:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,074
Активни 877
Страници 17,977
За един ден 1,302,066

Общините ще отказват услуги на хората с неплатени данъци

Единна информационна система ще уличава длъжниците в цялата страна
Правителството готви промени в Административно-процесуалния кодекс (АПК), с които общините ще получат право да отказват административни услуги при неплатени данъци и такси. Това съобщи финансовият зам.-министър Владислав Горанов на среща с кметове в Сандански.



В момента милиарди са натрупаните към общините дългове, а в същото време те губят съдебни дела, когато откажат услуги на неизрядни платци.

Готвената поправка в АПК има за цел да помогне на общините в събираемостта на дълговете по време на криза. За да стане възможно това обаче, трябва да заработи информационната система, чрез която ще могат да се правят справки дали съответният гражданин се е издължил. В момента трябва да се проверят десетина масива в големите общини, за да се установи истинското състояние.

Въвеждането на информационната система ще бъде ускорено, обеща зам.-министър Горанов. Тя вече се тества в четири общини - Марица, Асеновград, Варна и столичния район "Красно село". "До 15 ноември очакваме тестовете да приключат, 224 общини са заявили желание да ползват системата", допълни той. Системата е изготвена от "Информационно обслужване" и трябваше да е готова в средата на лятото.

"Като следващ етап планираме да свържем всички общини с един интерфейс на страницата на финансовото министерство, така че да се отказва услуга на всеки длъжник, където и да е в България", допълни зам.-министърът. Това означава, че ако не си платил данъците си в Силистра, може да ти бъде отказано издаване на скица в Пловдив например, обясниха кметове.

Министерството на финансите обмисля затягане на режима, при който се ползва отстъпка от 50% при плащане на данък сгради, ако жилището е основно. Отстъпката ще важи само за жилища, при които адресът на имота съвпада с постоянния, записан в личната карта. В момента няма такова изискване в закона. Според закона за основно се приема жилището, което задоволява основни нужди от дом.

Информационната система, която МФ ще въведе, ще помогне да се правят справки и кое е основното жилище на хората. Сега масово в различни общини се заявявали жилища на едно и също лице като основни и така се ползва многократно намаление с 50% на данък за недвижима собственост. Това ощетява общините.
35
3820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
13 Октомври 2009 02:56
ау
13 Октомври 2009 03:25
Ау най после се вземат мерки срещу авантажиите.Най правилно до две години неплатени данаци да се конфискува имота +лихва през това време.
13 Октомври 2009 05:11
Готов съм да си платя немедлено данъците, когато общината ремонтира улицата на която живея.За посладен път улицата е асфалтирана в чест на 40-годишнината от 9 септември.След като организирах и подписка преди 4 години спрях плащането на данъци на общината.Лоялността не може да бъде едностранна.
13 Октомври 2009 07:31
@анастаси сиров
Твоята улица е с дупки пък всички други улици, дето живеем плащащите данъци са оправени така ли ?. Ти с чии пари си представяш общината да асфалтира твоята улица - с мойте дето си плащам ли ?!?. В щатите ако го пробваш тоя номер до 6 месеца те изхвърлят на улицата.
Аман от цървули скапани - все се оправдават с нещо само и само да спестят някави мизерни суми. И после реват че в България било мръсно, било грозно. Ми откъде да дойдат пари - не може 1000 човека да си плащаме всички пък милион скапаняци само да искат и да реват че било лошо.
13 Октомври 2009 08:00
Скъпи ми М17,
прочетох написаното от теб любезно послание.Може би трябваше да уточня, че аз не живея в софия , а в една малка община където гласът ми се чува и кметът зависи от моят глас и от гласовете на моите приятели.Един вече си замина заради тази улица.Като гледам този ше е следващият.
А пък въпросът какво получаваме срещу парите си не е маловажен.
13 Октомври 2009 08:13
Готвената поправка в АПК има за цел да помогне на общините в събираемостта на дълговете по време на криза

WTF?! А когато няма криза? А идиотското изискване данък
сгради и такса смет да бъдат плащани на части и ако изпуснеш срока за плащане, се начисляват лихви?

В момента милиарди са натрупаните към общините дългове, а в същото време те губят съдебни дела, когато откажат услуги на неизрядни платци.

