Държавата ще се опита да увеличи събираемостта на здравни вноски с по-високи санкции за некоректните платци. Една от мерките е от догодина хората без осигуровки да влизат отново в системата не само като си внесат дължимия данък здраве, но и като платят глоба от 3 наказателни вноски, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ). В противен случай те няма да имат право на медицинска помощ, платена от здравната каса.
Това са промените в Закона за здравното осигуряване, които ще бъдат внесени от депутати от ГЕРБ в парламента в понеделник.
Според статистиката на НАП около 1 млн. българи не си плащат осигуровките. От МЗ са изчислили, че от 800 000 неосигурени годишно в бюджета на здравната каса не влизат 1 млрд. лв. Тази година в касата трябва да постъпят 2.4 млрд. лв. от вноски, но се очаква приходите да са със 125 млн. лв. по-малко заради кризата.
В момента законът не предвижда наказателни вноски. Мярката касае основно самоосигуряващи се. Повечето от хората, които се осигуряват сами, внасят 8% върху минималния осигурителен доход. От догодина той се увеличава сериозно - от 260 лв. на 420 лв., т.е. освен дължимите осигуровки от по 33 лв. месечно те ще трябва да платят и 100 лв. като наказание, че не са се осигурявали.
Здравното министерство предлага да се променят и условията, при които се губят осигурителни права. "От 2010 г. няма да получават безплатно медицинско обслужване онези, които не са платили три вноски през последните 36 месеца, а не както беше досега - през последните 15 месеца", обяви зам. здравният министър Любомир Гайдов. За ново включване в системата ще трябва да се платят липсващите осигуровки за последните 3 години. Правилото ще важи и за завръщащите се от чужбина. Само за тях обаче ще има възможност за разсрочено плащане.
МЗ не се е отказало и от поправката, според която работодатели и самоосигуряващи се, които дължат осигуровки, няма да могат да напускат страната. Според здравния министър Божидар Нанев мярката трябва да се прилага при 6 пропуснати месеца в осигуряването. В момента държавата не пуска извън граница поданиците си, които дължат данъци за над 5000 лв.
Освен това самоосигуряващите се ще са длъжни всеки месец да декларират пред НАП, че са платили здравната си вноска. В момента това не е задължително. Друго предложение е в Закона за здравното осигуряване да се запише, че едноличните търговци и неправителствените организации осигуряват здравно наетите от тях служители. В момента те не са длъжни.
Сред другите промени, които обмисля министерството, е създаване на агенция за одит. "Това звено ще проверява болниците за некачествени медицински услуги и дали има на публично място списък с услугите, които се заплащат от пациентите, и цената им. И ще налага глоби, които трябва да се регламентират в закона. Агенцията няма да е към НЗОК, която ще продължава да прави проверки за неправомерно изхарчени пари и да си ги търси", обясни Любомир Гайдов.
Съобщението, че промените влизат в парламента още в понеделник, ядоса синдикатите. "Не може толкова важен закон да не мине през Националния съвет за тристранно сътрудничество. Ако това не стане, ще отиде директно във Върховния административен съд", заплаши шефът на КНСБ Желязко Христов.
Правилото ще важи и за завръщащите се от чужбина. Само за тях обаче ще има възможност за разсрочено плащане.
Опаа, нали се разбрахме с вас за тия вноски? К'во стана сега, пак ли ги дължим?