Русия, Иран и Северна Корея решиха да намалят напрежението в отношенията със САЩ, след като Вашингтон заяви, че се отказва от изграждането на противоракетен щит (ПРО) в Чехия и Полша, съобщиха световните медии.
Москва съобщи, че се отказва от своя проект да разположи ракети "Искандер" в анклава Калининград, съобщи дипломатически източник, цитиран от Интерфакс. "Мерките, взети в отговор на проекта за ПРО, ще бъдат замразени и може би дори напълно отменени", посочи той. Руският премиер Владимир Путин приветства като "правилно и смело" решението на САЩ да се откажат от проекта си, който беше остро критикуван от Русия. Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Техеран няма нужда от ядрени оръжия, но в интервю за телевизия Ен Би Си допълни, че страната му няма да се откаже от използването на мирния атом "само за да успокои Запада". "Смятаме, че ядрените оръжия принадлежат на миналото и на миналото поколение. Не виждаме никаква потребност от такива оръжия", каза Ахмадинеджад. Севернокорейският ръководител Ким Чен Ир пък заяви пред китайски пратеник, че "иска да разреши" въпроса с ядрената програма на своята страна чрез двустранни и многостранни разговори, предаде агенция Синхуа. По време на среща с Дай Бинго, пратеник на китайския президент Ху Цзинтао, Ким Чен Ир посочил, че КНДР следва решително линията на ядрено разоръжаване, поема ангажимент да пази мира и стабилността на полуострова и желае да разреши проблема чрез двустранни и многостранни разговори. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен посочи конкретно, че е дошъл моментът САЩ, НАТО и Русия да свържат своите противоракетни системи. "Мисля, че НАТО и Русия могат да направят старт в това отношение", заяви Расмусен в реч, произнесена в Брюксел.
Републиканците в САЩ посрещнаха с негодувание решението на президента Барак Обама за коригиране на плановете за разгръщане на ПРО в Европа, предаде РИА Новости. Решението предизвиква "захлаждане" на полско-американските отношения, коментират полските медии, а някои таблоиди споменават дори за "предателство", предаде АФП. Руски и западни експерти смятат, че САЩ могат да разположат свои ракети прехващачи и радари в Израел, Азербайджан, Гърция или Турция. Бившият началник на руските ракетни войски със стратегическо предназначение Виктор Есин не изключва новият по съвършен зенитно-ракетен комплекс THAAD да бъде разгърнат в България и Румъния, пише в."Независимая газета".