образователната система у нас. Не е чудно, че общественият авторитет на просветата е без конкуренция най-нисък в цяла Европа, оттам и жалките заплати в училище и оттам пък все по-лошите резултати на учениците.
Като добавите и 60 години див комунизъм, нещата стават съвсе лоши. Но тъй като в децата винаги има живот и винаги ще има учители обичащи децата и знанието, дори у наше село нема да могат да загробят Училището.
12 Септември 2009 16:04
malinas,
нека е културно и учтиво прекъсване, с вдигане на ръка и даване на думата.
Ами когато учителят е некадърен и мързелив и преподава през пръсти, просто защото няма друг да чака за мястото му? Ще го чакаш да мърмори глупости и/или неразбираеми обяснения и накрая, на практика, ще трябва да го питаш да повтори урока ли?
Естествено ще вдигнеш ръка за да поискаш да схванеш някакво обяснение или термин, които обясневат после същността на урока. И след няколко такива прекъсвания вее си развалил дисциплината в класа.
.
За втория ти пост:
Смесваш нещата. Моите дъщери не са хващани в 03.00 в заведения (щото не сме ги пускали, не заради друго), завършиха с отличие хубави гимназии, влязоха в добри университети, едната вече се реализира в чужбина и то на престижна позиция. Обаче обикновено са ходили с дънки на училище. И с къси поли. И с пиърсинги на пъпа, които после сами си махнаха. И с папагалско оцветени прически, които след време сами замениха с прилично прибрани коси. С една дума си изживяха модните залитания, включително и в клас, но това не им попречи след като спазваха основното исикване в у-ще - да учат и да се готвят сериозно.
Накарайте децата това да правят в у-ще, пък нека гимназистките си показват бедрата и пазвите, естетически това са добри гледки.
12 Септември 2009 16:17
Хм! Странно, но днес съм почти съгласен с Щерна...
12 Септември 2009 16:28
Защо всички забравят, че училището е като цялото ни общество. Обществото ни не е в ред, съответно училището няма начин да бъде в ред. Всичко е преливане от пусто в празно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД