:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,469
Активни 382
Страници 6,399
За един ден 1,302,066

Банките искат КАТ да спира коли от движение за дългове

Трезорите настояват за защита от фиктивни фалити на длъжници
Пътните полицаи да спират от движение автомобили за 3 месеца заради просрочени дългове на граждани. Това е едно от предложенията на Асоциацията на банките в България (АББ) с цел защита от некоректни длъжници в условията на криза и растящи необслужвани кредити.



Трезорите вече са пратили идеите си, които предвиждат промени в 7 закона, на министерствата на финансите и правосъдието, на БНБ и парламента.

Още през март м. г. новият Граждански процесуален кодекс даде право на частните съдебни изпълнители при запор на автомобили да искат от МВР автомобилът на длъжника да бъде спрян от движение за срок от 3 месеца, като му се отнеме регистрационният талон. МВР обаче отказва да прилага мярката с оправданието, че няма правомощия по специалния закон, т. е. Закона за движение по пътищата. Така, въпреки просрочените борчове и наложения запор, длъжниците продължават да ползват колите си, продават ги или ги крият, като ги дават на приятели. За да избегне проблемите, русенският частен съдебен изпълнител Иван Хаджииванов прибягна до прибиране на возилата с паяк. "Очаквахме, че КАТ ще спре МПС-то от движение, ние ще го вдигнем и ще го дадем на пазач на разноски на длъжника. В рамките на три месеца чакаме парите и ако няма плащане, откриваме процедура за публична продан на автомобила. За съжаление обаче тази схема не се случи", коментира наскоро частният съдебен изпълнител Мариян Петков.

Затова от Асоциацията на банките предлагат да се внесат поправки в Закона за движение по пътищата. "С промените МВР ще има основание да дава справки и удостоверения на съдебните изпълнители за регистрираните МПС и да обезпечи успешното принудително изпълнение върху автомобила", твърдят от АББ.

Бизнесмени, които ръководят фирми с големи дългове към бюджета, банки или предприятия, да не могат да напускат страната, искат още от АББ. В момента това ограничение може да се приложи спрямо граждани, които имат неплатени лични данъци, или собственици на фирми. Според предложението длъжниците ще могат да излизат зад граница, ако имат лично имущество, което покрива дълга, или ако представят съответни обезпечения.

Банките настояват също да се сложи край на симулативните продажби на имущество на длъжниците. Те се оплакват, че има бум на фиктивните търгове - купувачите се наговарят помежду си да не наддават или спечелилият да не внесе сумата в срок, за да отиде имуществото при класирания на второ място, който е предложил много по-ниска цена. Така един апартамент се спазарява за 80 000 лв., а банката изкарва много по-малко. От това губи не само кредиторът, но и длъжникът, който би могъл да получи пари, ако при продажбата цената надскочи размера на дълга му. Затова банките искат всеки, който спечели наддаване, а после не плати цената в 7-дневен срок, да губи депозита за участие в търга.

Трезорите искат още да могат да се пускат на търг и обекти на индустриална собственост - патенти, търговски марки, промишлен дизайн и др. Това означава, че ако фирмата има големи дългове, тя ще може да загуби търговската си марка, защото съдебният изпълнител ще има право да я продаде на друго дружество, така, както продава примерно офисите и мебелите й.

Асоциацията на банките настоява и за промени в Търговския закон, с които се ограничава до минимум възможността банката да не може да си събере парите от длъжник, който обяви фиктивен фалит със задна дата. Сега има възможност датата на несъстоятелността да се определя произволно назад във времето и това позволява да се прилагат схеми за измама. Длъжникът например може сам да поиска от съда да бъде обявен във фалит, като "разкрива", че е изпаднал в несъстоятелност още преди да е взел кредита от банката. А според Търговския закон запор или ипотека на имущество са нищожни, ако са направени, след като някой е изпаднал в несъстоятелност. Така трезорите веднъж губят от това, че задлъжнялата фирма не си плаща кредита, и втори път губят от това, че не могат да си приберат обезпечението. Затова банките предлагат всяко искане за несъстоятелност да излиза веднага в специална форма на Търговския регистър, така че те да научават бързо и да имат време да реагират.
183
5064
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
183
 Видими 
08 Ноември 2009 23:23
Точно така! Да имобилизираме трудовата ръка по време на криза, за да си плаща вноските редовно. Такова крещящо малоумие може да го измисли само български банкер. За лихвите нито дума... явно само Малката Пица сънува по-ниски лихви...
08 Ноември 2009 23:28
натлост наглост наглост как е възможно тези, които доведоха до нарастване на лошите кредити и до положение хората да няма как да си плащат кредитите прехвърляйки им лошите кредити да имат такива нагли искания. Ми що не ги разследват и да им забранят на тях да пътуват да им вземат колите и т. н. чета мама му и не мога да повярвам че има такава наглост. То и без това нищо не можеш да кажеш за тях даже и да е доказано че мамят имат тотални права а искат още тия мошеници и изедници
искам фалити на банки
09 Ноември 2009 00:15
Точно за това Световния ред идва със страшна сила, а идва защото банките са в ръцете на нашите хора, които искат да разорят, разбият и унищожат България, като цитадела на християнството и... просперитивния комунизъм.
Да прибират пари до 2012, защото на рождения ден на Сталин 21 декември некаква гола планета щяла да бие дузпа на Земята и.... "Гол-л-л". Ни пари ще ни требет, ни коли, ни апартаменти, вили и яхти...
Така че мъките ни отиват на привършване.
09 Ноември 2009 00:19
От кога търговски дружества могат да нареждат какво да прави КАТ.
Поредното малоумие. Еййй олигофрени
09 Ноември 2009 00:27
Woko, е ми явно могат - Малкомеките на Б.Гейтс нали са търговско дружество? Е, така любимият на Него ГДБОП кой му нарежда, та тарашат разни провинциални провайдъри за "пиратски" софтуер, а? Ама данъкоплатците /българските/ им плащаме заплатите на ченгетата...
09 Ноември 2009 00:47
Пътните полицаи да спират от движение автомобили за 3 месеца заради просрочени дългове на граждани

А не може ли да застрелват на място тия с по-малки дългове?
Ей така, за авторитет и да се стреснат малко другите...
09 Ноември 2009 01:07
Такива тъпотии може само в Абсурдистан да ги искат, и само там да удобрят!
09 Ноември 2009 01:19
Малко е!
Който е взел кредит от банка (клон на чужда банка, щото в България български банки няма), незабавно да бъде закопчаван с халка за врата и да бъде изпращан на плантациите за кафе, захарна тръстика или какао, докато си го отработи! Да купува ляб за децата само от лавката на Вестиндийската роботърговска компания (у да се е, кво написах! Начи, от лавката на банката) при 18% сложна лихва, дето и внучетата му няма да я платят.
И секи ден педесе тояги на голо, щото има и по-лошо.
Нъл тъй, Ловкия?
09 Ноември 2009 02:21
"Очаквахме, че КАТ ще спре МПС-то от движение, ние ще го вдигнем и ще го дадем на пазач на разноски на длъжника. В рамките на три месеца чакаме парите и ако няма плащане, откриваме процедура за публична продан на автомобила. За съжаление обаче тази схема не се случи", коментира наскоро частният съдебен изпълнител Мариян Петков.

Един да си признае, че става въпрос за схеми.
09 Ноември 2009 02:23
И малко обучително филмче, което прояснява нещата Натиснете тук
09 Ноември 2009 02:27
И още нещо обучително Натиснете тук
09 Ноември 2009 02:34
А сега да видим бащицата ББ, дето възлюблената му е банкерка и има да връща пари и услуги на мафията, дето го направи министър-председател.
09 Ноември 2009 02:37
Наистина са нагли. Когато са приемали автомобили в залог банките не са ли знаели, че законът възпрепятства изпълнението? И въпреки това са отпускали заеми. Е, сега да си сърбат попарата. Могат като предпазна мярка да избесят некадърните си юристи, които не познават ЗДП.
09 Ноември 2009 02:45
И ей тука ще се опитам да зарадвам Митев - ако Бойко Борисов излезе и каже "Номерата на банкерската мафия няма да минат. Нищо, че бях криминално обвързан, нищо че възлюблената ми се уреди с банката на Славчо Христов, нищо, че Тор Бьорголфсон ми даваше пари на руската мафия пък аз му дадох част от БТК, за мен най-важна е моята чест и името с което ще остана в историята - така че, да си е..т мамата. Аз ще работя за народа си, а другото бе просто оцеляване, мимикрия и компромис за да получа тази възможност." И аз може да се разчуствам от откровеността и желанието му и да го подкрепя.
09 Ноември 2009 02:54
Могат като предпазна мярка да избесят некадърните си юристи, които не познават ЗДП.

що да ги бесят - нали ще раздвижат куфарчетата.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
09 Ноември 2009 04:27
"С промените МВР ще има основание да дава справки и удостоверения на съдебните изпълнители за регистрираните МПС и да обезпечи успешното принудително изпълнение върху автомобила", твърдят от АББ.
МВР да не се опъва, а веднага да се отзове и да докаже, че и Държавата може да пИчели и да удари банкерите у земята:
- да изиска целия кредитен регистър на банките. Тъй де, няма да работи на халост, за щяло и не щяло да дава справки, а само за заложените автомобили и собственост на неизрядния длъжник;
- да определи "такса за обслужване" на всяко кредитно досие. Пазарната стойност е 1% от размера на кредита, но като се има предвид специфичната и отговорна дейност на МВР, сиреч ще требе да банкират, едни 10% от портфейла на банката звучат приемливо;
- да изисква от банките да внесат по сметка на МВР фонд за обещетение на трети лица при спирането на автомобилите. Що едно спиране орязва приходите на застрахователите (мале, какъв вой ще настане!), на Агенция пътища, бюджетите на общините, неустойки по договори за транспорт и сервизно обслужване;
- да определи такса за услугата съобразно "стойността на собствения си ресурс" плюс LIBOR-а и риска Прокуратурата да прекрати преписката ... по давност;
- такса за разглеждане на молбата на съдия-изпълнителя/банката. Една преписка у нас пътува дълго и без "винетка" не може. Ако се понапънат, може и такса за четене на молбата да събира МВР. То, че българският език е задължителен, ама като знаем високия интелектуален багаж и на двете страни, без речници няма да мине.
- последно, една такса за ангажимент. Когато не спира коли от движение, не издава справки или пък няма кредити, ангажиментът на МВР към банките седи. Кой ще го плаща? Да не би данъкоплатците!?
банката да не може да си събере парите от длъжник, който обяви фиктивен фалит със задна дата.
Тук има явно обвинение, че съдът е подкупен (признава фиктивен фалит), както и че нотариусите не вписват в регистъра обезпечението (ипотеката вписана след като имуществото вече го няма). Утре ще чакаме публична декларации на съдии и нотариуси, че съдебната власт е по-висша от банкерската.
09 Ноември 2009 04:40
Теорията, че милионерите и милиардерите в днешно време се назначават от държавата е напълно вярна и се оправдава в този случай. Откъде накъде държавата ще събира задълженията на частни лица към банките? Отношенията между банката и частните лица са частно-правни. Държавата не може да се намесва в тях и не може да ходи да изнудва гражданите, които не си плащат задълженията към банките. Банките са дали тези кредити напълно свободно и по собствена воля. Както държавата не е изнудвала банката да дадат кредит на бай Иван, така и не може да изнудва бай Иван да си плати задълженията на банката. Държавата не ходи също да изнудва банката да даде кредит с ниска лихва на бай Иван. Това, че гражданите масово започват да не плащат задълженията си е вследствие на кредитната политика на банките. Когато банките започнат да инвестират разумно и когато започнат да се държат национално-отговорно, страната ще върви към прогрес, гражданите ще се замогват и няма да имат проблеми да си плащат кредитите.
Ако държавата се намеси по начина, по който искат банките, то това ще е потвърждение за наличието на олигархичен режим в България. Което не е тайна, разбира се.
09 Ноември 2009 04:57
Плебсът бучи недоволно. Какво друго да се очаква от лаици, коментиращи икономически въпроси, които явно нямат капацитета да осмислят?
Лично мен ме изненадва, че в България се оказва такъв проблем на нередовен платец ЧСИ да му конфискува колата. В модерна страна това е едно от първите неща, които вземат.
Но на мениджър да се пречи да напуска страната - това първо че звучи дебилно в днешната глобална икономика, второ, че за търговски задължения ръководителят не носи лична отговорност, доколкото знам (за разлика от задължения към НАП, например).
09 Ноември 2009 05:07
Какво друго да се очаква от лаици, коментиращи икономически въпроси, които явно нямат капацитета да осмислят?


И какво казва твое нелаишко величество ? Да си играем с паричната маса в обращение, да предизвикваме кризи, да назначаваме правителство от спортисти, дето да довършват работата и да обираме хората ?
-
Банките место да мислят за обири, по добре да свалят лихвите, да видят кои са им проблемните кредити и да ги разсрочат дългосрочно. Щото иначе може отново да видим банкови фалити в България. Този път на клонове на чужди банки в нея.
09 Ноември 2009 05:17
Държавата не може да се намесва в тях и не може да ходи да изнудва гражданите, които не си плащат задълженията към банките

Gozambo, държавата се е намесила - съдът е взел решение. Ама явно на банките им се види малко, ипотекираното погасява главницата, а лихвата ...
Лично мен ме изненадва, че в България се оказва такъв проблем банките да опускат на бедняк заем, и то за автомобил . Тия банкови инспектори да не са ги събирали от кол и въже!? После плебсът им бил виновен, че те нямали капацитет да осмислят икономическата ситуация.
09 Ноември 2009 05:27
Цялата работа е, че ситият на гладният не вярва, а банкерите или са завършили ВИФ или са си купили дипломите.
Не можеш да вземеш на босия цървулите. Щели да му вземат колата. И кво ще я правят ? Знаете ли сега колко лизингови коли се продават на безценица и няма кой да ти купи ?
А всъщност няма значение. Има значение, че има една далаверка на едни наши хора, дето държат едни платени паркинги, дето трябва да вземат едни пари от едни банки, които пък да ги начислят на едни длъжници за "отговорно" пазене на колите. Мащаб. На мислене. Частният съдебен изпълнител Мариян Петков си го е казал. Дори без да се усети. Става въпрос за схема. При това елементарна.
09 Ноември 2009 05:32
И когато банките финансираха ГЕРБ и Бойко Борисов, трябваше да предвидят, че повече от възможните далаверки ги засяга общата икономическа ситуация в България. Засяга ги макроикономическата политика на правителството и ефектите му върху реалната икономика.
Ето сега - кой ще плаща кредитите на 4 000-те съкратени железничари ? На съкратените чиновници ? На съкратените от предприятията в следствие на намалените продажби, които пък са следствие от свитите бюджетни разходи и замразяването на пенсии и заплати ? И т.н. и т.н..
09 Ноември 2009 05:41
Заем срещу заложен автомобил - това е невъзможно.Автомобилът може да участва, като част от декларираната собственост на заемоискателя.Един вид, че той работи и притежава разни неща.
И обикновено става въпрос за колата на домакинята или за working truck на работещият в семейството. Тези возила никоя банка не може да ги пипне.Нямабанка, която да ти отпусне заем срещу автомобил.Може да ти поиска луксозната кола, ако спреш вноските по отпуснат вече заем, но не и да ти отпусне нов само с гаранцията на скъпата кола.Независимо от застраховката...Застрахователят и банката никога няма да се споразумеят по този въпрос....











Редактирано от - ivo kunchev на 09/11/2009 г/ 05:44:51

09 Ноември 2009 05:58
Много пишещи професори, бе! И все икономисти и публицисти...Разбиращи като авторА...
09 Ноември 2009 06:23
То така като гледам - банките мучат, клиентите кълнат - нужни ли са банки в България. Взаимно-спомагателни каси и кредитни кооперации по еснафите и по местоживеене са изцело адекватни на конкретната икономическата среда.
09 Ноември 2009 06:24
Може да ти поиска луксозната кола, ако спреш вноските...


Аз за това съм спокоен.
---
Но пък наште бизнесмени, едни такива бедни, бедни. Едвам събрали заеми от познати за по едно бентли, а лакомите банкери, не гий срам, искат да им го земат!
09 Ноември 2009 06:52
Severance,
тия с Бентлитата не ги мисли. Те държат паркингите на които банките искат да плащат за "отговорното пазене". Че и някой от банките. Те са от другата страна на барикадата. От страната на обиращите. Тук става въпрос за тези, дето трябва да бъдат обрани.
09 Ноември 2009 06:58
Има едно просто решение от преди два века.Казва се затвор за длъжници.
ЧСИ-то те фаща за ръчичката, кара те там и казва на пазвантина, тоя ще го държиш, докато си плати 300 бона/примерно/.Няма тука човешки права и др.тинтири-минтири.Кат ши е капитализъм, да е.
09 Ноември 2009 07:07
анастаси сиров,
а има и едно от преди 3000 години - казва се заробване на длъжници.
09 Ноември 2009 07:13
Добре, бе. Лаик съм по темата, ама няма ли си някакво законче, според което да се наложи запор върху имуществото и след определено време идва съдия-изпълнителят и ...
Какво искат тези, че не ми е ясно? Забавяш една вноска и - хоп! Идва КАТ у вас и ти взима ключовете от колата?
09 Ноември 2009 07:16
Знаем колко агресивна бе до скоро политиката на банките. Всеки ден по масмедиите набиваха до мозъка на костите на потенциалните си клиенти : "вземайте кредити, вземайте кредити". За предимство изтъкваха ниските лихви, пропускайки една малка, но важна подробност - плащането на такси, които оскъпяват кредитите. Освен това банките знаеха много добре, че кредитополучателят и членовете на семейството му не могат да издържат дълго с по 200 лв. на човек на месец. Но въпреки това щедро отпускаха кредити. Ако по някаква причина кредитополучателят забравяше да обслужи 2-3 вноски, банките се юрваха да си вземат лизинговата стока плюс първоначалните вноски. Цялата работа прилича на устройване на клопка, дебнене отвисоко на момента когато завалията ще изпадне в просрочие. След това банковите чиновници се нахвърлят върху него, така както ястребът сграбчва своята жертва.
Изключително важно е банковата система на всяка една държава да е стабилна, защото в противен случай може да се стигне до много тежки последици за цялата икономика и жизнения стандарт. Точно затова банките би трябвало да поддържат по-морална политика, т.е. да са честни със своите клиенти, нещо което досега не бе забелязано. В този смисъл за сегашната ситуация са си виновни самите те.
09 Ноември 2009 09:21
Brightman, ,
Благодаря за линковете, обещаващи са.

Проблемът на банките е, че са отпуснали едни рискови кредите на едни недблагонадеждни клиенти. И се оказва, че кредитополучателите, поне част от тях, нямат възможност да обслужват дълговете си. Според мен това си е техен проблем и няма защо да замесват Държавата в него...
09 Ноември 2009 09:28
Рядък случай - съгласен съм с всички мнения на колегите. С изключение на специалиста по телефонно звънене за напомняне около кредитите /пишещ се банкер - с чужди пари, както казва колежката Пенка/.
Моето мнение - в прегледа на печата - "9 ноември" -
Натиснете тук
09 Ноември 2009 09:46
О, Боже...
Вие продължавате само да искате.
Хора, разберете веднъж и завинаги: "Безплатен обяд няма!".
Ролята на държавата в съвременните демократични общества е в регулиране на обществено-икономическите отношения по възможно най-справедлив начин. И всеки, отконяващ се от правилата, трябва да се сблъска с държавната принуда и да започне да спазва правилата. Това е!
Как си представяте общество, в което Х, койтото е поел задължение към Y, реши, че няма да изпълни задължението, зашото според него (Х) е в невъзможност да го направи?
Или сте полудели, или сте много глупави, или сте мечтатели...
Такъв вариант няма! Задълженията се поемат с идеята, че трябва да се изпълнят. Поне кредитора очаква точно това от длъжника. Ако кредиторите изгубят интерес към привличане на нови длъжници, това означава, че обществото ще спре да функционира.
Или вие може би искате кредитора да е безкрайно беззащитен, да пие една студена вода и да забрави за дълга на длъжника?
Тия турски сериали и реалити формати са ви размекнали мозъците!
09 Ноември 2009 09:49
Кога си запушваха ушите и викаха "па-па-па", ако клиентът иска да им докаже, че може да си обслужва кредита, не реваха, сега реват. Вярно е, че има прояви на некоректност от клиенти, но повече са от банките - особено промяната на лихвите, без да са обвързани с някой добре известен индекс. Така че ако ще се регулира нещо от държавата и закона, първо трябва да се забрани на банките промените по лихвите да са необвързани с национални или световни индекси, дори трябва да се определят поименно индексите, с които банките могат да обвързват промени в лихвите, за да не се появи в един момент някой хубав "индекс на АТБ". После може да се помисли и за по-дребните некоректности.
.
П.С. Кредити нямам, не съм лично засегнат

_______________________
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 09/11/2009 г/ 09:50:06

09 Ноември 2009 09:49
woko
"От кога търговски дружества могат да нареждат какво да прави КАТ.

Поредното малоумие. Еййй олигофрени"

Ааа, може, можеее...
В света има само две държави на "неограничените възможности" - Америка и България. В едната -наистина, а в другата - на ташак!
09 Ноември 2009 09:51
А га квакаха "Па-па-па-па" не риваха... Барем оная кака да викаше "бръм-бръм-бръм", че да им стане ясно на балъците че ше дойде ден и ше им имобилизират семейното возило
09 Ноември 2009 10:06
Напълно съм съгласен с преобладаващото мнение във форума относно наглостта на искането на банкерите КАТ да се намесва в събиране на дългове. Но да не пропускаме и разумното в техните предложения. И гати и безумия закон, който ти дава възможност да обявиш фалит със зъдна дата. Очевадна врата за измами. Също и депозита за участие в публична продан - при всички нормални търгове депозит не се връща/ако си спечелил, разрира се, и се откажеш/. Че то това е смисъла на депозита и пресича точно описаната схема.
09 Ноември 2009 10:10
Уважаеми съфорумци,
Вие продължавата да квичите безпричинно!
1.От какъв зор банките трябва да се интересуват от битовите проблеми на клиентите си? Ама им било ясно, че с 200 лв. на човек на месец не можело, ама вдигали лихви, ама имали такси и т.н. Това не са проблеми на банките (кредитора), това е проблем на кредитополучателя (длъжника). Той (длъжника) трябва мисли за изпълнение на задълженията си към кредитора.
2.Какво би се получило ако държава безучастно наблюдава как длъжниците не изпълняват задълженията си? Сами можете да си отговорите на този въпрос!
3.И накрая, но не на последно място по важност идва въпроса:"Насила ли Y се е превърнал в кредитор на Х? Всеки български граждани е дееспособен след навършване 18 годишна възраст и не страда от някакво душевно заболяване, което да му пречи да взема едекватни решения. От там насетне неговите действия(бездействия) влечат след себе си и отговорности.
===================================
Какво толкова сложно има това да се разбере?
09 Ноември 2009 10:23
ЪФ1,
а чия е отговорността за предизвикването на световната финансова криза станала и икономическа и отразила се и на външните пазари на България ?
Чия е отговорността за свиването на бюджетните разходи и от там за увеличаването на безработицата ?
Чия е отговорността за съкращението на 4 000 железничари и още много хора в други сфери ? Биха ли могли тези хора да предвидят, че на някой министър ще му скимне да ги съкращава и оставя без възможност да си плащат вноските по кредитите ?
-
Банките извън българската реалност ли са ? На Луната ли оперират ?
И вместо банките да реват държавата да им съдействат за дребни далаверки, по добре да си намалят лихвите, да си видят проблемните кредити и ги предоговорят при взаимно възможни условия. Щото иначе ще си останат само с мераците си за дребни обирчета и с плашенето на гаргите.
09 Ноември 2009 10:25
Банките имат много трески за дялане, но дисциплинирането на некоректни длъжници не е от тях. Някак не звучи убедително да караш автомобил и да твърдиш, че нямаш пари да си връщаш заема. Едно от нещата дето качват лихвените добавки по кредитите е трудното събиране на пари от хора дето смятат, че заемите не се връщат. По-високите лихви по заеми за всички са част от цената на андрешковщината на 5-10% от взелите заем. Следващата стъпка е отпускане на заем не за 70-80 % от обезпечението а за 40-50%, крадити само с 3-4 поръчители и още подобни улеснения при вземане на бъдещи заеми. А по-голямата част от парите които някои длъжници не връщат са на вложителите а не на банкерите.
09 Ноември 2009 10:32
Heat,
вероятно не си разбрал какво искат. Искат, ако си просрочиш едни или две вноски, да ти закарат колата на наказателен паркинг (като с паяците) и да започнат да ти начисляват солена такса за "отговорното пазене" на колата ти. Докато си платиш вноската и таксата за паркинга. Ако не го направиш до три месеца (а само таксата ти паркиране вече ще е хиляди) ти вземат колата и я продават.
-
И тук въобще не става въпрос за истинска неплатежоспособност, а само за просрочие на вноски. А това може да се случи на всеки.
09 Ноември 2009 10:34
А по-голямата част от парите които някои длъжници не връщат са на вложителите

Виж това Натиснете тук
09 Ноември 2009 10:39
до ЪФ1
еми то ние и сега гледами какво се получана Левонката и Унито например що не си спазват договора как тогава всички индекси международни и български бяха актуални и си беше ок сега извеснъж почва да мисли и зпълнява някви сложни схеми и държавата кво прави нищо и скифташ ли кво се получава тук има етика на бизнес отношенията щом си поел да ти плащат една лихва носиш си отговорноста до края не да правиш тъпи номера каквито не правят и на женския пазар защо не потледнат сега ония реклами с па па па на данчо и други дето даваха без доказване на доход в алчния си стремеж и сега изведнъж почват по неясни и тъмни формули да дерат имено сега е момента да се намеси държавата и да направи проверка на тези кредити как са били отпускани по какви критерии и т. н. и какво се случва коректните патци какъвто съм аз все още трябва да плащам на бай мангал плазмата и т. н . щото Унито Пощенска или Райха са се жебили за клиенти и никъде в търговските отношения не може да се променят едностранно по вече отпуснати кредити тези общи условия са си робство. когато те несвършат нещо все се оправдават системата това онова и незнам кво още обач ако клиенто не свърши неща няма прошка ей за това трябва да се намеси държавата да вкара БНБ на проверка във всички банки да провери как са работили и какви ристове са поемали и да си плащат рисковете от тлъстите печалби а не от гърбовете на кредитополучателите мммммммммммм даааааааааааааааааа
09 Ноември 2009 10:40
Искат, ако си просрочиш едни или две вноски, да ти закарат колата на наказателен паркинг (като с паяците) и да започнат да ти начисляват солена такса за "отговорното пазене" на колата ти.

И демагогията трябва да има някаква граница. В текста е написано, че искането за "блокиране" на автомобили се отнася за съдия изпълнители. До действия на съдия изпълнители с изпълнителен лист в ръка не се стига за месец-два и след 1-2 просрочени вноски.
09 Ноември 2009 10:41
Някак не звучи убедително да караш автомобил и да твърдиш, че нямаш пари да си връщаш заема.

Това без съмнение е така. Тук проблемът обаче е друг - абсурд е да се иска държавна институция или организация като МВР издържана от данъците на всички в държавата, да се превърне в лична преторианска гвардия на частни организации като банките. Глупостта с "хайде да променим закона за да ни е на нас по удобно" просто не подлежи на коментар.
Тук говорим за обществен интерес и той е много по различен от частния на банковото сдружение.
ПП. Друг прелюбопитен момент в цялата псевдо драма е къде дремаха и защо не се намесиха Овреме от "банков надзор" на БНБ‌ кога т.нар "трезори" заливаха пазара с па-па-па рекламите.
Казано е отдавна "лакомо дупе ....и така нататък". Само дето някой в момента се опитва да ни убеди че папането тяхно дупето общо.
ППС И да, все още е добре да се прави справка с лошите кредити у нас и в чужбина - при целио вой където се носи май все още българските клонове са сред най печелившите, сравнено със компаниите майки.
09 Ноември 2009 10:42
Brightman,
веднага ти отговарям.
1.Отговорността за предизвикване на т.нар. икономическа криза е човешката алчност. Основно на кредитополучателите. Човека е такова същество, което никога не може да се засити.
2.Бюджетните разходи... Мисля, че тук жестоко си се объркал. Бюджетните разходи изобщо не са свити. Дори напротив, все още са страшно раздути.
3.1.Отговорността за съкращаване на 4000 железничари е изключително тяхна. Никой не си гледаше работата, а само чакаше заплата. От върха на структурата до основата. Лош мениджмънт (но какво да очакваш от нискоквалифицирани и тъпи хора), управленски състав, изпълнителни длъжности и т.н.
Стана така, че да пътуваш с влак е несигурно, некомфортно, бавно и много опасно. Дори не можеш да направиш прогноза кога ще пристигнеш до крайната цел на дестинацията. На всичко отгоре е и скъпо, въпреки държавната субсидия.
3.2.От какъв зор държавата трябва да се интересува как гражданинът Х ще погасява задълженията си към кредитора Y? Животът не е детска градина, в която госпожата идва да ти избърше наакания задник, а времето в което партиятя майка се грижеше за своите роби отмина! Това уважаеми Brightman се нарича лична отговорност. Не разбирам защо я търсиш в държавата.
4.Няма значение кой, какъв и от къде е кредитора. Дори да е от Марс, за длъжника той е просто кредитор. Не е приятел, спонсор или накакъв тип съвременен самарянин.
5.Лихвите са толкова високи, колкото се договорят между страните. Ако условията за една от страните не са приемливи, всяка от тях разполага с законовото право да не сключи сделката.
=========================
Има ли нещо което да не си разбрал/а?
09 Ноември 2009 10:42
Heat,
информирай се какво искат и после пак пиши.
09 Ноември 2009 10:49
ЪФ1,
значи човешката алчност е виновна. Колко философски безадресно и възвишено обяснения. И няма конкретни виновници, от конкретни професионални групи с конкретна дейност.
-
И разбира се виновни са си работниците. Сигурно щото не са врачки за да предвидят, какво ще хрумне на новото правителство.
-
Абе въобще виновни са кишата, сушата и да живее международното положение, но някой трябва да си направят планираната далавера.
---
Начинът ни на мислене е толкова противоположен, че почнем ли по същество, до довечера можем да спорим.
09 Ноември 2009 10:53
дори подобно искане да беше основателно е нелепо да се иска подобен род съдействие от държава, която е абдикирала от събиране дори на собствените си вземания. то не, че държавните структури не обслужват предимно частния интерес на хората и бизнесите свързани с властта, но все пак е нагло да бъде допълнително обременявана с подобни часпроми.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД