:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,193
Активни 772
Страници 7,123
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

МОМН обяви конкурсите за стипендии в чужбина

Студенти, докторанти и преподаватели могат да се учат и обменят опит с чужди висши училища
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
---
Просветното министерство обяви конкурсите за стипендии в чужбина за студенти, докторанти и преподаватели за учебната 2010/2011 г. Желаещите да натрупат академичен опит зад граница или да работят с чужди научни екипи имат богат избор от образователни дестинации и продължителност на престоя.



I. Студенти

Студентите ще се състезават за близо 70 места за частичен или пълен срок на обучение. Според общите условия на конкурса приемащата страна осигурява стипендия и медицинска помощ, настаняване в студентско общежитие и ползване на студентски стол срещу заплащане, както и освобождаване от такса за обучение. Освен това одобрените ще бъдат освободени от такси за пребиваване или за продължаване на престоя и ще им бъде осигурен достъп до библиотеки и архиви. Разходите за път, виза, застраховки и личен багаж са за сметка на кандидатите. Те трябва да бъдат български граждани, да са редовни студенти в държавни висши училища и да не са в първата или последната година от следването. Важно условие е да имат успех поне много добър 4.50 и да не са навършили 30 години.

За обучение в Люксембург са отпуснати 4 места, като продължителността на обучението е 1 семестър. Одобрените ще се обучават по същата специалност, по която са записани в България. Студенти от всички специалности могат да кандидатстват и за Дания. Ще бъдат одобрени трима кандидати, които ще имат право да се обучават 4 месеца. За Полша, Словакия и Чехия също могат да кандидатстват всички редовни студенти без ограничение за специалността. Местата за Полша са около 30, за Словакия и Чехия съответно - 6 и 3, като и за двете държави максималният престой е 5 месеца. Единственото ограничение за обучението в Македония е, че не могат да кандидатстват студенти по медицина, изкуства и спорт. Отпуснати са 5 места за по 1 семестър.

Специални стипендии има за бъдещите филолози. Йордания ще приеме 6 българи за 1 академична година. Кандидатите трябва да учат арабистика. Студентите от тази специалност могат да кандидатстват и за 6 места за обучение в Сирия. Престоят там обаче е 4 месеца. В Китай за 1 академична година могат да заминат 5 студенти по китаистика. Само 1 кандидат от специалност японистика ще бъде одобрен за обучение в Япония. Срокът е 1 академична година. 10 места са отпуснати за 5-месечно обучение в Полша на студенти по полска филология. Срокът за кандидатстване е 14 декември. Събеседването ще се проведе на 18 и на 21 декември.

Студентите от всички специалности могат да кандидатстват за пълен срок на обучение в Армения, Беларус, Виетнам, Мароко и Украйна. Стипендиите за Армения са 4, а за Беларус - 2. За Виетнам ще бъдат одобрени трима кандидати. За Мароко стипендиите са 5, а за Украйна - 2. За Китай ще бъде одобрен само 1 български студент. Нямат право да кандидатстват записаните да учат медицина. Студентите от всички специалности без медицина, изкуства и спорт могат да кандидатстват за пълен срок на обучение в Македония (3 стипендии) и Монголия (1 стипендия). Срокът за кандидатстване е 12 март 2010 г.

Третият конкурс за студенти е за стипендия за магистратура с пълен срок на обучение. Кандидатите трябва да са завършили вече едно висше образование без значение дали имат бакалавърска или магистърска степен. Най-екзотичните дестинации са Китай и Мароко. За азиатската държава могат да кандидатстват висшисти от всички специалности. Ще бъдат одобрени само двама, но е възможно бройката да бъде завишена. Трима българи ще заминат за Мароко. Няма ограничение за специалността, която са завършили кандидатите. По 1 кандидат ще бъде одобрен за Македония и Украйна. Документите се подават до 18 януари.



II. Преподаватели, изследователи и докторанти

В този конкурс могат да кандидатстват преподаватели и изследователи на щат в държавни вузове, в БАН или в центъра за аграрни науки, университетските болници и националните изследователски центрове. Право на участие имат и редовните докторанти от държавните висши училища. В повечето случаи кандидатите трябва да имат покана от институция в съответната държава. За някои конкурси има и ограничение за възрастта. Стипендиите са за следдипломно обучение, специализация, обмяна на опит, провеждане на научни изследвания и четене на лекции в чуждестранни висши училища и научни организации. Според общите условия приемащата държава осигурява стипендия и медицинска помощ, настаняване в студентско общежитие и ползване на студентски стол срещу заплащане, достъп до библиотеки и архиви, както и освобождаване от такса за обучение и за пребиваване. Пътните и визовите разходи, както и разходите за застраховки и личен багаж са за сметка на кандидата.

Крайният срок на първите конкурси е 14 декември. За Аржентина са определени 2 места. Одобрените ще имат право на престой в рамките на 1 учебна година. Три стипендии с престой от 3 месеца или 1 стипендия с престой от 9 месеца са отпуснати за Виетнам за преподаватели и докторанти. Отделно само за докторанти има отделен конкурс за пълен срок на подготовка на дисертацията. Няма ограничение за научната област, в която работят кандидатите. Квотата за Дания е общо 12 месеца, като престоят на одобрените е в рамките от 4 до 8 месеца. Общата продължителност на престоя на стипендиантите в Люксембург е 2 месеца, като минималното време на пребиваване в държавата е поне 15 дни. И за Мароко квотата не е за места, а за обща продължителност на престоя - общо 12 месеца. За този конкурс освен преподаватели могат да участват и изследователи от вузовете, БАН, националните изследователски центрове и университетските болници. Трима кандидати с обща продължителност на престоя от 8 месеца ще бъдат одобрени за Турция. Преподаватели, изследователи и докторанти могат да участват в конкурса за стипендия във Финландия. Одобрените места са 10, като престоят на одобрените ще бъде от 3 до 9 месеца. За този конкурс са необходими 2 препоръки от хабилитирани преподаватели.

