:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,255
Активни 703
Страници 15,820
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Държавата плаща издръжка на деца вместо некоректен родител

Красимир Добрев
Разведена съм от няколко години. Бившият ми съпруг беше осъден да плаща издръжка на двете ни малки деца. Много пъти бавеше парите, но след заплахи със съд и прокуратура все пак ги даваше. От месеци обаче изчезна и не плаща изобщо. Какво може да се направи? И вярно ли е, че мога да искам държавата да плаща вместо него, а пък тя от своя страна да си ги търси?



Магда П., София





Подобни случаи за съжаление изобщо не са изключения. При тях недобросъвестни родители не изпълняват съдебните решения, не плащат издръжка, крият се и дори изчезват зад граница. Има много варианти, с които да се накара човек да плаща. Предвиден е дори текст в Наказателния кодекс. Докато обаче се задвижи цялата държавна машина и се намери човекът, който не плаща, минава много време. А детето живее и има нужда да се храни, да учи.

Затова още преди 30 години българското законодателство предвиди възможност за плащане от страна на общините на издръжки, които родители дължат по съдебни решения. През 2002 г. бе приета специална Наредба за реда за изплащане от държавата на присъдена издръжка. Само преди дни в "Държавен вестник" - бр. 77 от 2009 г., бе обнародвана изцяло нова наредба, която съответства на новия Семеен кодекс и е в сила от 1 октомври т.г. Нейното познаване може да помогне на много родители, които имат същите проблеми. И те да могат да се възползват от възможността да получават издръжката от държавата, което от своя страна става чрез общините. Важно е да се знае, че за нейното прилагане трябва да има образувано изпълнително дело срещу длъжника. Освен това той не трябва да плаща редовно издръжката. По смисъла на наредбата нередовно плащане има, когато по изпълнителното дело не постъпват суми за пълния размер на две или повече вноски. И това при положение, че е наложен запор върху трудово възнаграждение или друго вземане на длъжника.

Изплащаната от държавата чрез общините издръжка е за сметка на неизправния длъжник и е в размер, определен от съдебното решение. Тя обаче не може да е повече от определения максимален размер. Сега той е 80 лв. По закон съдът може да определя по-голям от установения размер. Той обаче не важи при плащаната от държавата издръжка.

Според наредбата съдебният изпълнител съставя констативен протокол, когато установи обстоятелствата по чл.152, ал.2 и 3. Това са случаите, в които длъжникът е с неизвестен адрес или е с известен адрес, но в държава, в която не може да се изпълни съдебното решение за издръжката. Прилага се и когато длъжникът излежава присъда.

След това родителят, при когото е детето с право на издръжка, прави писмено искане до общината по своя постоянен адрес. Това става чрез съдебния изпълнител, който е длъжен да изпрати документите в 10-дневен срок от постъпването на искането.

Издръжката се изплаща от общината ежемесечно, считано от 1-во число на месеца, следващ месеца, през който е образувано изпълнителното дело. Преди всяко плащане родителят, при когото е детето, е длъжен да подписва декларация, че за конкретния период от време не е получавал издръжка от длъжника. На всеки 6 месеца същият родител е длъжен да представя в общината и удостоверение от съдебния изпълнител, че е поискана проверка дали лицето не е открито, дали не е в България, или дали не е излязло от затвора. Ако това удостоверение не се представи, общината спира плащането на издръжката.

Ако длъжникът започне да плаща редовно или издръжката се събира редовно по принудителен ред, съдебният изпълнител е длъжен да уведоми общината за това и тя прекратява превеждането на сумите.

Законодателството изрично предвижда, че платената от държавата издръжка не освобождава неизправния длъжник. Той е длъжен да я възстанови заедно със законната лихва по бюджета на общината, изплатила издръжката.
8206
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД