Втората задължителна матура, която ще държат дванадесетокласниците от 2003 г., е по избор, а не върху профила, изучаван от ученика. Децата могат да изберат всеки един от предметите, които са изучавали, заяви пред "Сега" зам.-министърът на образованието Юлиан Наков.
И учителите, и тийнейджърите масово са заблудени, че втората матура е задължително върху избрания от ученика профил. В този случай, ако един ученик е влязъл в езикова гимназия, задължително трябва да се яви на изпит по езика, независимо дали иска да кандидатства нещо друго.
До вчера от пресцентъра на МОН също твърдяха, че втората матура е върху профила. Причина за объркването е твърде общият текст в проекта за изменение и допълнение на закона за народната просвета. Там пише, че зрелостните изпити са два и се определят с учебния план, като единият е по български и литература.
"Не вярвам, че матурата по български няма да бъде по силите на учениците", заяви Наков. Той обясни, че с предложените два варианта - есе и литературно-интерпретативно съчинение, от учениците се изискват различни нива на компетентност.
"При есето превес при оценката в много по-голяма степен ще имат правописът, степента на владеене на българския език, като все пак трябва да има някакви минимални познания за съответния автор и епохата", обясни Наков. Според него децата пишели с удоволствие есета. "Е, не мога да обещая, че всички ще изкарат изпита", заяви Наков. При двойка на една от матурите ученикът не получава диплома за средно образование и няма право да кандидатства. Той може да се яви повторно следващата година.
МОН проучва възможността матурите по езиците да се приравняват на някои нива на съществуващи западни сертификати - като Кеймбридж и Оксфорд например, заяви още Наков.
|
|