интересно, как е сметнато това число и какви точно данъци влизат в него. май пак цялата тази идея мирише
13 Октомври 2009 09:02
Анастасий, в колкото и малко община да живееш трябва да си плащаш данъците! Или само те интересува твоята улица! Защо не уважаваш мнението и възможностите на избрания кмет и съветниците с които работи? Като си толкова „организиран” в подписки защо не се кандидатира за кмет и защо не те предложиха съгражданите ти? Или само търсиш кусури!Все недоволен и мърморещ….Не си за в град, а само за балкански колиби, дето никой няма да ти пречи….Там за пътеки данъци не се плащат…
13 Октомври 2009 09:17
...в колкото и малко община да живееш трябва да си плащаш данъците!...

Факт, данъците трябва да се плащат - това е НАШЕ задължение. А улиците трябва да се ремонтират - то е задължение на ОБЩИНАТА!
С данъците плащаме за услугите, които общината извършва.
Хайде да видим улиците и да разберем защо плащаме данъци. Плащаш ли на водопроводчика, например, ако не си е СВЪРШИЛ работата? А, Хининчо?
13 Октомври 2009 09:28
Мнението ми -
Натиснете тук
А тук се завърта старият спор за яйцето и кокошката. Ако не плащаш - няма с какво да работят. Ако не работят - защо да им плащаш?
Но все от нейде трябва да се тръгне. Не е ли логично хем да си данъкоплатец, хем гражданин? Да даваш и да искаш полагащото се срещу даваното? Има един човек, дето ходи на всички сесии в София, пита, тормози общинарите. Само четох за него, не го познвам. Ама ако има още няколко...
13 Октомври 2009 09:34
Приветствам поведението на Анастаси. Докато човек не види, че нещо конкретно се прави от Общината за да се улесни животът и работата му трябва да се въздържа от плащане. Стига с тоя толеранс и надежди някога нещо да се случи! Аз като си плащам данъците може би си правя услуга?! Да и то не е в някакви обществени придобивки ами уж да не ме обвинят... Това ли е грижата за данъкоплатците. В цял свят или поне в страните на които се "опитваме" да приличаме с/у пари получаваш нещо, някаква обществена изгода. Каква е тук обществената изгода?! Плащаш данък за МПС (например), винетки... и въпреки това няма къде да паркираш, защото все ще си в синя зона, т.е за това че имаш кола плащаш минимум 3 пъти. В същото време при всичкия тоя организиран рекет се оказва, че "Паркинги и гаражи" са на загуба. Ей тва м17 ако може да ми го обесни как става?! Аз лично незнам в София да има или да се строи общински паркинг. Положението с автомобилите е само за пример, далеч не изчерпателен....[/img]
13 Октомври 2009 09:36
Не искам да ме наказват сто пъти за едно и също нещо - веднъж с лихви за просрочие, веднъж с отказ на услуги. И сега, ако не са ти платени данъците на имота не можеш да си вадиш скици, справки и т.н. От утре и боклука ли няма да ми изхвърлят докато текат лихвите? Или няма да оправят улицата? Или ще ми спрат тока и водата? Репресиите /във всяка своя форма/ не са довели до нищо добро. Няма да доведат и сега. Още повече, че обедняваме стремглаво, оставаме без работа и се съсредоточаваме единствено във физическото си оцеляване.
13 Октомври 2009 09:47
Аз пък съм напълно съгласен с анастаси сиров!
Какво се получава?
Че ние гражданите и данъкоплатци на тази страна пак предстои да бъдем прецакани(да не употребявам други изрази)! Защото пак ще съберат данъците и къде ще отидат парите?!?
Първо ще съберат парите, а после ... я получим съответните необходими услуги, я ... ще пием по една судена вода и най-тепегьозки ще ни съветват да забравим!
Защото през изминалите 20 години се "наслаждавахме" на: дупки по улицити, мръсни улици и градинки,
неизвозен боклук на всякъде, улични кучета(на глутници), сгради в окаяно състояние не ремонтирани с години, далавери с имоти и парцели публична собственост, липса на улични полицейски патрули които да респектират с присъствието си хулигани и мутри!

13 Октомври 2009 10:11
Аз гордо не съм регистрирал жилището си данъчно и ще ме хванат за ... . Продавачът ми го дерегистрира като остави в общината копие на нот. акт с който ми го продаде. От 4 г. никой от шибаната община не ме е потърсил за данъци. Е, аз ли да им се натискам при положение, че от 20 г. улицата до блока от 100 м. е черен път, а другите улици са мръсни и с огромни дупки. Не виждам защо трябва да плащам данък сгради за далаверите на общината или такса смет за Бугатито на Вълка. Ще се съдим до дупка. А предвижданата промяна в АПК е узаконяване на беззаконията на община и сметосъбираща мафия.
13 Октомври 2009 10:23
Да даваш и да искаш полагащото се срещу даваното? Има един човек, дето ходи на всички сесии в София, пита, тормози общинарите. Само четох за него, не го познвам. Ама ако има още няколко...

Давам и искам! Само че, само давам! Нещо с получаването съм го закършил. Искам, ама никой в същата тази община не чува!
Хубаво е да има човек, като описания от теб гражданин, но трябва и да се работи, за да има от къде да се дават пари на държава, община, ел. компании, топлофикации ... Няма смисъл да ги изреждаме лапачите по веригата.
А и друго, въпросните "общинари" получават ли заплати? Ако - да, те не идват ли от даваното от нас? Защо тогава има пари за техните заплати, а за нашите улици - няма? Дали са си свършили работата?
Така че, спора не е за кокошката и яйцето, а за заплати, общински придобивки, данъци и улици!
.
И хайде да кажа и добра дума за обинарите - за първи път от 20 години, в нашия квартал ремонтираха и направиха детските площадки! Светят! И за това са заслужили да получат данъците ми! Но само тези, от моята община! Така трябва да се разделят нещата!
13 Октомври 2009 10:24
Анастаси, нямам нищо против теб, но не съм съгласен с твоето мнение. По правилно е да си платиш твоите задължения, да си чист пред закона и вече ако общината не е свършила своите да я осъдиш.
Тук някои сигурно ще кажат, че докато я осъдиш ще мине мнооого време, ще се проточат нещата и нищо няма да стане. Да, но поне ти си свършил своята работа и имаш пълното право да изискаш същото от този, който не си я свършил(в случая общината). В противен случай имаме двама, неизпълнили своите задължения: ти, с неплатените задлъжения и общината, с неоправените улици. И като резултат пак чакаме във времето кой ще отстъпи пръв и пак ще се проточат нещата, както в първия случай. С тази разлика, че в първия случай общината няма все пак накъде да мърда, докато във втория ще се оправдае с факта, че данъкоплатецът не си е изпълнил своите задължения и спъва работата и.
Между другото, образът на героя от "Иван Кондарев" винаги ми е бил интересен с честността си и идеализма си.
13 Октомври 2009 10:33
На всеки 4 години има избори и живеещите в общината си избират кой да ги управлява. Напълно възможно е ако има пари да не се направи нищо за дупките и тротоарите, но може и да се направи при нормален граждански контрол. Ако няма пари, със сигурност нищо няма да се направи.
13 Октомври 2009 10:36
Крайно време е да изгоним "Андрешко" от себе си.Не плащането на данъци не е форма на граждански протест.
13 Октомври 2009 10:47
Старото златно правило: "Преди да поискаш, помисли, какво си дал", важи в пълна сила и за задълженията ни към Държавата.
В конкретност, даваш си лептата и получаваш, например ремонтирана улица, тази година твоята, после моята, после на съседите и т.н.
Един не си декларирал имота и не плаща, друг години наред, също не плаща, и искат Ами да влезат в магазина и да искат храна на корем, без да платят, А Пък след година-две, могат и да благоволят /евентуално, де/, да дадат някой лев. Да, ама Не.
13 Октомври 2009 10:54
Прав е Анастаси Сиров, че въпросът какво получаваме за парите си, т.е за данъците си, не е маловажен. Дори е много важен, защото вече 3 години живея в град с разкопани улици. За това време намразих и града и живота си. Поводите са различни, подмяна на водопроводи, газификация, подмяна на канали, ремонти. Не е рядкост една улица да бъде разкопана няколко месеца след като е била изцяло преасфалтирана. И никой не ти казва колко струва цялото това безумство. За неудобствата, мръсотията и грозотията да не говорим. Това е придружено с повишаване на данъците и такса смет.
Преди няколко седмици попаднах на статия в която се твърдеше, че подобни ремонти, заедно със сметосъбирането, са най-удобния начин за захранване на приятелски кръгове и за злоупотребяване с обществени средства. Там се цитираше, че в тази дейност цените за разкопаване и възстановяване на един квадратен метър улица варират от 90 до 900 лева в различни общини.
Що се отнася до неплащането на данъци. Това не влияе на много общината (държавата) защото все някога ще намери начин да си ги прибере и то с лихвите. А междувременно кметове и общинари, като закъсат за пари вземат заеми. От наше име и за наша сметка. Плащаме ги пак с лихвите
13 Октомври 2009 11:05
Крайно време е да изгоним "Андрешко" от себе си.

Пламене, я прочети разказа най-напред!
13 Октомври 2009 11:10
Аналогията с магазина не е много подходяща - там избирам и плащам за това което получавам. После го папам.
А на общината плащам авансово и получавам ОБЕЩАНИЕТО, че ЩЕ направят това което искам. За папане и дума не става
13 Октомври 2009 11:12
Първо общините, а после и държавата.
Не плащаш данъци, отказва ти се административна услуга.
Дай Боже да стане.
А на наивниците, които искат да видят конкретни резултати, срещу внесените от тях пари в общината, бих казал, ами то и сега вие не виждате конкретни резултати и от внесените ви данъци/ако въобще внасяте/.
Да не би Съсела да ви каза, какво направи с вашите пари?
Каза ли на кой кръг приятелски или манафски ги раздаде ?
Не.
Ами тогава.
Бюджетите по принцип са един кюп. Само в развитите страни се следят постъпленията перо по перо и се разходват само по предназначение.
Тук на Балканите е ургулешка работа.
"Дайте другари да дадете."
"Да ставаме, другари и да се захващате за работа."

Редактирано от - kempes на 13/10/2009 г/ 11:14:17

13 Октомври 2009 11:26
..ногу ме забавляват малоумниците дето кряскат: ти си плащай данъците, пък за улиците ние 'ще помислим' И си остават с мисленето..
анастаси сиров
Лоялоноста трябва да е взаимна иначе ни АПК, ни ТКЗС ще спаси общинари и 'държавници'...
13 Октомври 2009 11:40
Подобно решение ще е нова груба проява на административен произвол, защото лишава гражданите от правото да обжалват нормативни актове на самозабравили се чиновници. Подобна възможност за защита срещу лоша администрация, е изключително важна, доколкото, за разлика от повечето граждани на ЕС, ние, българите, нямаме право на жалба до Конституционния съд (КС) срещу идиотски закони.
Между другото, почтеното плащане на местни данъци и такси по никакъв начин не е подобрило нито дейността на общините, нито изпълнението на задълженията, за които гражданите са си дали парите.

13 Октомври 2009 12:23
Плащайте, плащайте - мечтата на мутрите. Явно в тази криза мутретата са го позакъсали и отново използват тяхната си държава България, за да си осигурят нови доходи. Ясно е къде отиват нашите данъци - в джобовете на мутрите, а мутрите не позволяват да не им се плаща. Но така е при демокрадцията.
13 Октомври 2009 12:41
Във филма "Пропадане" Майкъл Дъглас си "плати данъка" на общината като им пусна една ракетна граната в улицата, която разкопаваха без нужда и усвояваха парите на данъкоплатците. Това си е жива кражба, присвояване, измама и злоупотреба. Тук същото. Всяка есен бат Бойко ремонтираше определени улици и булеварди. Една голяма част от тях нямаха нужда от ремонт, а в същото време огромна част от малките и третостепенни улици оставаха без ремонт и с огромни пробойни. Ами такса смет, която се изчислява по безумен начин и критерии, а Вълка нагло си кара колите и си сменя часовниците. И да плащам данъци. Не, благодаря.
13 Октомври 2009 12:52
На всеки 4 години има избори и живеещите в общината си избират кой да ги управлява.

тука вече и вицове зехте да си разказвате.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
13 Октомври 2009 16:06
То да не дава Господ човек да търси услуга от общината. Това, което прави общината като услуга се нарича така само за благозвучие. Всъщност е нещо, което ти губи времето срещу заплащане при това.
13 Октомври 2009 16:19
Пичове и дами, ако щете вярвайте, преди половин час ми се обадиха комшиите, че обшинарите са оставили съобщения да не паркираме следващите три дни заради полагане на асфалтова настилка. В понеделник моето семейство ще си плати данъците за две години.Отиваме да се черпим с комшията.Нашето дело бе право.Победата е наша.
13 Октомври 2009 16:25
Нека да попитам. Тук може да има по-компетентни от мен по въпроса.
Такса смет би трябвало да отговаря на стойността на услугата, която се ползва. Представете си магазинче. Продава промишлени стоки, продавачът е само един, отпадъци практически няма. Едно канцеларско кошче за отпадъци се изхвърля един път месечно /за толкова време се пълни/. Знае ли някой колко струва на общината депонирането на един тон или един килограм отпадък на сметището? Забелязах, че София се кани да плати на Пловдив 25 милиона лева за депонирането на 100 000 тона отпадъци на сметището в Цалапица. Това означава , че Пловдив ще получи за всеки килограм отпадъци по 0, 25 лв. Колко струва събирането на всеки кг. отпадъци в София или в Пловдив, преди да тръгне към депониране, не знам, но едва ли е повече от още 25 стотинки, по-скоро е значително по-малко. /Имам предвид всички разходи по сметосъбирането - материални и за труд, осигуровки, данъци и т.н.
По моя сметка разходите за да стигне кг. смет до сметището в Пловдив би следвало да е максимум 25 ст., а в София, за да стигне до Пловдив - максимум 50 ст.
Сега да се върна към примера с малкото магазинче с отпадъци около 15-20 кг. за година. Съгласно новата практика такса смет да се определя като промил от данъчната оценка на обекта, на това магазинче е определена такса смет 300 лв. за година или общината прибира по 15 лв. за кг. смет, тоест 30 пъти над разходите за осъществяване на услугата.
Сега си помислете колко много хиляди са такива магазинчета и погледнете ако е възможно и от тази гледна точка плачът на общините. Прибавете към печалбите на общините и лихвите, които прибират при евентуално закъснение - ОЛП + наказателна лихва. А сега искат и допълнителни санкции по време на криза и хич не се интересуват от това, че в условията на криза оборотът спада като физически обем, а спада още по-бързо в стойностно изражение поради спадането на цените.
Всичко това на фона на пълна непрозрачност за начина на изразходване на парите, събрани като такса смет.

ПП.
Законовото положение че определената такса смет трябва да е СПРАВЕДЛИВА твърде често остава само на хартия. Да не говорим за случаите по малките села, където сметосъбиране въобще липсва, но таксата се начислява и събира.


Редактирано от - Mitev на 13/10/2009 г/ 16:33:16

13 Октомври 2009 19:02
Съгласна съм с Боянова - не може да има две различни наказания за едно и също нещо: или лихви, или отказ от услуги. Освен това не разбирам защо до юни мога да платя с 5 % отстъпка, а след това с 5 % лихва. А в какъв период всъщност мога просто да си платя данъка?
13 Октомври 2009 19:09
Натиснете тук
Особено ми Ареса това:
Приходи от конфискация и продажба на имущества

До конфискация на имуществото в полза на държавата се е прибягвало при:

* държавна измяна,
* заговор срещу живота на владетеля,
* кражба,
* даване на подслон на крадец,
* недаване на помощ и подслон на нуждаещи се.

Конфискацията е била пълна и частична.


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
"Държавата трябва да съществува за благото на народа, а не народът за благото на държавата."
Айнщайн
13 Октомври 2009 20:54
За длъжниците няма малко наказание. За тях трябва да има и по 10 наказания след като предишните 9 не вършат работа. Ако и 10тото не върши работа, трябва 11 и т.н.

Цели 5% лихва.. за просрочени задължения - смях, в Щатите е 20 и нагоре.
13 Октомври 2009 20:57
Говоря за длъжници, нарочно не плащащи дълга си.
14 Октомври 2009 07:46
Alabala, Коментара ти действително е алабала! Тук не говорим за САЩ и за държавата там, а за БГ! Докато получаваме такива услуги - такова плащане ще изършваме!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД