Председателят на Европарламента Йежи Бузек изненадващо издигна кандидатурата на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар за президент на ЕС, съобщи електронното издание ИЮОбзървър. В Мадрид Бузек води разговори с Аснар, както и с правителството на Испания, която от януари поема 6-месечното ротационно председателство на ЕС. "Доколкото знам, Аснар не проявява интерес към поста. Но аз мисля, че би било добре за ЕС той да промени мнението си и да се кандидатира", заяви Бузек в интервю за испанския в. АБС, публикувано преди срещата му с испанския политик. Консерваторът Аснар представлява дясноцентристките сили в ЕС. Предвижда се те да поемат президентския пост, докато за лявоцентристките сили се полагал поста външен министър. Минусът за Аснар е, че бе поддръжник на войната в Ирак, докато бе премиер през 1996-2004 .
Премиерът на Белгия Херман ван Ромпуй, смятан за фаворит за президент на ЕС напоследък, представи вижданията си за данъчната политика на съюза на вечеря край Брюксел с представители от влиятелната група Билдербег. Сред тях бил бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър. "Ще са необходими нови източници за финансиране на благосъстоянието. Зеленият данък е възможен, но той е двусмислен и вероятно няма да бъде одобрен. Но възможностите за данъчно облагане на европейско равнище трябва сериозно да бъдат проучени и за пръв път големите страни са отворени за обсъждане", казал Ромпуй. По-късно негов говорител заяви пред агенция Белга, че "премиерът е намекнал за необходимостта да се помисли за структуриране на финансирането на европейско равнище."
Според белгийския в. De Tijd с вижданията си Ромпуй може да намали шансовете си за президентския пост. Предложението му за данъчно облагане на европейско равнище може да се сметне като опит за намеса в националното данъчно законодателство. А това е анатема в антифедералистките държави в ЕС като Великобритания и Дания.
Всички въпросителни за поста ще паднат на 19 ноември, когато лидерите на страните членки ще изберат президент на ЕС. Сред водещите кандидати са Ромпуй, холандският му колега Ян Петер Балкененде и Жан-Клод Юнкер, премиер на Люксембург. Тогава се очаква да бъде избран и външният министър на ЕС.
ФОРУМ
Почти 100 министри от ЕС се събраха в Брюксел на двудневен Съвет по външните работи, отбраната и развитието, предаде още ИЮОбзървър. Те ще обсъждат кандидатурите за новите високопоставени постове в ЕС и институционалните промени в резултат от Лисабонския договор. Министрите на отбраната и на външните работи ще обсъдят европейската мисия в Афганистан. Очаква се външните министри да проведат "стратегическа дискусия" за Русия в навечерието на срещата на върха ЕС - Русия в сряда.
Рим иска европейска армия
Италия ще работи за създаването на европейска армия, щом Лисабонският договор влезе в сила, заяви външният министър Франко Фратини в интервю за британския в. "Таймс". Има риск Европа да изгуби значението си, ако не бъде създадена обща европейска външна политика, смята Фратини. "Ще бъдем заобиколени от Г2 на Америка и Китай, което означава Тихоокеанската ос, а Атлантическата ос ще бъде забравена. Нуждаем се от политическа воля и ангажираност, в противен случай европейците ще бъдат обезверени и разочаровани. След Лисабон вече няма да имаме алиби", заяви Фратини. Според него, вместо всяка страна да изпраща сходни сили и военна техника, при обща армия всеки може да изпраща определен вид оборудване или военни, което ще оптимизира употребата на ресурси. "В Афганистан президентът Обама моли Полша, Италия или Великобритания за още войници. Ако имахме обща армия, това ще позволи лесното изпращане на хора".