:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,272
Активни 488
Страници 24,682
За един ден 1,302,066

Полицейският протест взриви мира между МВР и съда

Магистратите се ядосаха, че униформените се опитват да влияят върху присъдите
20 дни след като държавата обяви пълна мобилизация за преодоляване на всички критики на Брюксел в битката с корупцията и престъпността, полицейските протести забиха клин между изпълнителната и съдебната власт. Вътрешното ведомство си навлече гнева на магистратите с неделния протест срещу тежките присъди за полицаи за побой и убийство на арестанти.



С остра декларация Съюзът на съдиите в България напомни на органите на МВР, че те нямат свободата на останалите граждани да критикуват и коментират съдебните актове. "Полицията предотвратява и разкрива престъпленията, но не раздава присъди и не ги изпълнява. Подобно съчетание на функции би довело до хаос и анархия и би ни върнало назад в едни твърде мрачни времена", пишат съдиите. Те сочат, че във всяка правова държава съдебните актове са коректив за дейността на полицията, а обратното е полицейски произвол.

"Както полицията, така и съдът сме длъжници на обществото, което страда от острото усещане за несигурност и несправедливост. И както съдиите, така и полицаите сме длъжни да насочим критичните си погледи първо към недостатъците в собствената си работа. Прехвърлянето на отговорността от една институция на друга не е в полза на българските граждани, каквито сме и ние", пише още в декларацията.

Онзи ден полицаите не само поискаха по-тежки наказания за посегателства над тях, но и се обявиха против тенденцията съдилищата да налагат максимално сурови санкции срещу полицаи. На протеста бе издигнат и плакат "Темида е сляпа! Вижда само парите".

Служителите на МВР се разбунтуваха, след като на две инстанции военният съд реши да прати в затвора за общо 82 години петимата антимафиоти, обвинени в убийството на Ангел Димитров-Чората, а на Александър Александров от столичното Девето РПУ бе наложена 3-годишна ефективна присъда за насилие над свидетел. Делото за Чората тепърва ще се решава на последна инстанция.

"Не можем да допуснем да съществуват каквито и да е било очаквания, че е възможно чрез подписки и протести да се въздейства върху изхода на съдебни процеси, чието приключване предстои", пише още в декларацията на ССБ.

Магистратите отново изразяват притеснение от изключително опасната тенденцията за подкопаване на авторитета на съда, която се поддържа и развива "тъкмо от представители на ръководни постове в МВР". Един от запомнящите се сблъсъци между съдебната и изпълнителна власт бе по времето, когато премиерът Бойко Борисов бе главен секретар на МВР и произнесе репликата: "Ние ги хващаме, те ги пускат". Сега премиерът Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов заявиха, че обвинените за смъртта на Чората не трябва да влизат в затвора. Премиерът определи и като "категорично невинен" и Александров. Преди дни Борисов отсече, че е "неписано правило в света, който пипне полицай, двойно да му се връща във всяко едно отношение". Той даде указания в МВР да подготвят промени в НК за по-тежки наказания за посегателство над полицаи. Но и призна, че когато полицай извърши престъпление по служба, неговото наказание трябва да е по-тежко, отколкото на обикновения гражданин.

Магистратите напомнят, че държавата вече е предвидила засилена защита на полицаите. За убийство се предвижда наказание от 15 до 20 години и доживотен затвор, но ако жертвата е служител на МВР, присъдата е от 20 до 30 години или доживотен затвор. За лека телесна повреда на полицай санкцията е от 1 до 5 година, а при посегателство над редови гражданин наказанието е до 2 години.
9
2574
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
29 Септември 2009 14:18
Е най-сетне!
29 Септември 2009 14:34
Много е трудно да се прецени-кой повече не си върши работата и къде корупцията е над всичко…При полицията ли, при съдиите ли или при прокурорите….Полицаите се страхуват от тумба /група10-15/ цигани, а убиват от бой закопчани с белезници арестанти….Съдиите дават за два аналогични случая страхотно противоположни присъди…Пример-пияния световен шампион-убиец на два живота….Или пък прокурорите-некадърни да направят свястно обвинение за даден престъпник…И тия виновници са страшно курназ, макар че направиха държавата ни за смях в цял свят..НЕЗАВИСИМИ???....
29 Септември 2009 14:50
На полицая е дадена власт и оръжие за защита на обществото и реда, не за лично ползване. Затова полицаят, който злоупотребява с даденото му доверие, власт и оръжие трябва да понесе двойно по-тежко наказание. Това на полицаите трябва да им е обяснено още преди започване на работа, за да си вземат решението дали да стават или не полицаи.
29 Септември 2009 16:09
С остра декларация Съюзът на съдиите в България напомни на органите на МВР, че те нямат свободата на останалите граждани да критикуват и коментират съдебните актове

А кой твърдеше, че съдебните актове не се обсъждат, а се изпълняват?
29 Септември 2009 16:39
...Те сочат, че във всяка правова държава съдебните актове са коректив за дейността на полицията, а обратното е полицейски произвол...

Е, и...Какво ни топли нас от какъв тип ще е произволът - дали полицейски или съдийски...Изглежда е останало само едно лечение: Бой по главата - да не се разваля кожата - до като падне тялото...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
29 Септември 2009 18:54
Всичко зависи от "мат'риала". Мафията има интерес от некадърна/подкупна полиция/съд. Ако "горните етажи" имат интерес - може да се въведе ред и със съществуващите закони. Въпрос на политическа воля. Друг е въпросът с престижа на институциите. При нас те са умишлено омаскарени. Затова и хората които работят там ( на основни и средни нива ) са между чука и наковалнята... Медиите вместо да помагат-раздухват проблемите като "скандали" за да им върви тиража. Какво заглавие само - "взриви мира"...
29 Септември 2009 19:27
Магистратите изразили притеснение от изключително опасната тенденция за подкопаване на авторитета на съда.
Няма да се плашите, опасност няма, защото може да се подкопае само нещо, което го има.
29 Септември 2009 19:27
Лафчето "Аз ги фатам - Те ги пущат" да не би да е мое?
29 Септември 2009 23:11
Е, тука полицаите се изложиха, нека се видят сами - полицаят дето разстреля момичето при Сливен - условна, дрогата Кьосев - минимална или условна, ама не лежа нищо, стрлците в Пазарджик - глоба и условна, онези от "задушаващия бъс" - понижение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД