Думите на Бойко Борисов, че нападките на Първанов към властта могат да превърнат премиера в арбитър между десните партии и президента, май ще се окажат пророчески. |
Поводът за атаката бе изявление на президента през уикенда. Тогава Първанов защити лидера на БСП Сергей Станишев, който бе принуден да се откаже от имунитета си, за да бъде разследван за изчезване на секретни доклади на ДАНС, като заяви: "Определени среди са на път да осъдят бившия министър-председател за това, че някой някъде преместил едни папки. И се действа бързо. Вие да сте видели така бързо да се действа с мутрите?!".
Според ДСБ с омаловажаването на изчезналите доклади на ДАНС държавният глава се опитва да защити и себе си. Иван Костов напомни за аферата с програмата "Петрол срещу храни", избухнала през 2004 г., в която бе замесено висшето ръководство на БСП. Точно докладът на НСС за прилагането й в България се оказа изчезнал след направената инвентаризация при смяната на ръководството в агенцията. "Ще внесем искане до МС да се изискат от иракските власти всички документи, свързани с реализацията на програмата и замесените в нея български представители", закани се Костов. Той допълни, че искането за предсрочно прекратяване на мандата на Първанов ще бъде внесено, ако се докаже, че той е поддържал нерегламентирани връзки с режима на Саддам Хюсеин. Според ДСБ в основата на българското участие в "Петрол срещу храни" стои писмо, подписано от Георги Първанов като лидер на БСП. Подозренията на ДСБ са, че комисионата от осъществяването на сделката е отишла у социалистическата партия. Иван Костов обаче не даде повече обяснения.
От ДСБ призоваха Бойко Борисов да бъдат издирени изчезналите 30 страници от досието "Гоце", което описва агентурното минало на Първанов. Те напомниха, че Първанов е отговорен за назначаването на бивши охранители на Маргините за служители на НСО и е поискал ДАНС да разследва действията на ОЛАФ в България. Според Костов с отказа си да подпише указите за отзоваване на посланиците ни в Турция и САЩ заради изборните нарушения в тези страни президентът защитава изборното мошеничество.
От "Атака" пък ще искат импийчмънт на Първанов заради неспазване на т. 14 от чл. 98 на конституцията, който го задължава да информира НС по всички въпроси, засягащи неговите задължения. Досега президентът не се е отчитал нито по въпросите за армията, нито за получаването на българско гражданство, нито за посланиците и тяхното назначаване.
Освен това от "Атака" заявиха, че не е редно сътрудник на бившата ДС да е президент на България. Волен Сидеров предупреди, че ГЕРБ и подкрепящите го партии имат достатъчно гласове, за да гласуват поправка в конституцията и сътрудник на бившата ДС и на сегашните служби да не може да бъде президент, премиер, председател на парламента.
Според вицепремиера Цветан Цветанов констатациите за неспазване на конституцията от страна на Първанов са много по-сериозни. Той обясни, че до момента президентът по никакъв повод не е обявявал своите приоритети, а "парламентът е органът, който би трябвало да е информиран и запознат с неговата дейност". Цветанов припомни и че държавният глава е един от хората, които с политическите си действия са участвали в прехода и са спомогнали за "отглеждането на дебелите вратове". "Не мога да приема за нормално, когато се дават подобни квалификации, да не дадеш своето становище и мнение за лица, които днес срамят страната ни по разработки на ОЛАФ. Людмил Стойков и Марио Николов мутри ли са, или просто са се възползвали от средствата на европейския данъкоплатец?", попита вътрешният министър. В доклад от лятото на 2008 г. ОЛАФ описа Людмил Стойков, който е и спонсор на президента, като част от престъпна мрежа, над който е разпънат политически чадър. Тогава Първанов не се разграничи от спонсора си и дори официално настоя ДАНС да провери "кога, как и защо са се появили" политическите заключения в доклада на европейската служба. В момента Людмил Стойков и Марио Николов са подведени под отговорност за източване и пране на 7.5 млн. евро от САПАРД.
"За разлика от президентската институция, която поставя за обсъждане в политическия дневен ред жизнено важни въпроси за страната като излизането от кризата и развитието на държавата през следващите години, някои организират кампании за ланския сняг", коментира прессекретарят на президента Бойка Башлиева.
-------ЗА КАКВО СЕ ИСКА ИМПИЙЧМЪНТ----------
Според чл. 103 от конституцията президентът не носи отговорност за своите действия, с изключение на държавна измяна и нарушение на основния закон. Обвинението се повдига по предложение най-малко на 60 народни представители и се поддържа от парламента, ако повече от 160 от депутатите са гласували за това. В 41-вото НС ГЕРБ, "Атака", "Синята коалиция" и РЗС разполагат със 162-ма парламентаристи. Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента в едномесечен срок от внасянето му.
-------------Още улики------
"В ДСБ знаем какво точно е подписвал лидерът на ДПС Ахмед Доган и ако ГЕРБ реши да започне разследване, ще предоставим тази информация на МВР", обяви Иван Костов, коментирайки думите на премиера, че няма как да се разследват действията на Доган във властта, защото той нищо не е подписвал. Костов отказа да уточни за какви документи става дума. От партията коментираха, че в делото "Лиана" има разкази на свидетели за това, че Доган е вземал пари от контрабанда с дървесина и обществени поръчки в екоминистерството. Според тъмносините лидерът на ДПС е давал гаранции пред банки за определени фирми и вероятно под тях стои неговият подпис.
Спецкомисия на ООН уличи БСП, че е получила петрол от Ирак
Разследванията в България през 2004 г. не доведоха до разкрития за злоупотреби с "Петрол срещу храни"
Програмата на ООН "Петрол срещу храни" действаше в периода 1996-2003 г. Тя позволяваше на Ирак да продава петрол и да купува стоки, за да облекчи живота на населението, което страдаше от международното ембарго, наложено на страната през 1990 г.
Скандалът с програмата се разрази за първи път през януари 2004 г. след публикация на иракския в. "Ал Мада". В нея се твърдеше, че БСП и българските фирми "Ирак бул ойл" са получавали подкупи от режима на Саддам.
Социалистите направиха вътрешно разследване, което установи, че БСП е попаднала в списъка на "Ал Мада" заради члена на ВС на партията Захари Захариев, който е бил консултант на фирма "Машиноекспорт". Фирмата, в която акционер е тогавашният собственик на партийния орган "Дума" Петър Манджуков. По-късно самият Манджуков получи орден "Стара планина" от президента.
В парламента бе създадена анкетна комисия, която да провери дали БСП е финансирана от Саддам Хюсеин. Нейният председател Тошо Пейков (НДСВ) и Димитър Абаджиев (ДСБ) настояват да бъде изслушан и президентът Първанов, който по онова време е бил председател на БСП. Предложението им обаче е отклонено.
По същото време ЦРУ потвърждава информацията на "Ал Мада", а ООН сформира комисия, оглавявана от Пол Волкър, която да разследва злоупотребите по хуманитарната програма. В заключителния й доклад се казваше, че БСП е получила 3 млн. барела иракски нефт в нарушение на наложеното ембарго. За соцпартията са били отредени общо 8 млн. барела, от които са доставени малко над 3 млн. В нейна полза "Братя Василеви" е договорила 2 млн. барела и ги е получила. Компанията е посочена с два договора за 4 млн. барела, по които бенефициенти са БСП и българо-иракски консорциум.
В таблиците като участници в сделки с правителството на Саддам Хюсеин са посочени фирмите "Химимпорт", "Братя Василеви", "Машиноимпорт", "Агрокомплект" и "Росбулнефт". Ръководствата на част от тези фирми твърдят, че всъщност докладът ги оневинява, защото те са в списъка на участвалите в програмата, а не в таблицата на нарушителите.
Българо-руската компания "Машиноекспорт" и българска фирма със същото име са в списъка за плащания при сделки, когато иракското правителство е купувало хуманитарни стоки. Първата е дала на хора на Саддам почти 17 000 долара, а втората 31 700.
Комисията "Волкър" установи, че доставките за нашите социалисти са свързани и със скандалния руски политик Владимир Жириновски, за когото били предназначени 73 млн. барела нефт. Най-малко 28 петролни доставки, предназначени за Жириновски, са били финансирани от базираната в Тексас компания "Бейойл", срещу чийто президент Дейвид Чалмърс и неговия заместник - българина Людмил Дионисиев, бяха повдигнати обвинения за злоупотреби по "Петрол срещу храни". По-късно Чалмърс и Дионисиев, бивш директор на "Химимпорт" от социалистическо време, бяха арестувани в САЩ и осъдени. Заедно с тях под ударите на закона попаднаха и тексаският петролен магнат Оскар Уайът и южнокорейският бизнесмен Пак Тонсун. Тонсун получи 5 г. затвор и глоба от 15 000 долара.
В докладите на нашите НРС и НСС по петролния скандал също се съдържат улики и доказателства, че лица и фирми, близки до Висшия съвет на БСП, са заобикаляли или са правили опит да заобикалят петролното ембарго, като използват програмата, заяви шефът на парламентарната комисия за злоупотребите Тошо Пейков. Той твърдеше, че е прочел докладите, но там нямало доказателства печалбите да са отчислявани във Висшия съвет на БСП. Визирани били "все хора, които са се афиширали като представители на БСП, служители на бившата ДС, бивши посланици".
Скандалът с програмата се разрази за първи път през януари 2004 г. след публикация на иракския в. "Ал Мада". В нея се твърдеше, че БСП и българските фирми "Ирак бул ойл" са получавали подкупи от режима на Саддам.
Социалистите направиха вътрешно разследване, което установи, че БСП е попаднала в списъка на "Ал Мада" заради члена на ВС на партията Захари Захариев, който е бил консултант на фирма "Машиноекспорт". Фирмата, в която акционер е тогавашният собственик на партийния орган "Дума" Петър Манджуков. По-късно самият Манджуков получи орден "Стара планина" от президента.
В парламента бе създадена анкетна комисия, която да провери дали БСП е финансирана от Саддам Хюсеин. Нейният председател Тошо Пейков (НДСВ) и Димитър Абаджиев (ДСБ) настояват да бъде изслушан и президентът Първанов, който по онова време е бил председател на БСП. Предложението им обаче е отклонено.
По същото време ЦРУ потвърждава информацията на "Ал Мада", а ООН сформира комисия, оглавявана от Пол Волкър, която да разследва злоупотребите по хуманитарната програма. В заключителния й доклад се казваше, че БСП е получила 3 млн. барела иракски нефт в нарушение на наложеното ембарго. За соцпартията са били отредени общо 8 млн. барела, от които са доставени малко над 3 млн. В нейна полза "Братя Василеви" е договорила 2 млн. барела и ги е получила. Компанията е посочена с два договора за 4 млн. барела, по които бенефициенти са БСП и българо-иракски консорциум.
В таблиците като участници в сделки с правителството на Саддам Хюсеин са посочени фирмите "Химимпорт", "Братя Василеви", "Машиноимпорт", "Агрокомплект" и "Росбулнефт". Ръководствата на част от тези фирми твърдят, че всъщност докладът ги оневинява, защото те са в списъка на участвалите в програмата, а не в таблицата на нарушителите.
Българо-руската компания "Машиноекспорт" и българска фирма със същото име са в списъка за плащания при сделки, когато иракското правителство е купувало хуманитарни стоки. Първата е дала на хора на Саддам почти 17 000 долара, а втората 31 700.
Комисията "Волкър" установи, че доставките за нашите социалисти са свързани и със скандалния руски политик Владимир Жириновски, за когото били предназначени 73 млн. барела нефт. Най-малко 28 петролни доставки, предназначени за Жириновски, са били финансирани от базираната в Тексас компания "Бейойл", срещу чийто президент Дейвид Чалмърс и неговия заместник - българина Людмил Дионисиев, бяха повдигнати обвинения за злоупотреби по "Петрол срещу храни". По-късно Чалмърс и Дионисиев, бивш директор на "Химимпорт" от социалистическо време, бяха арестувани в САЩ и осъдени. Заедно с тях под ударите на закона попаднаха и тексаският петролен магнат Оскар Уайът и южнокорейският бизнесмен Пак Тонсун. Тонсун получи 5 г. затвор и глоба от 15 000 долара.
В докладите на нашите НРС и НСС по петролния скандал също се съдържат улики и доказателства, че лица и фирми, близки до Висшия съвет на БСП, са заобикаляли или са правили опит да заобикалят петролното ембарго, като използват програмата, заяви шефът на парламентарната комисия за злоупотребите Тошо Пейков. Той твърдеше, че е прочел докладите, но там нямало доказателства печалбите да са отчислявани във Висшия съвет на БСП. Визирани били "все хора, които са се афиширали като представители на БСП, служители на бившата ДС, бивши посланици".