Документите за втората серия конкурси се подават до 8 януари. Един докторант ще замине за 1 учебна година за Китай. Желаещите трябва да са до 40 години и да са установили контакт с китайски преподавател. Само един докторант с пълен срок на обучение ще замине и за Украйна. Няма ограничение за специалността. Стипендиантите за Беларус ще имат обща продължителност на престоя 15 месеца, като минимумът е 2 месеца. Тази стипендия обаче не покрива разходите по пребиваването. За Македония има три възможности. Първата е за пълен срок на докторантура и са одобрени 3 места. Кандидатите не трябва да са от областите на медицина, изкуства и спорт. За престой от 2 до 9 месеца могат да участват преподаватели, изследователи и докторанти, като общият им престой не може да надхвърля 27 месеца. Третата възможност е за летен езиков курс с продължителност 1 месец. Ще бъдат одобрени двама преподаватели, изследователи или докторанти. Две са възможностите за Монголия. В първия случай ще бъде одобрен 1 докторант (нямат право да участват кандидати от областите медицина, стоматология и изкуства), който ще получи право на пълен срок на подготовка на дисертацията. Другата възможност е насочена към преподаватели и изследователи, които искат да обменят опит или да четат лекции. Общата квота е 12 месеца, като минималният престой трябва да надхвърля 1 месец. Тези стипендии обаче не покриват разходите по кандидатстването.3 стипендии за по 14 дни предлага Испания за преподаватели и изследователи. Целта е да се установи сътрудничество между висши училища и за изследвания от взаимен интерес.

Документите за третия конкурс за преподаватели и учени ще се подават до 15 януари. Две места са определени за Белгия, като одобрените ще останат там до 10 месеца. Кандидати до 35 години могат да кандидатстват и за друга стипендия в Белгия, която е с продължителност 3 месеца. Свободните места отново са 2. Две възможности предлага Полша - за преподаватели и за докторанти. И в двата случая квотите са за общо 10 месеца престой, като минималното пребиваване на отделните кандидати ще е поне 1 месец. Общо 30 месеца ще е престоят на одобрените преподаватели, изследователи и докторанти, които бъдат одобрени за стипендия в Словакия. За Словения могат да кандидатстват преподаватели, изследователи и докторанти в областта на хуманитарните и естествените науки. Квотата е общо 14 месеца. От 3 до 9 месеца, но не повече от общо 17 месеца ще пребивават стипендиантите за Сърбия. Общо до 1 календарна година е продължителността на стипендиите за Чехия, като докторантите, които заминат, ще стоят там от 2 до 9 месеца. Също 12 месеца е квотата за стипендиантите за Армения. Желаещите трябва да знаят, че тази стипендия не покрива напълно разходите по пребиваването. 2 стипендии от по 7 дни се отпускат за Португалия. Целта на програмата е преподаване, съвместни проекти или участие в семинари, конференции или симпозиуми.

Подробна информация за условията за кандидатстване са публикувани на http://www.mon.bg в раздел "Конкурси".
4
3926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
30 Ноември 2009 09:46

Успех в кандидатстването, момичета и момчета!

Чудесна статия. Вместо линк към информацията на сайта на МОН, в. "Сега" напрово изпълнява поръчката като втори пресцентъра на МОН, както обикновено, независимо дали са стипендии или други "новини". Публикуват се винаги съгласно тесктовете, спуснати от МОН.
30 Ноември 2009 10:10
В този конкурс могат да кандидатстват преподаватели и изследователи на щат в държавни вузове, в БАН или в центъра за аграрни науки, университетските болници и националните изследователски центрове
Миличките ми славейчета от МОМН - те така и не са разбрали, че на "центъра за аграрни науки" отда-а-авна му беше върнато името "Селскостопанска академия".
Чуруликайте, пиленца, чуруликайте!
30 Ноември 2009 18:54
Заинтересува ме тази "Селскостопанска академия". Прегледах сайта и и с голямо задоволство открих, че някои от институтите и са изключителни научни средища, чиято продукция може да предизвика екстаз в ценителите на мезета и доядки. Това се отнася най-вече за Института по консервна промишленост- Пловдив. С удоволствие и гордост научих, че учЕните от този институт напоследък са открили следните неща: Пържен патладжан със зеленчуци, Пържен патладжан с чесън и магданоз, Печени пиперки със сирене. А за върховите им открития направо нямам думи да изразя възхищението си: СОКОВЕ И ПЮРЕТА ОТ ПЪПЕШИ, СЕРИИ НАТУРАЛНИ СОКОВЕ И КОНЦЕНТРАТИ ОТ ДОМАТИ И ПИПЕР, Зеленчуци с ориз и гъби – "асортимент, позволяващ да се удължи преработвателната кампания. Съдържа червена капия, кромид лук, домати, моркови, ориз и гъби. За сега се предлага основно на вътрешния пазар по време на Коледните и Великденските пости". Хвала на такива учЕни. За повече Натиснете тук
02 Декември 2009 10:51
Ванина, ела довечера на родителската (в Сега ми имате мобилтелския телефон, звъннете) .

Ще купуваме мебели за класната стая, щото Фандъкова не е осигурила нормални и основни условия за работа.

Фарс.

Чудя се, защо нямате новини в Просвета. Дали От МОН не са се обадили да продиктуват, или не смеят вече много, или ако пишете, ще обидите ГЕРБ, а този път просто ще хвърчи перушина, Бойко не се шегува ...

Къде са новините, при млякото?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД