Входът на клуба бе заварден дискретно от полицаи. Присъствието и на фоторепортери пред железните порти поразвинти фантазията на минувачите. "Ей, ненаяли се, бе!", възропта под нос забързан чичка.
- Царят щял да идва...
- Не бе, Първанов!, заспориха две достолепни дами, излезли на традиционна съботна разходка.
В интерес на истината нито царят, нито Първанов дойдоха. Първият не бе канен, а вторият прати поздравления по преданата си Бойка Башлиева.
Юбилярката, издокарана в актуално алено, току притичваше от центъра на веселието към входната врата да посреща гости. Сред първите, които я нацелуваха, бяха Тримата глупаци - Димитър Бежански, Виктор Самуилов, начело с баш глупака на републиката Доньо Донев. Тримата й подариха жълто паве от бул."Руски", за да й създава уют. Знаете за булеварда, който Башева не би сменила с Шан-з-Елизе, нали?
Редакцията на "Сега" се изсипа почти вкупом, като да се беше наговаряла. Веднага след журналистите към Башева се запровира и Стефан Мавродиев - Маврото в силно приповдигнато настроение заради светлия повод.
С огромен букет на вратата се появиха Любомир Левчев и Дора Бонева и запрегръщаха на свой ред юбилярката. След което се вляха в шарената гмеж от празнуващи, където вече светли мисли обменяха Рангел Вълчанов, Васа Ганчева, Таня Димитрова, Алис Крайчева, Янчо Таков и съпругата му Рая, Марко Стойчев, доц.Александър Алексиев, проф.Николай Василев.
И както всичко си течеше щастливо и питейно, изведнъж засвяткаха светкавиците на фотоапаратите. Пристигна генерал Бойко Борисов и шашна Башева, като й подари часовник с лика на Сталин и сърп и чук. Миряна гордо обиколи всичките си гости, за да се изфука с подаръка. Размекнатата Башева позволи на генерала да даде автограф върху задната корица на стихосбирката й "Нека да е лято" на разкрилата се като голям фен на Борисов коректорка на "Сега" Мария Станимирова.
Дойде ред за словото. По традиция на купоните на "Сега" винаги издателят Райчев държи реч - защото умее, защото му харесва и защото има какво да каже. Но този път Андрей застана пред микрофона - насреща му Башева, и си глътна граматиката. Когато възвърна дар слово, каза, че внезапно е осъзнал, че пред него стои жив класик и от вълнение му бягат думите. На свой ред и Башева се развълнува и с разтреперан глас благодари.
Нахлу и веселата тумба - Богдана Карадочева, Стефан Димитров и Васил Найденов. И естествено поздравиха приятелката си Миряна с песен.
Тъй в шеги и сладки спомени следобедното парти плавно преля в соаре. А който иска да чете, да отвори сайта на "Сега" в Интернет и да види какво си говорят за Башева читателите.
|
|
|
|
|














