България е отстъпила 15 пункта и вече заема 68-о място сред страните в света с най-голяма свобода на медиите, показва класацията за т.г. на неправителствената организация "Репортери без граници", цитирана от АФП. Преди нашата страна се нареждат държави като Того, Танзания, Малави, Либерия, Ботсвана, Ливан и Хаити.
Организацията отбелязва, че Европа, "която дълго време беше за пример в областта на спазването на свободата на медиите, отстъпва, като едва 15 страни в първата двадесетица са от Стария континент спрямо 18 през 2008 г." "Констатираме с тревога, че европейските демокрации като Франция, Италия и Словакия продължават година след година да губят позиции в класацията", коментира генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар при представянето на осмия годишен индекс за свобода на световната преса. Според него Франция е паднала до 43-то място, а Италия до 49-о. Журналистите продължават да са заплашвани физически в Италия и Испания, както и на Балканите, и най-вече в Хърватия, заемаща 78-о място в класацията, където собственикът и маркетингов директор на седмичника "Национал" Иво Пуканич бе убит на 23 октомври м.г. По-тревожно според организацията обаче е приемането на редица закони, които правят работата на журналистите по-трудна. В Словакия например е приета концепцията за автоматично право на отговор, а културният министър има значително влияние върху публикациите, са казва в документа.
САЩ обаче правят скок от 40-о на 20-о място. "Идването на новия президент Барак Обама и на не така войнственото му поведение като това на предшественика му спрямо медиите допринася много за този резултат", отбеляза Жулиар . За трета поредна година Туркменистан, Северна Корея и Еритрея, които са съответно на 173-то, 174-то и 175-о място, заемат последните три места в класацията за периода 1 септември 2008 - 1 септември 2009 г. На първите три места са отличниците Дания, Финландия и Ирландия. "Свободата на словото трябва да бъде защитавана навсякъде по света с еднаква енергия и настоятелност", каза Жан-Франсоа Жулиар.
ТРЕВОГА
"Журналистиката е застрашена и обществото в САЩ трябва да действа, за да я запази", гласи посланието на Лен Дауни, бивш отговорен редактор в американския в."Вашингтон пост", съобщи АП. В изследване на факултета по журналистика в Колумбийския университет Лен Дауни и професорът Майкъл Шудсон призовават правителството, университетите и благотворителните фондации да се намесят в подкрепа на финансово закъсалите вестници в САЩ. Те също така съветват филантропските организации да подкрепят журналистиката на местно ниво и да се създаде специален финансов фонд, който да подпомага подобни инициативи.