Озеленяване на все по-обезлесената столица в следващите 20 години предвижда проектът за изменение на Общия устройствен план на София, който в момента се разглежда по общинските комисии.
Изграждане на нов голям градски парк с площ над 300 хил. хектара в североизточната част на града предвижда планът. Паркът ще бъде изграден на мястото на зона, която преди се е ползвала за складове и ще обслужва кварталите "Хаджи Димитър", "Левски В" и "Левски Г", обясни архитект Веляна Найденова от екипа, съставил плана. Населението в тези квартали се увеличи значително през последните години, а там няма достатъчно зелени площи, аргументират се архитектите.
Големи градски паркове трябва да се изградят и около всички квартали в столицата, предвижда структурата на зелената система в столицата, която е част от Общия устройствен план. "Тази система се залага всеки път от 40 години насам в плана, но заради реституираните имоти в тези зони досега тя не можеше да се осъществи", обясни Найденова. Архитектите обаче се надяват този път идеята да се реализира и общината да успее да осигури територии за зелени площи. "Един от начините е да се привлекат самите собственици да инвестират в зоните, за да запазим функциите им", смята Найденова. Тя даде пример реституиран имот в Южния парк. Общината е постигнала споразумение със собственика да инвестира така, че в рамките на частната собственост да бъдат запазени функциите на парка.
Така, ако се изпълни намерението на общината, най-късно до 2030 г. софиянци ще се радват на Източен парк между кварталите "Младост" и "Студентски град", Северен парк, който ще обслужва "Връбница" и "Надежда". Другите големи квартали "Люлин" и "Овча купел" пък ще се свързват със Западния парк.
Промяна във функциите на 26 производствени зони в централната част на столицата е другият основен приоритет на новия устройствен план. Сред тях са районите "Средец", "Захарна фабрика", "Хладилника", "Орион". Предвижда се производството от тези зони да се изнесе към периферията на града, а районите да станат търговски и жилищни, обясни архитект Яни Вълканов. Той допълни, че собствениците вече сами се изтеглят в периферията, защото там има достатъчно зелени зони, където земята е по-евтина.
КРЕМИКОВЦИ
Новият устройствен план предвижда в бъдеще на територията на комбината "Кремиковци" да могат да се строят високи сгради. Целта е там да може да се развива и друг бизнес освен промишленост, както е регламентирано в сега действащия план на София. Бъдещите инвеститори обаче ще са длъжни сами да финансират изграждане на съпътстваща инфраструктура. Не е изключена възможността на мястото на комбината да се изгради парк за високотехнологично производство, каквато идея преди няколко месеца лансира и и.д. кметът на София Минко Герджиков.