162% е засега ръстът на средствата, които здравната каса ще плати за лечение на българи в Европа, обяви директорът на НЗОК Румяна Тодорова. През цялата 2008 г. касата е платила 235 000 лв. за лечение навън, а само до 31 юли 2009 г. сумата е нараснала до 617 000 лв., а до края на годината ще е още по-голяма.
По закон здравната каса е длъжна да поеме терапията на наши граждани в Европа, ако в България такава не може да им се осигури. Най-често се плаща за специални, индивидуални стави, за лечение на очни и вродени заболявания, обясни Тодорова. Освен това касата плаща и за спешна и неотложна помощ в ЕС на българи, осигурени у нас. Това става с т.нар. европейска здравна карта.
Според Тодорова ръстът на тези плащания е един от рисковете за бюджета на касата. Другата опасност е лекарственият списък, който не беше съобразен с разходите на НЗОК и влезе в сила от 1 юни. Той отмени листите на чакащи за скъпи препарати за хепатит, множествена склероза и др. и увеличи процентите, които касата поема вместо пациентите за много от масовите медикаменти. Към момента няма отчетен преразход, но не се знае какви заявки ще има от аптеките до края на годината. По данни на районните каси чаканите месечни отчети навсякъде са за двойно повече пари от досегашните плащания, обясни шефът на управата на касата Евгени Душков. Третият риск за бюджета традиционно са болниците, които стават все повече и повече.
Тази година и събираемостта на вноските е по-ниска. Очаква се в касата да влязат 125 млн. лв. по-малко от общо предвидените 2.4 млрд. лв. 400 млн. лв. обаче са за големия резерв в БНБ и не са в текущите разходи на касата, т.е. по-ниската събираемост няма да се отрази на плащанията за лечение и медикаменти, а ще доведе до трупане на по-малък резерв. Заради всички тези тенденции обаче бюджетът за 2010 г. ще бъде по-рисков, смята Тодорова.
ГЛЕДНА ТОЧКА
Според депутата от ГЕРБ доц. Грета Алексиева пък бюджетът на касата се товари заради повечето неосигурени. "Тъй като нямат вноски, те чакат до последно и влизат за лечение като спешни пациенти. Аз съм очен лекар и мога да ви кажа, че има хора, на които очила се изписват по спешност", поясни тя. По закон касата обаче не плаща лечението на неосигурените, независимо дали е спешно или не.
|
|