"Патриоти сме на две ракии", вика Росен Петров в "Стандарт".
В опровержение на тази констатация прелитащият на чисто трезва глава, душа даващ за националните свободи или смърт, хвана, та се зачете трепетно в Манифеста на Фердинанд, с който преди 101 години се обявява Независимостта на България.
Колко красиво звучат например следните думи на фона на актуалния психо-политически пейзаж: "...Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят". В същото неразривно единство съществуват днес мислите и чувствата на българския народ и неговия Водач (не държавния глава) - тия дни вестниците писаха, че правителството има 90 % обществено одобрение!
Но и независимостта като всяко нещо е относителна.
Пример - от изригването на вулкана Демокрация до днес България е в едни лавиращи отношения с МВФ - като независим субект, разбира се. Но можеш ли да си независим, като висиш едни пари? Симеон Дянков го подозираха, че е твърде емоционално обвързан с предишната си месторабота (Световната банка), ама ето, че "Монитор" го цитира: "Няма да искаме заем от МВФ". Последното е разтълкувано от коментатор на "Труд" така: "...днес май не зависим само от Международния валутен фонд. Нямаме нужда от парите му. Засега". По правилото за сверяване на информацията с повече независими източници четем и "24 часа". Там откриваме пряк цитат от С. Дян., в който вече се долавя определен нюанс: "В момента не ни е интересно да си говорим с МВФ. Тяхната помощ ще ни трябва, АКО СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА ВЪРВИ ЗЛЕ И ДОГОДИНА". А догодина май не се очаква аминът на кризата.
Не е за пренебрегване и фактът, че независимостта сама по себе е почти нищо. Историкът Пантев припомня пред "Труд": "Решенията за влизането ни в Първата световна война и присъединяването ни към Тристранния пакт са взети независимо, а се оказаха дълбоко погрешни"...
Ако ли пък някой се поинтересува: от къв зор заглавието е на английсики? Ей тъй, на - интелектуална независимост и космополитизъм!
>>><<<
Че кво му е на заглавието на братски християнски език..?