:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,251
Активни 603
Страници 13,816
За един ден 1,302,066

Санкциите срещу неизрядни работодатели ще бъдат смекчени

Инспекцията по труда предлага увеличаване на възнагражденията за извънреден труд
Главна инспекция по труда (ГИТ) преразглежда наказателната си политика към неизрядните работодатели. Експертите на ГИТ са подготвили промени в Кодекса на труда, с които се въвежда долна граница на глобите за тежки нарушения. Те се мотивират с кризата и тежкото финансовото състояние в някои отрасли.

В края на миналата година размерът на наказанията беше вдигнат между 4 и 10 пъти. Бяха въведени глоби от 10 000 лв. до 15 000 лв., а в някои случаи и до 30 000 лв., без да се отчете ефектът от кризата. Санкцията за наемане на работник без трудов договор скочи 10 пъти - на 15 000 лева.

Сега подобни наказания могат да доведат буквално до закриване фирми, тъй като работодателят трябва да плати 30 000 лв. за двама работници без трудов договор, независимо колко е голяма фирмата. От ГИТ искат долната граница да падне съответно на 1000 лв. и 1500 лв. и да се прилага диференцирано според капацитета и финансовите резултати на фирмите. Затова пък глобите за маловажни нарушения да се вдигнат от 50 лв. до 100 лв. и от 100 лв. до 300 лв. Инспекцията по труда не предоставя статистика дали има фалирали работодатели в резултат на солените глоби, които бяха налагани от януари досега.

Експертната група има и други предложения за изменения на Кодекса на труда, които ще бъдат разгледани в социалното министерство. Едно от тях е надницата за всички видове извънреден труд да се увеличи с 25%. Предложението е през работните дни допълнителното възнаграждение да не е по-малко от 75% (сега то е 50%). През почивните да се плаща не по-малко от двойна надница. А на официални празници трудът, за който сега се взимат 100% отгоре, да струва поне 125%.

Според вносителите това не само ще е по-справедливо възнаграждение за работещите, но финансовата тежест ще има възпиращ ефект върху бизнесмените, които карат служителите си да работят извънредно.

Експертите предлагат и когато при проверки на ГИТ работниците декларират по-високо възнаграждение от записаното в трудовите им договори, инспекторите да имат право да обявят декларираното за действително. Според чл. 404 ал. 1 т. 8 от КТ по-високата сума можеше да се коригира само във ведомостта за заплата за месеца на проверката, а в трудовия договор остава същата.

Сега за да се гарантира, че нарушението няма да се повтори, от ГИТ предлагат да се създаде нова принудителна административна мярка. Идеята е тя да даде право на контролния орган да обявява с постановление съществуването на действително заплатеното възнаграждение от момента на установяването му занапред. Въз основа на това инспекторите да правят предписание работодателят да предложи на служителя сключване на допълнително споразумение с реалното трудово възнаграждение. А ако не се сключи анекс, да го замести постановлението, като се приема възнаграждението, установено в него. То ще може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред административния съд.
14
2398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Октомври 2009 08:11
Аз пък предлагам некоректните работодатели да бъдат награждавани. Заради кризата.
05 Октомври 2009 08:19
Според вносителите това не само ще е по-справедливо възнаграждение за работещите, но финансовата тежест ще има възпиращ ефект върху бизнесмените, които карат служителите си да работят извънредно.


това може да е справедливо, само ако "бизнесмените" имат намерение да плащат извънредния труд. обичайна практика е такъв да не се плаща -- "ако не ти харесва, свободен си да си ходиш. навън чакат други без работа" е най-често използвания аргумент в такива случаи.
05 Октомври 2009 08:57
От друга страна за неплатени здравни вноски ще има глоба и плащане N-години назад, като за длъжници ще се считат и пребивавалите в чужбина и съответно осигурявали се там.
05 Октомври 2009 09:18
Пълна хаотичност на подходи. И как ще разберат каква е истинската заплата ? Работника ще каже ? Или ще правят разследване ? И кой ще им свидетелства ?
-
Знаете ли какво ще стане, ако работник и работодател се скарат и работникът е пред уволнение реши да си измисля, заради по-високите обезщетения за безработица ?
Междувпрочем, това ще са единствените реални случаи на горното.
05 Октомври 2009 09:19
Глобите бяха въведени преди изборите, с цел напълване на предизборната каса на тройната коалция. Естествено, че нито един работодател не беше глобен. Единствено трябваше да направи партийно дарение спроед "материалния интерес на глобата", който беше завишен точно с тази цел.
05 Октомври 2009 10:10
"Тези идеи...са малоумни!"
(избрани изрази от творчеството на С.Дянков)
05 Октомври 2009 12:05
Че кой ли пък плаща извънреден труд като извънреден? Колкото пъти ми се е налагало през годините да вися Събота, Неделя, национални празници - после са ми плащали "бонус", който си е нормална дневна надница. Та значи за работодателите "грижа", а за бачкаторите "дръвце"? За здравните осигуровки ще ми искат 3 години, а на тия боклуци ще им пускат гювеч? Щото БГ работодателят на 80% е КРЕТЕН.
05 Октомври 2009 12:22
Щото БГ работодателят на 80% е КРЕТЕН.


а кво да кажем за тия, дето бачкат за него?
05 Октомври 2009 12:32
Експертите предлагат и когато при проверки на ГИТ работниците декларират по-високо възнаграждение от записаното в трудовите им договори, инспекторите да имат право да обявят декларираното за действително.

Това е глупаво. И вредно. Трябва други начини да търсят за ограничаване плащането под масата, и едно от нещата е ограничаването на черния оборот. Няма черен оборот - няма плащане под масата.
Иначе само проблеми без реален ефект. Увеличаване на заплати чрез деклариране...
05 Октомври 2009 15:20
Simo, бачкат бачкат, ама накрая си вдигат крушите. Рано или късно.
05 Октомври 2009 17:34
ГЕРБ спечели изборите с парите на едрите капиталисти. Цялостната политика на управляващите обслужва САМО интересите на едрия капитал.Логично е.Няма и не може да има и в бъдеще изненади.
05 Октомври 2009 19:06
Какъв анекс бе, другари, като реални договори няма.
05 Октомври 2009 20:46
В края на миналата година размерът на наказанията беше вдигнат между 4 и 10 пъти. Бяха въведени глоби от 10 000 лв. до 15 000 лв., а в някои случаи и до 30 000 лв., без да се отчете ефектът от кризата.
ПО-ГОЛЯМА ПРОСТОТИЯ не бех чувал през последните години. Каква е връзката на финансовата криза с НЕиздрядноста на одтелни фирми? Каква е връзката между СПАЗВАНЕТО на закона и наличието на финансова криза? По същата логика може да се намалят наказанията за убииства, щото не е отчетен ефектът от емиграцията!
05 Октомври 2009 20:52
Сега подобни наказания могат да доведат буквално до закриване фирми, тъй като работодателят трябва да плати 30 000 лв. за двама работници без трудов договор, независимо колко е голяма фирмата.

АМИ тогава да си помисли работотателя, дали да си рискува фирмата заради двама работници без трудови договори!
По същата логика може да се намалят наказанията за убииства до 6 месеца, тъй като "...Сега подобни наказания могат да доведат буквално до..." разваляне на семейството на убиеца и до бягството на от жена му!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД