Министърът на околната среда и водите Нона Караджова и посланикът на Нидерландия в София Карел ван Кестерен се договориха да получим ценен опит и сътрудничество в управлението на отпадъци. |
"Такса битови отпадъци ще има регионална и местна компонента, но от проекта не можем да разберем каква точно е тежестта на едната и другата при определяне на стойността", обясни шефът на НСОРБ Гинка Чавдарова. Кметовете се обявиха против записаното в закона, че до три месеца от влизането му в сила се прекратяват всички съществуващи досега форми на сдружаване за изграждане на регионални депа. Това ще предизвика бъркотия, защото част от тях са изградени на принципа на публично-частното партньорство като търговски дружества, други са регистрирани като НПО, трети - по силата на споразумения. Според новия проект трябва да се създадат регионални сдружения от общини, които да управляват депата. Ако една община откаже да се включи, ще бъде лишена от всякакви държавни субсидии, от право да кандидатства за пари от ЕС, за пари от ПУДООС и т.н. Според сдружението на общините санкцията е прекалена и трябва да отпадне. "Има общини, които могат да си намерят инвеститор за изграждане на модерно депо и така няма да се наруши евродирективата. Защо трябва да бъдат наказвани?", запита Чавдарова.
Кметовете недоумяват и защо задължението им да правят отчисления за построяване на ново депо ще се внасят в блокирана сметка към МОСВ. Тези пари ще се отблокират едва след като представят счетоводни документи, че новото депо е изградено. "Не е ясно ние с какви средства ще ги изградим", коментира Чавдарова.